Rozrywka » Przyroda
Jak za pomocą kolorów powiększyć optycznie ogród
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
1. Podziel ogród… wzdłuż i wszerz
Podzielenie ogrodu na strefy pozwoli uzyskać kilka dodatkowych metrów. Miejsce wypoczynku można odgrodzić wysoką, ozdobną kępą listowia lub drzewem, które nie zabierze tak dużo przestrzeni jak drewniane ogrodzenie czy żywopłot. Takie rozwiązanie stworzy wrażenie prywatności i sprzyja zabiegom optycznego powiększania powierzchni. Miejsce na hodowanie własnych warzyw, owoców i ziół również warto oddzielić od pozostałych części ogrodu. Praktycznym – i jednocześnie efektownym rozwiązaniem będzie ogród wertykalny, który pozwoli w maksymalny sposób wykorzystać powierzchnię w przydomowej przestrzeni. Drewniane skrzynki, ustawione jedna na drugiej idealnie nadają się do uprawy pomidorów, a zwisające na murze doniczki wypełnione ziemią świetnie sprawdzą się w przypadku truskawek lub malin. Zielony zakątek można ponadto podzielić wzdłuż za pomocą innych rozwiązań – pionowe podziały w postaci podniesionych rabat, murków i piętrowych tarasów, urozmaicą przestrzeń ogrodu i zamienią ją w całkiem niemałą działkę.
2. Dopasuj oświetlenie i dekoracje
Jednym z kluczowych elementów wystroju i aranżacji małych ogrodów jest oświetlenie, które obecnie pełni już nie tylko funkcję użytkową, ale też ozdobną. Odpowiednio podświetlony ogród zyskuje zupełnie inną perspektywę, gdy jego poszczególne strefy wyodrębnia z ciemności światło, eksponując przy tym miejsca, które w rzeczywistości są niewielkie. Ciekawe dekoracje połączone z roślinami potrafią niesamowicie zmienić odbiór całego ogrodu, wyodrębniając przy tym ciekawy kształt danej rośliny lub nawet całkowicie zmienić postrzeganie jej koloru. Efekt iluzji spotęgujemy też stosując np. lustra. Ich płaszczyzny będą powielały kompozycje roślinne, powiększając całą przestrzeń. Aby osiągnąć zamierzone złudzenie optyczne, należy pamiętać o zamaskowaniu brzegów lustra.
3. Najprostszym sposobem są kolory!
Stosowanie niestandardowych, żywych kolorów na małej architekturze, dekoracjach i meblach ogrodowych to jeden z najprostszych sposobów na optyczne powiększenie przydomowej przestrzeni.
- Coraz częściej przy takich zabiegach triumfuje biel i żółcie, zarówno w intensywnych, jak i delikatnych odcieniach. Oba kolory doskonale współgrają z zielenią, a zastosowane, np. na płotach, meblach lub większych dekoracjach, optycznie powiększają ogród. Ponadto dobranie do nich jednego lub dwóch elementów w kontrastujących intensywnych barwach jeszcze bardziej podkreśli złudzenie, że ogród jest większy niż w rzeczywistości. Najlepsze będą kolory odważne, bardziej jaskrawe – np. czerwony, różowy lub pomarańczowy, które już teraz chętnie stosuje się w swoich zielonych zakątkach – mówi Martyna Kaczmarek, projektantka i miłośniczka ogrodów, ambasadorka Altax Viva Garden!
Powierzchnie pokryte konkretnymi kolorami pozwalają zmienić odbiór przestrzeni w ogrodzie, optycznie go powiększając lub odpowiednio zmniejszając. Takiemu zadaniu sprostają farby ogrodowe dla kobiet Altax Viva Garden!, które stosować można do drewna, metalu, betonu, kamienia a nawet terakoty i ceramiki. Paleta zawiera aż 29 barw, które można ze sobą łączyć i nieustannie przemalowywać w rytmie zmieniających się pór roku.
Co skłania polskie kobiety do przemalowywania swojego ogrodu?
Badania przeprowadzone przez IQS na zlecenie Altax Viva Garden![1] potwierdzają, że prawie połowa kobiet w Polsce (46%) za pomocą kolorów chce tchnąć życie do swojego ogrodu, na działkę, taras lub balkon. Dla 34% osób jest to po prostu wewnętrza potrzeba zmiany! Według respondentek zastosowanie kilku różnych barw jednocześnie pozwala na zmianę wystroju i aranżacji ogrodowej przestrzeni. Aż 61% przebadanych pań swój zielony zakątek przemalowuje kolorem ze względu na chęć odnawiania starych, zniszczonych rzeczy, a 53% w ten sposób zabezpiecza dekoracje przed zniszczeniem. Jedynie 11% robi to tylko z ciekawości.
[1] Badanie wielokrotnego wyboru przeprowadzone przez IQS metodą CAWI w styczniu 2017, n=200, próba reprezentatywna użytkowników Internetu, kobiety w wieku 25-60.
Nadesłał:
sylwia.dobkowska@publicis-consultants.com
|
Komentarze (0)