Dom » Wnętrza

Jak dbać o swój kominek

Jak dbać o swój kominek
Zobacz więcej zdjęć »
Posiadając instalację DGP (system kominkowy) każdy nastawiony jest na długi czas eksploatacji. By tak jednak było, należy o niego odpowiednio dbać. Przedstawiamy jak radzić sobie z pielęgnacją poszczególnych elementów kominka.

Kondycja na długie lata

Z kominków korzysta się zazwyczaj tylko w okresie grzewczym lub w zimne wieczory. Dlatego zarówno przed jak i po okresie grzewczym należy zadbać o właściwy serwis poszczególnych części instalacji.

Raz w ciągu sezonu grzewczego oraz raz przed jego rozpoczęciem należy zadbać o czyszczeniu komina z nagromadzonych zanieczyszczeń. W trakcie czyszczenia należy usunąć elementy takie jak szyber czy deflektor (w zależności od budowy kominka).

Co przed sezonem grzewczym

Rozpoczęcie sezonu grzewczego powinno rozpocząć się od serwisu całej instalacji. Należy pamiętać przede wszystkim o skontrolowaniu następujących elementów:

  • stan uszczelnienia korpusu paleniska,
  • stan uszczelek drzwiczek oraz szyby.

W przypadku trwałego uszkodzenia którejkolwiek z części izolacyjnych należy dokonać jej wymiany.

Po sezonie grzewczym

Sezon grzewczy to okres, w którym nasz kominek dzień w dzień jest eksploatowany. Po zakończeniu tego wyczerpującego okresu dla naszego systemu grzewczego warto odpowiednio go zakonserwować i wyczyścić.

Pierwszym etapem właściwej pielęgnacji jest czyszczenie wszystkich elementów wewnątrz paleniska. Należy zwrócić uwagę na dokładne wyczyszczenie kominka z osadu, który powstał w wyniku spalania drewna. Aby to było możliwe niezbędne jest usunięcie wszystkich ruchomych części kominka takich jak:

  • ruszty,
  • tylną płytę,
  • popielnik.

Używaj suchego drewna

Główną przyczyną gromadzenia się brzydkiego nalotu na częściach kominka jest spalanie w nim mokrego drewna. By zadbać o części wchodzące w skład paleniska, jak i o całą instalację, do palenia należy używać jedynie suchego drewna o maksymalnej wilgoci nie większej niż 20% - ma to duży wpływ na żywotność kominka.

Drewno przed użyciem w kominku powinno sezonować około 14 miesięcy. Tak przygotowane można często spotkać w sklepach budowlanych.

Spalanie zbyt mokrego drewna ma zły wpływ na całą instalację i działanie kominka jest mniej efektywne. Większość energii zużywane jest na odparowanie wody z wilgotnego drewna niż na ogrzewanie pomieszczenia. Wilgoć, która jest odparowywana jest szkodliwa dla poszczególnych elementów, wewnątrz, ponieważ przyśpieszają ich korozję kominka (w przypadku wkładu i kasety), źle wpływa na uszczelki i na gromadzenie się nagaru (osadu gromadzącego się na szybie i wewnątrz paleniska).

Korzystanie z kominka powinno dawać ciepło i przyjemność, dlatego warto zadbać by służył przez lata i świetnie prezentował się w naszych domach. Odpowiedni serwis i regularne czyszczenie z pewnością zapewni nam taki efekt.

Pamiętaj! Regularne opróżnianie popielnika odgrywa kluczową rolę w prawidłowym działaniu kominka. Dzięki temu zbierający się popiół nie będzie w stanie blokować przepływu powietrza przez ruszt.

Artykuł przygotowany we współpracy z SystemKominkowy.comRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Suzi

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »