Motoryzacja » Samochody

Jak dokładnie i bezpiecznie myć samochód na myjni bezdotykowej

Jak dokładnie i bezpiecznie myć samochód na myjni bezdotykowej
Zobacz więcej zdjęć »
Myjnie bezdotykowe, zarówno w większych jak i w mniejszych miastach powstają jak grzyby po deszczu. Nic w tym dziwnego, Polacy pokochali ten sposób pielęgnacji aut i bardzo chętnie z niego korzystają.

Myjnie bezdotykowe, zarówno w większych jak i w mniejszych miastach powstają jak grzyby po deszczu. Nic w tym dziwnego, Polacy pokochali ten sposób pielęgnacji aut i bardzo chętnie z niego korzystają. Zanim jednak bezgranicznie zaufamy urządzeniom dostępnym na myjniach bezdotykowych, warto z bliska przyjrzeć się na czym dokładnie polega ten system mycia samochodów i jakie ma on wady oraz zalety.

Jedną z kluczowych kwestii będzie korzystna cena. Jeśli przyjrzymy się warunkom cenowym oferowanym przez specjalistyczne myjnie szczotkowe, to cena za mycie może sięgać granicy kilkudziesięciu złotych. Tymczasem korzystanie z myjni bezdotykowej, to koszt od 10 do 20 złotych. Jak jasno wynika z tej kalkulacji ta druga forma jest znacznie tańsza i każdy właściciel auta może z niej korzystać nawet raz na tydzień. Czy jest to bezpieczne dla naszych samochodów? Jak mycie auta na myjni bezdotykowej może wpłynąć na karoserię, uszczelki, felgi i lusterka?

Myjnia bezdotykowa – porady

Zanim pojedziemy na myjnię bezdotykową warto poznać kilka istotnych reguł, które tam obowiązują - tłumaczy Sebastian Dudek z Autotesto, Ogólnopolskiej Sieci Ekspertów Samochodowych. Przede wszystkim, musimy wyposażyć się w kilka drobnych bilonów. Jeśli jesteśmy początkującymi osobami, to logicznym jest, że pierwsze mycie auta może potrwać nieco dłużej. Niemniej jednak, już po kilku wizytach szybko nabierzemy wprawy. Wybierając swoją ulubioną myjnię zwróćmy uwagę na czas pracy automatów. I tak na przykład istnieją stacje, na których za złotówkę czas pracy wynosi nawet jedną minutę. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Musimy także mieć na uwadze fakt, że na myjniach bezdotykowych nie wolno używać własnych detergentów, gąbek ani ściereczek. Jeśli zakończymy proces mycia, to możemy kawałek odjechać i na parkingu wytrzeć do sucha szyby oraz lusterka - dodaje ekspert z Autotesto.

Prawidłowa kolejność mycia

Jeśli zastanawiamy się nad tym jak korzystać z myjni bezdotykowej, to w pierwszej kolejności powinniśmy poznać jej najważniejsze funkcje. Poszczególne myjnie mają indywidualnie opracowany system programów, ale większość z nich opiera się na tych samych zasadach:

1. PŁUKANIE

Jedną z pierwszych czynności jaką powinniśmy zrobić przed myciem auta jest jego dokładne opłukanie. Najlepiej wykorzystać do tego wodę demineralizowaną. Dzięki niej unikniemy brzydkich osadów na karoserii, a do tego pozbędziemy się z powierzchni auta piasku, błota i wszystkich innych zanieczyszczeń.

2. OPRYSKIWANIE FELG

Jeśli felgi w naszym samochodzie nie zostały pokryte powłoką ceramiczną, to śmiało możemy korzystać z tego programu. Warto jednak, uważać, by środkiem do mycia felg nie popryskać karoserii.

3. MYCIE

Mając za sobą dwa poprzednie etapy możemy przejść do mycia całego samochodu. I tutaj znowu trzeba przestrzegać kilku zasad. Dobrze jest zacząć od umycia maski i przedniej szyby. Następnie przechodzimy do tyłu i bagażnika, a na koniec zostawiamy boki samochodu. Mycie na tym programie odbywa się pod bardzo wysokim ciśnieniem wody. To właśnie dlatego też, trzeba zachować odpowiednią odległość od auta. Najlepiej, gdy będzie to około 50 cm. Praca z tym programem wymaga sporego doświadczenia. Trzeba w bardzo dokładny sposób pokrywać auto wodą i uważać, by nie zostały żadne zanieczyszczenia.

4. PŁUKANIE

Po umyciu samochodu, auto znowu musimy dokładnie opłukać. Podobnie jak na początku używamy wody demineralizowanej. Wiele myjni bezdotykowych do tego programu dodaje także funkcję nabłyszczania z osuszaniem.

Wady i zalety myjni bezdotykowych

Skoro wiemy już jak dobrze umyć samochód na myjni bezdotykowej, to teraz warto poznać wady i zalety tego rozwiązania. Jedną z wcześniej wspomnianych zalet są niskie koszty. Do tego warto dołożyć także szybki czas pracy, osobom wprawionym mycie auta zajmie około 15- 20 minut. Nie bez znaczenia jest także fakt, że sami myjemy własne samochody. To my w końcu, najlepiej je znamy i wiemy jak z nimi się obchodzić.

Jeżeli chodzi o wady myjni bezdotykowych, to warto wiedzieć, że nieprzestrzeganie powyższych zasad, może doprowadzić do uszkodzenia karoserii, uszczelek, lusterek, a nawet opon. Woda wydostająca się z lancy pod ciśnieniem często sięga granicy nawet 100 barów, a co za tym idzie taki strumień jest bardzo niebezpieczny.

Jeśli jednak zachowamy odpowiednią odległość i jeżeli będziemy korzystać z programów dostępnych na myjni, to takie mycie może wejść nam w nawyk i stać się przyjemnością.

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Firma Autotesto

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 6 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »