Technologie » Komputery

Jak usprawnić zarządzanie łańcuchem dostaw?

Jak usprawnić zarządzanie łańcuchem dostaw?
Zobacz więcej zdjęć »
Sprawnie działający „łańcuch dostaw” jest jednym z ważniejszych elementów w procesie budowania przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa. Dziś liczy się nie tylko wysoka jakość produktu i cena, ale także krótki czas realizacji zamówień.

To czynnik, który coraz częściej pozwala wygrać z konkurencją. Sprawna organizacja dostaw stanowi jednak nie lada wyzwanie. Dotyczy to zwłaszcza branży metalowej, gdzie stopień skomplikowania podnosi dodatkowo duża liczba podwykonawców oraz kooperowanie w ramach złożonych „łańcuchów dostaw”.


Potencjał ERP

Obecnie branża metalowa skupia swoje działania wokół produkcji jednostkowej, którą realizuje głównie „pod zamówienie”. Spora część firm, ze względu na potrzebę obniżania kosztów związanych z utrzymywaniem powierzchni magazynowych i zapasów zdecydowała się przejść z „produkcji na magazyn” na „produkcję na zamówienie”. Ten typ produkcji, bardzo powszechny dziś wśród polskich przedsiębiorstw, wymaga sprawnego przepływu towarów przez łańcuch dostaw. Wdrożenie odpowiedniego systemu ERP ułatwia to zadanie. Przede wszystkim, pozwala ściśle powiązać ze sobą kluczowe procesy biznesowe, takie jak: zaopatrzenie, produkcja, sprzedaż, dystrybucja czy zarządzanie finansami. Ma to istotny wpływ na ulepszenie łańcucha dostaw w zakresie kosztów, terminowości dostaw, jak i jakości działania przedsiębiorstwa. Przykładem systemu ERP, który pozwala efektywnie zarządzać łańcuchem dostaw jest program humansoft HermesSQL. System ten ułatwia organizowanie dostaw w taki sposób, by z jednej strony zagwarantować uruchamianie produkcji w zakładanych terminach i realizować „na czas” zamówienia klientów, z drugiej zaś minimalizować koszty związane np. ze zbyt dużymi zapasami surowców i wyrobów gotowych. Rozwiązania, które oferuje program pozwalają obliczyć zapotrzebowanie na surowce i półprodukty uwzględniając przyjęte zamówienia, prognozy sprzedaży, zaplanowane zlecenia produkcyjne oraz bieżące stany magazynowe. 

Czytaj całość artykułu: http://www.erp-view.pl/erp/jak_usprawnic_zarzadzanie_lancuchem_dostaw.htmlRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

openmediagroup

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 2 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »