Firma » Biznes

Jak przygotować plan projektu?

Jak przygotować plan projektu?
Zobacz więcej zdjęć »
Kluczem do udanego projektu jest skuteczne planowanie. To złota zasada znana od pokoleń. Tworzenie planu projektu jest pierwszą rzeczą, którą należy zrobić przy podejmowaniu jakiegokolwiek działania. Często planowanie jest ignorowane na rzecz kontynuowania samej pracy.

Kluczem do udanego projektu jest skuteczne planowanie. To złota zasada znana od pokoleń. Tworzenie planu projektu jest pierwszą rzeczą, którą należy zrobić przy podejmowaniu jakiegokolwiek działania. Często planowanie jest ignorowane na rzecz kontynuowania samej pracy. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z wartości planu dla oszczędności czasu, pieniędzy i uniknięcia wielu problemów.

Każdy proces układania planu danego projektu można streścić do trzech elementarnych kroków, których przestrzeganie skutkuje powstanie skutecznego planu.Krok 1: Ustalenie cele projektu

Projekt kończy się sukcesem, gdy spełnia potrzeby interesariuszy. Interesariusz to każdy, na kogo projekt ma bezpośredni lub pośredni wpływ, krótko mówiąc – grupa docelowa Twojej pracy. Pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie interesariuszy i celów projektu. Nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza gdy projekt dotyczy pośrednich celów.

Kiedy już zrozumiesz, kim są interesariusze, następnym krokiem jest ustalenie ich potrzeb. Najlepszym sposobem na to jest przeprowadzenie rozmów. Warto poświęć temu dużo czasu, aby określić wymagania, które dadzą realne korzyści i spełnią cel. Czasami osoby zlecające projekt nie znają się na danej branży. W takim wypadku to nasza strona powinna przejąć inicjatywę w rozmowach.

Następną czynnością jest stworzenie wyczerpującej listy potrzeb i nadanie im priorytetów. Z listy priorytetów utwórz zestaw łatwo mierzalnych celów. W ten sposób osiągnięcie celu będzie łatwe do zidentyfikowania. Po ustaleniu jasnego zestawu celów należy je zapisać w planie projektu. Przydatne może być również oparcie na doświadczeniu swoim lub klienta.

To najtrudniejsza część procesu planowania projektu. Kiedy solidny fundament i tor działania już istnieje – czas przejść dalej.Krok 2: Wyznaczenie elementów, które projekt dostarczy

Korzystając z celów zdefiniowanych w kroku 1, utwórz listę rzeczy, które projekt musi dostarczyć, aby osiągnąć te cele. Określ, kiedy i jak dostarczyć każdy przedmiot lub usługę. Określ szacowaną datę dostawy i metod jej dokonania. Przydziel dostępne zasoby do poszczególnych elementów i wyznacz zadania całemu zespołowi. Utwórz listę zadań, które należy wykonać dla każdego elementu, pamiętaj o liczbie wymaganych zasobów i czasu, które dla różnych elementów będą odrębne.Krok 3: Określenie harmonogramu projektu

Po ustaleniu nakładu pracy dla każdego zadania można obliczyć nakład pracy wymagany dla każdego elementu projektu i dokładną datę jego ukończenia. Na tym etapie planowania możesz zdecydować się na użycie pakietu oprogramowania, do utworzenia harmonogramu projektu. Wprowadź wszystkie rezultaty, zadania, czasy trwania i zasoby, które wykonają każde zadanie. Pamiętaj, aby od razu nanosić wszystkie korekty i dodatkowe aspekty.

Częstym problemem wykrywanym w tym momencie jest nałożenie przez sponsora projektu terminu ukończenia, który nie jest realistyczny do osiągnięcia. Jeśli odkryjesz, że tak jest, musisz natychmiast skontaktować się z klientem i wynegocjować bardziej osiągalną datę.

Więcej informacji znajdziesz na https://leadership-center.pl/blog/zarzadzanie-projektami-przykladowy-projekt/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »