Technologie » AGD - RTV

Jak wybrać dobry odkurzacz?

Jak wybrać dobry odkurzacz?
Zobacz więcej zdjęć »
Podczas wyboru produktu takiego jak odkurzacz, kierować należy się przede wszystkim własnymi potrzebami. Jednymi z najważniejszych czynników jakie trzeba wziąć pod uwagę są parametry domu/mieszkania, preferencje domowników oraz obecność zwierząt.

Wymiary domu lub mieszkania odgrywają istotną rolę w przypadku wyboru odkurzacza. Jeśli metraż jest duży, lepiej kupić odkurzacz wyposażony w długi kabel, umożliwiający odkurzenie pomieszczeń bez konieczności przepinania wtyczki odkurzacza.

Najpopularniejsze to 7, 8 lub 9m. Do długości kabla doliczyć trzeba jeszcze 3m długości rury, co w sumie da rzeczywisty zasięg odkurzacza – 10, 11 lub 12m. Ważna jest moc ssąca (moc ssania) urządzenia, często mylona z mocą silnika. To ona decyduje o rzeczywistych możliwościach danego modelu. Znaczenia ma również wielkość używanego worka lub pojemnika na kurz. Im większy - tym dłuższy czas użytkowania bez konieczności oczyszczania/wymiany.

Potrzeby domowników

Wybierając dobry odkurzacz swoją uwagę należy zwrócić na to czy:

  • W domu są małe dzieci lub osoby którym dźwięk odkurzania mógłby przeszkadzać. Oczywiście nasze potrzeby są równie ważne ;)
  • W domu są zwierzęta gubiące sierść?
  • Którykolwiek z domowników jest alergikiem?

Kiedy szum odkurzania sprawia trudności, warto zainwestować w typowy odkurzacz cichy, taki w którym hałas zredukowany został do około 70 dB, np. odkurzacz Philips FC9304 Silent Star. Umożliwia to odkurzenie domu nawet w sytuacji, kiedy za ścianą śpi Twoje maleństwo. Wiele osób ma obawy przed zakupem odkurzacza cichego, że nie będzie on tak skuteczny jak odkurzacz „głośny”. Obawy te są bezpodstawne, ponieważ rezultaty sprzątania będą równie zadowalające.

Właściciele zwierząt wiedzą, że posiadanie czworonoga jest o tyle przyjemne, o ile... czasami problematyczne. Kłopotu dostarcza przede wszystkim ilość gubionej sierści. Jeśli w domu obecne są dzieci bądź alergicy, wtedy jej usunięcie jest priorytetem odkurzania. W takim przypadku warto kupić odkurzacz wyposażony w turboszczotkę, która zapewni odkurzanie wydajniejsze aż o 25%.

Odkurzacz dla alergika wyposażony powinien być w filtr HEPA. Istnieją trzy rodzaje filtrów: HEPA 11, HEPA 12 i HEPA 13. Różnią się one procentem pochłanianych zanieczyszczeń. Pierwszy z nich pochłania 95%, drugi 99,5%, a trzeci 99,95%. Osoby z alergią powinny wybierać filtr najwyższy, czyli HEPA 13.

Wybierając nowy odkurzacz należy dokładnie rozważyć potrzeby i wymagania względem urządzenia. Jeśli masz duży dom/mieszkanie, to zaopatrz się w odkurzacz z jak najdłuższym kablem. Idealnym rozwiązaniem w przypadku alergików jest urządzenie z filtrem HEPA, natomiast jeśli chcesz usunąć nadmiar sierści i kłaczków - użyj odkurzacza wyposażonego w turboszczotkę.

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Milena

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »