Motoryzacja » Moto Serwis

Jak sprawdzić przebieg i historię samochodu?

Jak sprawdzić przebieg i historię samochodu?
Zobacz więcej zdjęć »
Decydując się na zakup pojazdu używanego, zawsze warto zwrócić uwagę na jego przebieg i historię. Zaufanie pomiędzy dwoma stronami umowy to oczywiście ważna sprawa, ale jeszcze ważniejsze jest bezpieczeństwo i podejmowanie świadomych decyzji konsumenckich.

Doradzamy co możesz zrobić, aby sprawdzić przebieg auta, które planujesz kupić.

Zakup używanego samochodu w Polsce potrafi być prawdziwą loterią. Cofanie licznika, czy ukrywanie informacji na temat historii wypadkowej auta, to niestety nadal dość powszechna praktyka. Szacuje się, że prawie 30% używanych samochodów ma cofnięty przebieg. Dotyczy to także pojazdów sprowadzanych z Niemiec i Anglii, a niekiedy zdarza się, że korekta licznika przeprowadzana jest dwukrotnie – najpierw za granicą, a potem jeszcze raz w Polsce. Przyczyna takiego procederu jest prosta, na auta z niewielkim stanem licznika jest większy popyt i można sprzedać je drożej, dlatego wielu sprzedających nie może oprzeć się pokusie. Z tego względu podczas zakupu samochodu używanego powinieneś zawsze kierować się zasadą ograniczonego zaufania i zweryfikować podane przez sprzedające informacje, sprawdzając historię samochodu i przebieg auta na własną rękę. Co zrobić, aby nie dać oszukać się sprzedawcy i zminimalizować ryzyko zakupu pojazdu powypadkowego lub z cofniętym licznikiem? Przedstawiamy łatwy sposób, który pozwoli Ci w rzetelny sposób sprawdzić przebieg i historię auta.Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem auta

Najprostszą i najbardziej intuicyjną metodą na zweryfikowanie prawdziwej historii oraz przebiegu auta jest rzecz jasna dokładne zbadanie jego faktycznego stanu. Przed zakupem używanego samochodu powinieneś więc dokładnie obejrzeć jego wnętrze i sprawdzić, czy nie nosi ono śladów nadmiernej eksploatacji. Zniszczona gałka zmiany biegów, powycierane przyciski na konsoli lub na drzwiach, czy poszarpane boczki foteli mogą wskazywać na to, że pojazd ma za sobą sporo większy dystans niż wskazuje licznik. Choć na wszystkie te elementy zawsze warto zwracać dokładną uwagę, to jednak praktyka pokazuje, że metoda ta nie zawsze się sprawdza, ponieważ części można łatwo wymienić, co pozwala na zamaskowanie prawdziwej historii samochodu. Duża pewniejszą i bardziej niezawodną metodą sprawdzania licznika i historii pojazdu jest weryfikacja informacji podanych przez sprzedającego za pomocą  numeru VIN.Sprawdzanie numeru VIN

Numer VIN, nazywany także numerem nadwozia, to unikalny, przeważnie 17-cyfrowy numer identyfikacyjny nadawany każdemu pojazdowi. Przed finalizacją zakupu używanego samochodu, należy zawsze sprawdzić numer VIN, bez którego nie będziesz mógł zweryfikować przebiegu i historii auta  Znajdziesz go zarówno na nadwoziu samochodu, jak i w dowodzie rejestracyjnym.

Znajomość numeru VIN pozwala na dokładne sprawdzenie historii samochodu, którego zakup planujesz. W ten sposób będziesz mógł pozyskać informacje m.in. o rzeczywistym przebiegu auta, odbytych przeglądach i badaniach technicznych oraz ubezpieczeniu, a następnie porównać je z informacjami podanymi przez sprzedającego. Od niedawna dane samochodu możesz sprawdzić za pomocą numeru VIN w Centralnej Ewidencji Pojazdów, co znacząco ułatwia ocenę techniczną pojazdu oraz potwierdzenie wiarygodności sprzedawcy. Niestety, w bazie danych CEP znajdziesz jedynie informacje dotyczące pojazdów zarejestrowanych po 2014 roku. Co zrobić, jeśli myślisz o zakupie starszego auta?Elektroniczny rejestr serwisowy Mazdy

Zastanawiając się nad zakupem pojazdu marki Mazda, możesz sprawdzić jego historię korzystając z darmowego narzędzia udostępnionego przez producenta. Elektroniczny rejestr serwisowy Mazdy to bezpieczna internetowa baza danych, w której przechowywana jest pełna historia serwisowa wszystkich samochodów Mazdy zarejestrowanych od lipca 2016 roku. Po wpisaniu numeru VIN danego pojazdu otrzymasz dostęp do danych na temat odbytych przeglądów, stanu licznika, historii wypadkowej i ubezpieczenia. Narzędzie dostępne jest także w wygodnej wersji mobilnej.

Korzystając z elektronicznego rejestru serwisowego Mazdy, będziesz mógł z łatwością sprawdzić przebieg samochodu i historię pojazdu, co umożliwi Ci podjęcie ważnej decyzji zakupowej na podstawie kompletnych danych i tym samym ograniczenie ryzyka zakupu auta powypadkowego lub z cofniętym licznikiem.

Artykuł powstał we współpracy z producentem japońskich samochodów marki Mazda.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »