Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Jak wybrać doniczki ceramiczne do domu?

Jak wybrać doniczki ceramiczne do domu?
Zobacz więcej zdjęć »
Rośliny w ozdobnych ceramicznych doniczkach to niezawodny sposób na dekorację mieszkania. Doskonale prezentują się na parapecie, podłodze i na balkonie, tworząc wyjątkowy klimat wnętrz i sprawiając, że stają się bardziej przytulne.

Wiele gatunków roślin pomaga oczyszczać i nawilżać powietrze, ale należy zapewnić im do tego odpowiednie warunki. Wybór jest ogromny, ale nie zawsze ułatwia to podjęcie ostatecznej decyzji. Jak wybrać doniczki ceramiczne do domu? Podpowiadamy!Czy doniczki ceramiczne są lepsze od plastikowych?

Obecnie na rynku ogrodniczym dostępna jest ogromna liczba doniczek. Miłośnicy roślin dzielą się zwykle na tych preferujących plastikowe i na tych, którzy zdecydowanie wolą ceramiczne. Które z nich wybrać? Te, wykonane z tworzyw sztucznych są tańsze i odporniejsze na uszkodzenia, ale wyglądem nie dorównują wyrobom garncarskim. Ponadto, bardzo szybko odparowuje z nich woda i mogą odbarwiać się na słońcu. Ceramika w domowym ogrodnictwie jest ceniona przede wszystkim ze względu na naturalny wygląd i dobrą przepuszczalność powietrza. 

Jakie jeszcze zalety posiada? Jest wyjątkowo przyjazna dla roślin – dobrze odprowadza wilgoć, ale jeśli z kolei ziemia staje się zbyt sucha, potrafi pobierać ją z otoczenia. Jest również odporna na niekorzystne warunki pogodowe, dzięki czemu sprawdza się zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Należy pamiętać, że doniczki ceramiczne są znacznie bardziej wymagające niż plastikowe. Należy o nie dbać i regularnie czyścić. Tylko wtedy będą służyć Twoim roślinom przez długi czas. Jak dopasować doniczki do wystroju wnętrza?

Wybór doniczek, które będą idealnie pasować do wnętrza, to nie taka prosta sprawa. Przede wszystkim powinny być dobrane do motywu przewodniego pomieszczenia. Warto także zdecydować się na kontrasty, które szczególnie sprawdzą się w pokojach monochromatycznych i minimalistycznych. Doniczki ceramiczne w kontrastowym, wyraźnym odcieniu, pozwolą Ci uzyskać ciekawy efekt zróżnicowania barw. 

Warto wspomnieć, że wiele roślin preferuje jasne odcienie osłonek. Takie kolory nie powodują nagrzania się materiału, a co za tym idzie – gleba nie staje się zbyt szybko sucha. Delikatne i jasne barwy sprawdzą się również we wnętrzach, gdzie jest już wiele ozdób. Takie doniczki znajdziesz np. w e-sklepie Małe Cudawianki. To dobre rozwiązanie także wtedy, kiedy zależy Ci, aby to sama roślina była główną ozdobą. Jeśli chcesz uzyskać unikalny efekt, sięgnij po gliniane wykończenie. Będzie ono wyglądać szczególnie interesująco w połączeniu z egzotycznymi gatunkami.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »