Firma » Finanse

Jak wprowadzić samochód do firmy?

Jak wprowadzić samochód do firmy?
Zobacz więcej zdjęć »
Auto w firmie to bardzo przydatna rzecz. Pozwala realizować wiele zadań związanych z transportem różnych przedmiotów, a także z dojazdem do odległych miejsc w celach służbowych.

 Często jest tak, że decydujemy się na zakup samochodu dopiero wtedy, gdy nasza firma "nabierze rozpędu" i auto stanie się nam niezbędne. Jak zatem wprowadzić auto do firmy?

Co i jak można wprowadzić do firmy?

Do swojego przedsiębiorstwa można wprowadzić na przykład swój prywatny samochód, nowe auto z salonu lub kupiony samochód używany. To, na co się zdecydujemy zależy od naszych możliwości i potrzeb. 

Nie decydując się na samochód w firmie, a jedynie użytkując swój własny do celów służbowych, możemy rozliczać się na podstawie kilometrówki, czyli jedynie za koszty eksploatacji samochodu, podczas wykonywania czynności służbowych. W takiej sytuacji jednak nie ma mowy o amortyzacji wartości samochodu. Inaczej mówiąc - nie możemy odliczyć od wartości początkowej auta kosztów jego eksploatacji podczas użytkowania, czyli amortyzacji. Jeśli wprowadzimy auto do firmy, wówczas możemy traktować je jako środki trwałe, podlega ono amortyzacji i możemy odliczyć od jego wartości na przykład koszty rejestracji czy ubezpieczenia. 

Procedury wprowadzenia auta do firmy

Procedura wprowadzenia auta do firmy jest dość skomplikowana i zależy od sposobu nabycia pojazdu, jego wartości (istotny jest sposób wyliczania jego wartości), kosztów eksploatacji, i tym podobne. Chcąc zgłosić swoje prywatne auto jako majątek firmowy, musimy udać się do urzędu skarbowego i tam przedłożyć odpowiednie dokumenty. Niestety, jak każda procedura, również i ta wiąże się z oczekiwaniem, wypełnianiem dokumentacji oraz koniecznością udokumentowania niemal każdego kroku związanego z zakupem auta i jego eksploatacją. Korzyści płynące z wprowadzenia auta do firmy mogą być jednak znaczne.
 
Źródło: Tocontee 


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Mypleasure

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Dziś:
Dolomiti Paganella Bike – www.dolomitipaganellabike.com/en
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »