Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Jak łączyć jedzenie i leki?

Jak łączyć jedzenie i leki?
Zobacz więcej zdjęć »
Niezależnie od tego, czy bierzesz leki sporadycznie, czy stale, w trakcie kuracji zwróć uwagę na swoją dietę.

Poniżej znajdziesz wskazówki, których produktów nie łączyć z lekami.


Tabletki przeciwbólowe

Ponieważ mogą podrażniać śluzówkę żołądka, nie powinnaś łykać ich na czczo. Niestety, błonnik zawarty w pokarmach osłabia wchłanianie leków, dlatego zażywaj tabletkę pół godziny po jedzeniu. Środków przeciwbólowych nie popijaj napojami z kofeiną. Zwiększa to ryzyko podrażnień śluzówki żołądka. Kofeina może też nasilić działanie leków, wywołać uczucie niepokoju lub problemy ze snem.

Leki na serce, nadciśnienie i wysoki cholesterol

Jeśli bierzesz leki moczopędne, unikaj bardzo słonych potraw, przekąsek i produktów z puszek. Sól zatrzymuje wodę w organizmie, osłabiając skuteczność terapii. W trakcie kuracji nie pij zbyt dużo napojów moczopędnych, np. kawy. Gdy lekarz przepisał ci leki przeciwzakrzepowe, nie jedz wątróbki ani dużych ilości kapusty, brukselki, szpinaku i zielonej sałaty. Zawarta w nich witamina K poprawia krzepliwość krwi, więc leczenie może być mniej skuteczne. Pamiętaj, by nie popijać lekarstw sokami owocowymi (szczególnie grejpfrutowym). W połączeniu z nimi leki gorzej się wchłaniają i ich stężenie we krwi znacznie wzrasta. W efekcie mogą wystąpić np. bóle głowy, arytmia serca.

Antybiotyki

Niektóre należy zażywać podczas posiłku, inne przed lub po nim. Dlatego zawsze sprawdź w ulotce, kiedy przyjmować dany lek. Większości antybiotyków nie wolno popijać mlekiem ani napojami mlecznymi. Zawarty w nich wapń zaburza wchłanianie leku. Z tego samego względu nie łącz preparatów, które należy przyjmować w trakcie posiłków, z nabiałem. Po jogurt czy kefir warto natomiast sięgnąć 2 godziny po zażyciu leku. Zawierają bakterie probiotyczne, które zmniejszają uboczne skutki terapii, takie jak bóle brzucha, biegunka. Nie popijaj antybiotyków sokami owocowymi (zwłaszcza grejpfrutowym) ani napojami z kofeiną. Ten pierwszy wpływa niekorzystnie na działanie leku. Z kolei po kawie możesz być nadmiernie pobudzona.

Preparaty żelaza

Nie popijaj ich herbatą, kawą ani mlekiem. Hamują wchłanianie tego pierwiastka.

Hormony tarczycy

Jeśli leczysz się z powodu niedoczynności tarczycy, nie powinnaś jeść w dużych ilościach kapusty, kalafiorów, brukselki, orzeszków ziemnych i gorczycy. Utrudniają one przyswajanie jodu.

Leki na osteoporozę

Przez 2 godziny po ich zażyciu nie spożywaj mleka i jego przetworów. Zawarty w nich wapń hamuje wchłanianie leków.

Środki na wrzody trawienne

Nie powinno się ich łączyć z tonikiem ani kawą. Chinina zawarta w toniku blokuje działanie leków. Z kolei kawa w połączeniu z lekami może podrażniać śluzówkę żołądka.

Preparaty antyhistaminowe

Nie popijaj ich sokiem grejpfrutowym. Powoduje on wzrost stężenia leku we krwi.

Leki na depresję

Ich również nie należy popijać sokiem grejpfrutowym. Ponadto leków tych nie powinno się łączyć z czekoladą, serami pleśniowymi, bananami, wędzonymi rybami, gdyż może wywołać np. skoki ciśnienia.

Czym najlepiej popijać leki?

O ile lekarz nie zaleci inaczej, popijaj leki nisko zmineralizowaną, niegazowaną wodą mineralną. Nie wpływa ona negatywnie na ich lecznicze działanie. W trakcie terapii w żadnym wypadku nie pij napojów alkoholowych. Nie tylko mogą osłabić skuteczność leczenia, lecz także spowodować uszkodzenie wątroby lub objawy zatrucia alkoholowego.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Poradnik zdrowia
http://poradnik-zdrowia.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »