Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało

Jak przebiegają i jakie są objawy biegunek?

Jak przebiegają i jakie są objawy biegunek?
Zobacz więcej zdjęć »
Potocznie nazywana rozwolnieniem i czasem lekceważona – biegunka jest w rzeczywistości groźną chorobą układu pokarmowego. Nie należy jej lekceważyć, nieleczona może prowadzić do odwodnienia organizmu, a w konsekwencji do śmierci.

Przyjęło się uważać, że biegunka to luźne, wodniste stolce, oddawane z dużą częstotliwością. Tymczasem biegunce mogą towarzyszyć również inne objawy. Do najpowszechniejszych należą bóle brzucha, wymioty i gorączka. W ostrych przypadkach biegunki mogą pojawić się także drgawki i omdlenia. W skrajnych przypadkach dochodzi do spadku masy ciała.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przyczyną biegunki w zdecydowanej większości przypadków są wirusy — rotawirusy u dzieci i norowirusy u dorosłych. Łatwość ich przenoszenia powoduje, że biegunka na tle wirusowym jest chorobą zakaźną, często dochodzi do epidemii.

Innymi przyczynami biegunki mogą być bakterie np. salmonelli, stres, podróż, długotrwałe przyjmowanie antybiotyków, nieprzestrzeganie zasad higieny, choroby trzustki, tarczycy oraz pasożyty w układzie pokarmowym.

Przebieg biegunki może być dwojaki. Pierwszym objawem mogą być luźne stolce, za nimi pojawiają się wymioty i gorączka. W odwrotnej sytuacji najpierw pojawiają się bóle brzucha, wymioty i gorączka, a dopiero na końcu luźne stolce.

Leczenie biegunki polega przede wszystkim na uzupełnianiu płynu i elektrolitów. W łagodnych przypadkach wystarczy przyjmowanie dużej ilości płynów i napojów zawierających elektrolity. W przypadku przedłużającej się ostrej biegunki niezbędne jest dożylne uzupełnianie płynów. Przeprowadza się je w warunkach szpitalnych.

W każdym przypadku chory na biegunkę powinien pozostawać na ścisłej diecie. Początkowo dopuszcza się jedynie kleik ryżowy na wodzie, suche bułki i gorzką herbatę. Z czasem dietę rozszerza się o ryż, marchwiankę, a następnie gotowane mięso np. kurczaka. Ważne, by było to tzw. chude mięso.

W przypadku małych dzieci biegunka może być reakcją alergiczną na konkretny składnik diety, może pojawić się przy ząbkowaniu, przy rozszerzaniu diety, może też być reakcją na antybiotyk. U dzieci luźne stolce prawie zawsze połączone są z gorączką. Jeśli w kale pojawi się krew bądź śluz niezbędna będzie wizyta u lekarza pediatry.

Pierwszym objawem odwodnienia u dzieci jest rozdrażnienie, senność i płaczliwość. Suchość w ustach i zwiększone pragnienie to objawy charakterystyczne zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W przypadku postępującego odwodnienia pojawiają się zawroty głowy, osłabienie, czasem omdlenia.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »