Rozrywka i wypoczynek » Sport
Jak szybko wrócić do formy po urazie sportowym?
Zobacz więcej zdjęć » |
Dieta
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Warto unikać tłuszczów zwierzęcych (ograniczają wchłanianie białka), a w ich miejsce spożywać więcej roślinnych. Z naszego menu powinno zniknąć też czerwone mięso. Doskonałym wyborem będą natomiast ryby morskie, gdyż zawarte w nich kwasy omega-3 wspomagają wytwarzanie hormonów, łagodzących procesy zapalne. Pomocna w leczeniu tych ostatnich jest również witamina E, którą można znaleźć na przykład w orzechach włoskich. Dobrze też postawić na jak największą ilość warzyw i owoców. Zawarta m.in. w czarnych porzeczkach, brukselce, szpinaku czy papryce witamina C poprawia kondycję stawów i ścięgien. Ponadto, nie zapominajmy o nabiale. Wypijając dziennie szklankę kefiru czy maślanki dostarczymy organizmowi pełnowartościowego białka.
Masaż
Ratunkiem na bolące mięśnie może być również masaż. Na pewno przyniesie ukojenie, warto jednak skorzystać z usług fachowca, aby nie pogłębić urazu. Po treningu pomocne może być też polewanie pod prysznicem bolesnych miejsc na przemian ciepłą i zimną wodą.
Żele, maści, leki
Korzystanie ze środków przeciwbólowych powinno być ostatecznością. Przy urazach sportowych nie tylko są dość mało skuteczne, ale też mogą powodować efekty uboczne. Dobrym rozwiązaniem może się natomiast okazać żel, który nakładamy bezpośrednio na bolące miejsce. Od niedawna w Polsce dostępny jest preparat o nazwie WSPARCIE szwedzkiej firmy Snö. Wraz z dwoma innymi: ULGA i REWITALIZACJA tworzy komplet żeli arktycznych, dedykowanych szczególnie osobom prowadzącym aktywny tryb życia. WSPARCIE ma działanie rozgrzewające i kojące, dzięki połączeniu dwóch składników: mentolu i kamfory. Zawarta w żelu arnika zapobiega natomiast powstawaniu obrzęków i stanów zapalnych. Preparat Snö WSPARCIE polecany jest szczególnie na siniaki, opuchnięcia, stłuczenia czy bóle mięśni. Ale znakomicie sprawdzi się również przed treningiem – jako środek profilaktyczny, gdyż skutecznie rozgrzeje mięśnie. Jeśli więc wiemy, że czeka nas intensywny wysiłek fizyczny, zastosowanie żelu może zapobiec urazom.
Uprawiając sport, niewątpliwie wyświadczamy naszemu organizmowi dużą przysługę. Ale jednocześnie dobrze pamiętać, że każdy wysiłek fizyczny to potencjalne ryzyko urazów. Wiedza, jak je leczyć, może sprawić, że będziemy mogli znacznie szybciej wrócić do treningów.
Nadesłał:
38PR
|
Komentarze (0)