Technologie » Komputery

Jak kupować usługę mocy obliczeniowej w data center?

Zakup usługi typu moc obliczeniowa (popularnie nazywanej chmurą obliczeniową) w data center, wymaga innego podejścia niż zakup serwera fizycznego czy dedykowanego.

Przyszli użytkownicy tej usługi, w zapytaniu ofertowym najczęściej podają parametry serwera fizycznego (nazwa procesora, wielkość pamięci RAM, wielkość dysków, rodzaj i model macierzy, support NBD, itp.) i chcą, aby dokładnie one zostały przeliczone przez usługę „chmurową”. Dlaczego tak jest?

Ponieważ, trudno, na pierwszy rzut, oka zobaczyć widoczne różnice między usługami. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku kupuje się: ilość core procesora, wielkość pamięci RAM oraz przestrzeń (pojemność) dyskową liczoną w GB lub TB… Co jest zatem podstawą do tego, aby inaczej policzyć moc obliczeniową?
 
Aby dobrze wycenić usługę mocy obliczeniowej również potrzebne są do tego wspomniane parametry, ale nie te odnoszące się do maszyny fizycznej, tylko do rozwiązania, dla którego moc obliczeniową chcemy kupić (np. dla systemu ERP, który planujemy hostować w chmurze oferowanej przez data center).
Dlaczego parametrów serwera fizycznego nie powinno się przeliczać przez usługę chmurową?

Przede wszystkim dlatego, że wynik nie będzie miał sensu. Serwer fizyczny kupuje się na kilka lat do przodu, obecnie przyjęło się, że standardowo na trzy. Tym samym kupuje się zapas przestrzeni na gromadzenie danych w tym okresie czasu. Wielkość parametrów serwera fizycznego typu core, RAM, pojemność dysków planuje się więc w taki sposób, aby to wystarczyło na spokojne zapełnianie serwera aplikacjami i danymi przez te kilka lat. Usługa mocy obliczeniowej jest skalowalna i elastyczna na tyle, że nie trzeba z góry kupować „mocy” na 3 lata. Zdecydowanie wystarczy na krótsze okresy, ponieważ stopniowo będzie się dokupowało w miarę potrzeb.
Usługa mocy obliczeniowej jest rozwiązaniem alternatywnym dla serwera fizycznego lub uzupełniającym. Zarządy firm oczekują od administratorów, że dokonają oni porównania, która usługa jest lepsza, w sensie bardziej opłacalna dla firmy. W ten sposób skłaniają często do zero-jedynkowego wyboru – albo rozwiązanie chmurowe albo serwer fizyczny.
Przy takim podejściu, administratorzy, obawiając się utraty kontroli nad infrastrukturą (co jest typowe, w przypadku gdy wcześniej nie współpracowali z data center), wolą forsować serwer fizyczny, nawet gdyby miało to firmę kosztować sporo pieniędzy i opóźnić wdrożenie rozwiązania informatycznego lub realizację innego projektu.

Czytaj całość artykułu tutaj: http://itbook.pl/wiadomosci/1246-jak-kupowac-usluge-mocy-obliczeniowej-w-data-center.html


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

openmediagroup

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »