Firma » Praca

Jak zatrudnić cudzoziemca?

Jak zatrudnić cudzoziemca?
Zobacz więcej zdjęć »
Zatrudnianie cudzoziemców do pracy w polskich firmach to popularna praktyka. Aby jednak wszystko przebiegło w sposób legalny, konieczne jest dopełnienie wielu formalności. Jak dokładnie powinien wyglądać proces rekrutacji cudzoziemców?


Zezwolenie na zatrudnienie cudzoziemca

Zatrudnianie cudzoziemców jest znacznie trudniejsze niż w przypadku obywateli Polski. Konieczne okazuje się bowiem dopełnienie wielu skomplikowanych formalności i zapoznanie się z aktualnie obowiązującymi przepisami, które regularnie się zmieniają. Jak zatrudnić cudzoziemca w sposób w pełni legalny? Cały proces należy zacząć od zdobycia zezwolenia.

Wyróżnia się kilka form zezwoleń, które można podzielić zarówno ze względu na czas obowiązywania, jak i typ. Co ciekawe, w niektórych sytuacjach nie trzeba załatwiać specjalnego pozwolenia. Mowa tu głównie o takich grupach, jak nauczyciele języków obcych, osoby delegowane przez pracodawcę zagranicznego, studenci studiów stacjonarnych pracujący w trakcie przerwy od nauki oraz studenci odbywający staż lub praktyki.

Wyróżnia się następujące typy zezwoleń na pracę dla cudzoziemców:

  • A,

  • B,

  • C,

  • D,

  • E,

  • S (na pracę sezonową).

Zezwolenie jest zbędne także w przypadku obywateli takich krajów, jak Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Armenia, Gruzja czy Rosja. Wówczas wystarczy jedynie podpisać umowę w języku zrozumiałym dla obcokrajowca, poprosić go o dokument potwierdzający legalność pobytu oraz zgłosić zatrudnioną osobę do ubezpieczenia (w przypadku konkretnych typów umów).Łatwe zatrudnianie cudzoziemców

Często najłatwiejszym sposobem na zatrudnienie cudzoziemca okazuje się skorzystanie z usług agencji pracy. Takie firmy oferują zarówno rekrutacje stałe, jak i możliwość zapewnienia miejsca pracy tymczasowej. To świetny wybór dla pracodawców, którzy chcą maksymalnie zmniejszyć liczbę wymaganych formalności. W przypadku pracy sezonowej umowa jest bowiem podpisywana pomiędzy obcokrajowcem i agencją, a cała współpraca trwa tyle, ile ustalił dany przedsiębiorca.

 

Źródło fotografii: pexels.com Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »