Dom » Budownictwo

Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią? Przewodnik hydroizolacyjny

Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią? Przewodnik hydroizolacyjny
Zobacz więcej zdjęć »
Izolować czy nie izolować? Na jakim etapie prac podjąć decyzję o hydroizolacji łazienki? Jakich materiałów użyć? I – w końcu – ile to będzie kosztować? Pytania te często nasuwają się podczas budowy czy remontu.
Zadawane są też fachowcom, których zadaniem jest uchronić zarówno siebie, jak i klienta przed skutkami zaniedbań.

Mówiąc najprościej, hydroizolacja chroni ściany i podłogi w pomieszczeniach narażonych na kontakt z wodą przed działaniem wilgoci. Woda, przedostając się przez fugi między płytkami lub okładzinami kamiennymi, wnika w podłoże i powoduje jego zawilgocenie, zagrzybienie, a nawet trwałe uszkodzenie. W razie awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej czy choćby wylania pralki, odpowiednie zabezpieczenie powierzchni znacznie ograniczy szkody. Woda nie przedostanie się przez strop zalewając pomieszczenia na niższym poziomie. Decyzję o zastosowaniu hydroizolacji należy podjąć na wstępnym etapie prac remontowo-budowlanych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Czym izolować, czyli jakość ma znaczenie

Skutecznymi i powszechnie stosowanymi materiałami do uszczelniania podłoża pod płytkami w łazience są folie w płynie dostępne w postaci jednoskładnikowych past w wiaderku. Do prawidłowego wykonania warstwy hydroizolacyjnej potrzebne będą również elementy uzupełniające, takie jak taśmy, kołnierze i narożniki uszczelniające. Taśmy służą do ochrony styków ścian i podłóg. Kołnierze umieszcza się przy kratkach ściekowych i przejściach rur. Narożniki chronią szczeliny złączeniowe. Przy wyborze odpowiedniej folii i materiałów uzupełniających należy zwrócić uwagę nie tylko na ich cenę, ale również na jakość. Folia w płynie powinna po nałożeniu i zaschnięciu tworzyć spoistą elastyczną powłokę. Zawsze warto sięgać po sprawdzone, certyfikowane produkty. Do takich zaliczyć możemy np. te produkowane przez firmę Soudal. Istotne jest też, aby wszystkie składowe hydroizolacji pochodziły od jednego producenta - elementy przetestowane i optymalnie dopasowane stworzą najefektywniejszy system ochrony przed wilgocią.

Jak izolować? Hydroizolacja z Soudal krok po kroku

Krok 1. Przygotowanie podłoża

§  Podłoże oczyszczamy z pyłu i brudu, usuwając wszystkie pozostałości, które mogłyby osłabić przyczepność izolacji

§Podłoże gruntujemy zagruntowujemy preparatem zmniejszającym chłonność, np. gruntem do folii w płynie SOUDAPRIM DP

§  Czekamy, aż grunt wyschnie (około 1 godz.) 

Krok 2. Hydroizolacja - etap 1

§  Po dokładnym przygotowaniu podłoża nanosimy wałkiem lub pędzlem pierwszą warstwę folii w płynie SOUDAGUM LM

Krok 3. Hydroizolacja - etap 2

§  Na pierwszej, jeszcze mokrej warstwie folii przyklejamy elementy uzupełniające, takie jak taśma SOUDATAPE ST, narożniki SOUDATAPE IC/OC czy kołnierze SOUDATAPE PD                               

§  Wszystkie materiały dociskamy szpachelką i pozostawiamy do wyschnięcia

Krok 3. Hydroizolacja - etap 3

§  Nakładamy drugą warstwę folii w płynie, tak by łączna grubość obu warstw była nie mniejsza niż 1 mm

Krok 4. Czas

§  Po nałożeniu wszystkich warstw hydroizolacji uzbrajamy się w cierpliwość na około 12 godzin, aż warstwy folii całkowicie wyschną

§  Po wyschnięciu folii przyklejamy glazurę na ściany i podłogę

Ile to kosztuje i jak długo trwa?

Układanie hydroizolacji nie wpływa znacząco na tempo prac budowlano-remontowych - harmonogram nie powinien się przesunąć o więcej niż 1 dzień. Koszt zakupu  materiałów hydroizolacyjnych to około 200 pln przy założeniu, że powierzchnia naszej łazienki wynosi 7 m2. Nakłady czasowe i finansowe, jakich wymaga przeprowadzenie prac hydroizolacyjnych, nie są więc duże. W zestawieniu z trudnościami i kosztami związanymi z późniejszym osuszaniem podłoża czy usuwaniem zagrzybienia wywołanego nadmierną wilgocią, hydroizolacja jest  inwestycją, na której nie warto oszczędzać.

 

Więcej informacji:

www.soudal.pl

https://www.facebook.com/PolubiszRemont



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

pobo

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »