Firma » Praca

Jak kalkulować współczynnik urlopowy na 2017 rok?

Jak kalkulować współczynnik urlopowy na 2017 rok?
Zobacz więcej zdjęć »
Za niewykorzystany urlop pracownikowi należy się odpowiednik pieniężny. W celu zbadania, jak duża ma to być kwota, należy obliczyć współczynnik urlopowy za dany rok kalendarzowy. Poniżej znajduje się artykuł w którym ukazujemy jak obliczyć dany wskaźnik za 2017 rok.

Co to jest współczynnik urlopowy?

Niezbędnym czynnikiem do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego, jaki przysługuje pracownikowi za każdy niewykorzystany dzień należnego mu urlopu jest współczynnik urlopowy. Mówi o tym §19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz odpowiednika pieniężnego za urlop z dnia 8 stycznia 1997 roku (z późniejszymi zmianami).


Jak Kalkulować współczynnik urlopowy?

Pierwszą czynnością którą powinniśmy wykonać aby obliczyć współczynnik urlopowy za rok 2017 jest ustalenie ilości świąt, niedziel oraz innych dni wolnych od pracy. Sumę powyższych trzeba odjąć od ilość dni w roku a różnicę podzielić przez 12 miesięcy.

Można to przedstawić pod postacią następującego wzoru: [Ir-(Dw+Św+Nd)]/Im gdzie:
•Ir - Ilość dni w roku kalendarzowym (365),
•Nd - Ilość niedziel (53),
•Św - Ilość świąt nie wypadających w niedzielę (10),
•Dw - Ilość dni wolnych od pracy (52),
•Im - Ilość miesięcy w roku (12).


Powyższy sposób da poprawny wynik wyłącznie dla pracowników pełnoetatowych (20,83). Aby uzyskać współczynnik urlopowy dla pracowników zatrudnionych na niepełny wymiar czasu pracy należy uzyskaną liczbę podzielić dodatkowo poprzez 4 (1/4 etatu), 3 (1/3 etatu), 2 (1/2 etatu) lub pomnożyć przez 0,75 (3/4 etatu).

A więc analogicznie współczynnik urlopowy na rok 2017 dla pracowników zatrudnionych na nie pełen etat będzie wynosić:
•1/4 etatu - 5,21,
•1/3 etatu - 6,94
•1/2 etatu - 10,42,
•3/4 etatu - 15,62.

więcej informacji z zakrsu kadr i płac w naszym serwisie http://outsourcing-kip.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Outsourcing kadry i płace
http://outsourcing-kip.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »