Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka
Jak przygotować się do matury z języka angielskiego?
Zobacz więcej zdjęć » |
Czterech na dziesięciu maturzystów zdających na egzaminie dojrzałości język angielski osiąga wynik poniżej 44 proc. (dane CKE). Zdają. I nic poza tym. Tymczasem lepszy wynik jest w zasięgu ręki. Wystarczy odpowiednio się do matury z angielskiego przygotować.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Po pierwsze, trzeba umieć się uczyć
Scenariusz, który powtarzają pokolenia, jest podobny. Zarwane noce, nauka od samego świtu i wkuwanie do skutku (tj. do momentu, w którym mózg przestaje przyjmować jakiekolwiek bodźce). Efekty takiej nauki są nieodmiennie marne. Żeby nauczyć się czegoś skutecznie, trzeba pracę rozplanować.
Do egzaminu dojrzałości z angielskiego najlepiej zacząć przygotowywać się wiele miesięcy wcześniej. Ponieważ 95 proc. zdających wybiera właśnie ten język, można bez większego ryzyka założyć, że jeśli ktoś nie czuje mięty np. do niemieckiego, będzie musiał zmierzyć się z językiem Szekspira (czy Adele).
Należy więc rozłożyć materiał, dzieląc go na mniejsze części. Tak będzie łatwiej i efektywniej. Uczący się w ten sposób widzą rezultaty pracy, a to dodaje im motywacji. W ciągu dnia sprawdza się natomiast system 20-20-20. 20 minut nauki ostrej, 20 minut powtórek i 20 minut przerwy. W żadnym wypadku nie należy uczyć się w środku nocy i nad ranem. To niepotrzebna strata czasu.
Po drugie, znaleźć sposób na własną naukę
Rzadko kiedy udaje się wypracować efektywną metodę nauki tuż przed maturą. Z prostej przyczyny – mało kto się nad nią zastanawia. A przecież ludzie są różni: jedni uczą się czytając, inni przez praktyczne przykład, a kolejni łapią język obcy oglądając filmy i grając w gry. Warto przeanalizować, który sposób jest najlepszy w konkretnym przypadku.
Niezależnie od tego, czy ktoś jest słuchowcem, wzrokowcem czy kinestetykiem, warto wchodzić w kontakt z angielskim w każdej sytuacji. Choćby oglądając filmy w oryginalnej wersji językowej z napisami, zamiast z lektorem. To tym ważniejsze, że (znowu dane CKE) tylko dwóch na trzech maturzystów potrafi prawidłowo ocenić, czy tekst w zadaniu rozumienia ze słuchu na maturze zawiera określone informacje. Osłuchanie z językiem przyda się także na egzaminie ustnym.
Nie można także zapomnieć o rozwiązywaniu testów. Wprawdzie może się to wydawać męczące (i znacznie mniej przyjemne niż oglądanie filmów czy seriali), jednak przynosi konkretne rezultaty. W ten sposób przyswojona wiedza się utrwala. Dobrze jest także wytrwale ćwiczyć wypowiedzi pisemne – na przykład powtarzając konkretne, typowe frazy.
Co to oznacza w praktyce? Że przygotowanie do matury z języka angielskiego jest ciężką pracą. Kto podchodzi do niego inaczej, ryzykuje że znajdzie się w grupie 5 proc. tych, którzy egzaminu nie zdali.
Pełny raport dostępny jest w materiale: "Trudności w przygotowaniu do matury".
Nadesłał:
infeo
|
Komentarze (0)