Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Jakie są przyczyny bólu po lewej stronie brzucha?

Jakie są przyczyny bólu po lewej stronie brzucha?
Zobacz więcej zdjęć »
Ból brzucha, choć w zdecydowanej większości przypadków jest zupełnie niegroźną dolegliwością, może być także symptomem poważnej choroby. Z tego względu nigdy nie należy go lekceważyć, a w przypadku jego nasilenia – koniecznie udać się do specjalisty.

Nie bez znaczenia jest także strona, z której boli nas brzuch. Dziś wyjaśnimy, jakie mogą być przyczyny bólu po jego lewej stronie.

Ból z lewej strony brzucha może sugerować szereg różnych chorób. Jest częstym objawem zapalenia jajników, choroby trzustki, a pulsujący może być objawem tętniaka aorty. Jeśli z lewej strony brzucha występuje nagły, silny ból promieniujący do pleców, być może mamy do czynienia z zapaleniem trzustki. Choremu mogą towarzyszyć nudności i wymioty, a ból zmniejsza się podczas przyjmowania pozycji siedzącej z pochyleniem do przodu. Nasila się zaś w czasie głębokiego oddychania oraz kaszlu. W przypadku wystąpienia powyższych objawów konieczne jest leczenie szpitalne – zapalenie trzustki jest stanem zagrożenia życia.

Ból po lewej stronie brzucha pod żebrami może świadczyć o problemach ze śledzioną. Zwykle spowodowany jest jej powiększeniem i naciskiem, jaki wywiera na inne narządy. Przyczyny jej powiększenia mogą być różne – spowodowane chorobami zakaźnymi, torbielami, marskością wątroby, czy zwykłym przeziębieniem. Jeśli wskutek urazu doszło do pęknięcia śledziony, pacjent odczuwać będzie mocny, gwałtowny ból. Zdarza się także, że ból śledzony spowodowany jest ropniem lub nowotworem, jednak przypadki te mają miejsce stosunkowo rzadko.

Z czego jeszcze może wynikać ból w lewym boku? Z powodu wrzodów żołądka i dwunastnicy pacjent odczuwa ból brzucha w jego górnej, lewej części. Gdy pacjentka odczuwa ból w lewym podbrzuszu, powinna zostać przebadana pod kątem zapalenia przydatków i jak najszybciej trafić do specjalisty. Nieleczone zapalenie może mieć bowiem poważne konsekwencje dla zdrowia i prowadzić do niepłodności. Jeśli odczuwamy kurczowe bóle brzucha, które nasilają się przy uciskaniu chorego miejsca, niewykluczone jest zapalenie uchyłków jelita grubego. Dodatkowymi objawami są zaparcia, biegunka, gorączka, ołówkowe stolce i dreszcze.

Bóle brzucha mogą informować o poważnym zagrożeniu naszego życia. Gdy objawy nie mijają, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Więcej na temat przyczyn i diagnostyki bólu brzucha, przeczytamy w poświęconym im artykule.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (2)

  • avatar
    pro_Henryk 2018-02-08 09:45:51

    Moje bóle brzucha okazały się być zapaleniem wyrostka robaczkowego. Myślałem, że boli tylko po prawej stronie ale okazało się, że ból promieniuje na cały brzuch.

  • avatar
    ~jaki 2018-01-04 15:02:20

    To może np. promieniować ból podbrzusza http://party.pl/porady/zdrowie/choroby/bole-brzucha-przed-okresem-przyczyny-i-leczenie-112620-r1/


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »