Test1

Test1 test1

test

test test

poprzedni następny

Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Jak nie dopuścić do otyłości u psa?

Wbrew pozorom, nadwaga lub otyłość nie dotyczą jedynie ludzi. Narażeni są na nią także nasi czworonożni przyjaciele. Co zrobić, jeśli dokucza ona pupilowi?

I jak karmić psa, by w przyszłości nie dopuścić do rozwoju otyłości?


Skąd nadwaga u psa?

 

Częstą przyczyną psiej nadwagi lub otyłości jest nieodpowiednie karmienie pupila. Częste podawanie dużej ilości pożywienia oraz przekąsek przyzwyczajają żołądek psa do przekarmiania, o które sam się potem dopomina. Jeśli dołączymy do tego małą ilość ruchu, ryzyko choroby znacznie się zwiększa. Inne uwarunkowania otyłości u psów to: niedoczynność tarczycy, przebyty zabieg kastracji lub sterylizacji, wiek oraz płeć zwierzęcia.

Co może się stać?

 

Skutki nadwagi u psów są bliźniaczo podobne do ludzkich. Psy borykające się z tą przypadłością krócej żyją (średnio o dwa lata mniej niż ich zdrowi rówieśnicy), cierpią na choroby serca, nadciśnienie, zwyrodnienia oraz stany zapalne stawów. Dłużej goją im się rany, a także źle znoszą zabiegi u weterynarza.

Jaki pokarm podawać...

Aby zapobiec otyłości, warto zwrócić uwagę na to, co dajemy naszym pupilom do jedzenia. Wielu ludzi uważa, że podawanie psu resztek z obiadu jest dobrym i zdrowym wyjściem. Lepiej jednak tego unikać. Niektóre produkty, tak jak ryż lub mięso, mogą być spożywane przez zwierzęta, lecz nie dotyczy to pełnych posiłków, które często są ciężkie i niedostosowane do psich żołądków. Unikajmy także podawania psu słodyczy i nadmiernej ilości gotowych przekąsek.

Dobrym wyjściem jest zatem przygotowywanie jedzenia dla naszego pupila zupełnie osobno. Zgromadźmy tam tylko produkty odpowiednie dla psa. Możemy także opierać się na zbilansowanych karmach, które dostarczą pupilowi potrzebnych składników odżywczych.

… i w jakiej częstotliwości?

Nie dopuśćmy do sytuacji, w której w psiej misce długo zalega i pleśnieje pożywienie. Podawajmy mu mniejsze ilości jedzenia o stałych porach, by mieć pewność, że nasz pupil zdążył już zgłodnieć i zje całą porcję ze smakiem.

Co możemy jeszcze zrobić, by uchronić psa przed otyłością? Zapewnić mu odpowiednią porcję ruchu. Chodźmy z nim na długie spacery, zachęcajmy do biegania. Dzięki temu nasz pupil zachowa zdrowie i dobrą kondycję.

 

Więcej porad można znaleźć na blogu o psach w dziale: wychowanie psaRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kasiamer

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »