Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Jak zapinać pasy autofotelika?

Każdy fotelik samochodowy dla dziecka, aby gwarantował bezpieczeństwo, musi być właściwie zamontowany. Kolejnym krokiem na drodze do ochrony zdrowia dziecka, jest poprawne zapięcie malucha za pomocą pasów.

Uprzęże w autofoteliku – jak je zapinać?

Na pytanie „jak zapinać uprzęże w autofoteliku” jest jedna, poprawna odpowiedź – jak najciaśniej. Im mocniej zapięte dziecko, tym fotelik samochodowy staje się stabilniejszy, a pozycja dziecka jest automatycznie bardziej dopasowana do kształtu fotela. Wykluczenie luzu na pasach bezpieczeństwa sprawia, że na malucha działa mniejsze przeciążenie. Dotyczy to uprzęży które są montowane w fotelikach 0-13 kg i 9-18 kg oraz pasów trzypunktowych dla dorosłych, jakimi przypinane jest dziecko które podróżuje w foteliku 15-36kg.

Luz w pasach

Zdarza się, że rodzice którzy przypinają dziecko do autofotelika umyślnie pozostawiają trochę luzu pod pasami, ponieważ wydaje im się, że maluchowi ściśniętemu takim zabezpieczeniem może być niewygodnie. Takie podejście jest nie tylko błędne, ale na dodatek niebezpieczne, zagrażające zdrowiu, a nawet życiu najmłodszego pasażera. Właściwie zapięte pasy powinny mieć luz który pozwala na włożenie jednego, maksymalnie dwóch palców przy klatce piersiowej. W innym przypadku pasy będą po prostu źle zapięte, a więc ochrona jaką mają zapewnić będzie niewystarczająca. Należy zapamiętać, że im luźniej zapięty pas, tym większe przeciążenia będą działały na ciało dziecka, w tym głównie na główkę oraz bioderka.

Aby ułatwić rodzicom przypinanie dziecka pasami, niektóre firmy wyposażyły swoje produkty we wskaźnik napięcia pasów. W takim foteliku, po zapięciu dziecku szelek, pasy trzeba przeciągnąć aż do chwili, kiedy wskaźnik zmieni swój kolor na zielony. Wówczas rodzic ma pewność, że jego dziecko będzie bezpieczne. Takie wskaźniki dostępne są w fotelikach marki Maxi Cosi, między innymi w modelach Maxi Cosi Tobi. Kolejną firmą, która ułatwiła czynność zapinania pasów, jest marka Britax. W swoich produktach firma zastosowała specjalny system Click nad Safe. Wyraźne kliknięcia kontrolują stan napięcia uprzęży, więc rodzice nie muszą już martwić się, że pasy mogą zostać zbyt luźno zapięte.

Jak powinny być ułożone pasy?

W zależności od kategorii wagowej, proponowane jest inne ułożenie pasów. Foteliki 0-13kg muszą mieć pasy ułożone na równi lub trochę poniżej linii ramion małego pasażera. Foteliki 9-18kg – tu uprzęże muszą być zapięte na równi lub troszkę powyżej linii ramion dziecka. Przy fotelikach 15 – 36 kg powinien przebiegać po środku barku i poprzez linię mostka na klatce piersiowej. Grupa foteliki 15 – 36 kg ma trochę ułatwione zadanie, ponieważ odpowiedni przebieg pasa jest wymuszony przez miejsca w których pas zostaje przeciągnięty, czyli przy zagłówku fotelika. Oczywiście dzieje się tak tylko wtedy, kiedy fotelik jest odpowiednio dostosowany, a co za tym idzie – bezpieczny.

Poprawne zapinanie pasów jest bardzo ważne ze względu na zdrowie i życie dziecka, przewożonego w autofoteliku. W zależności od modelu oraz kategorii wagowej, zapinanie pasów może się od siebie różnić. Bez różnicy pozostaje natomiast to, że pas zawsze musi być zapinany bardzo ciasno.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Milena

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »