Rozrywka i wypoczynek » Rozrywka

Jarmark Wielkanocny w Raciborzu

Jarmark Wielkanocny w Raciborzu
Zobacz więcej zdjęć »
Pachnące wędliny, góralskie sery, miody, przyprawy, słodkości oraz ozdoby wielkanocne - czyli wszystko, co powinno znaleźć się na świątecznym stole. Do tego występy artystyczne i liczne atrakcje dla najmłodszych - tak zapowiada się Wielkanocny Jarmark na Placu Dominikańskim

Od dawien dawna Racibórz handlem stoi. Według lokalnego historyka Pawła Newerli pierwsze wzmianki o odbywających się jarmarkach pochodzą z 1293 roku. - Najstarszy był jarmark św. Marcelego odbywający się 16 stycznia, kiedy to przypada dzień patrona miasta - pisze w „Dziejach Raciborza” Paweł Newerla. - Racibórz miał przywileje urządzania kilku jarmarków w roku, trwały one na ogół kilka dni - czytamy dalej. Handel odbywał się m.in. na dzisiejszym Placu Długosza oraz Pl. Dominikańskim. Cieszył się dużym powodzeniem i niewątpliwie był źródłem bogacenia się miasta i jego mieszkańców. 

Wracając do korzeni, już niebawem, bo od 6 do 9 kwietnia do Raciborza zjadą kupcy i rękodzielnicy z całego kraju. Na Placu Dominikańskim odbędzie się Jarmark Wielkanocny. W mieście znów unosić się będą zapachy świątecznych wędlin, góralskich serów i wspaniałych wypieków. Przy drewnianych domkach nabyć będzie można niepowtarzalne, ręcznie robione ozdoby świąteczne, szyte przytulanki, słodkości, czy oryginalną biżuterię. 

Oprócz przedsiębiorców i drobnych kupców swój kramik będą mieli również podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej. Uczestnicy placówki to niepełnosprawne osoby, które wykazują się szczególnym talentem manualnym. Swoje dzieła wykonują w 14 pracowniach. Spod ich rąk wychodzą wspaniałe wyroby ceramiczne, tkackie, introligatorskie, prace plastyczne czy witraże. - Prace naszych wychowanków, to połączenie obecnych trendów z tradycyjnymi raciborskimi wzorami. Poprzez udział w tego typu przedsięwzięciach, chcemy pokazać, że osoby niepełnosprawne, to nie tylko pasażerowie na gapę, ale utalentowani ludzie wnoszący wkład w życie społeczne – wyjaśnia Franciszek Mandrysz, kierownik Warsztatów Zajęciowych w Raciborzu. Wychowankowie od 15 lat uczestniczą w jarmarkach, a ich prace, to unikatowe pamiątki robione z pasją i zaangażowaniem.  

Turyści, którzy w tym czasie przyjadą do Raciborza skorzystają podwójnie, bowiem zwiedzą najpiękniejsze zakątki miasta otulone wiosenną aurą. Czeka na nich piękna Starówka, odrestaurowany Zamek Piastowski z kaplicą św. Tomasza - perłą śląskiego gotyku czy Muzeum z wyjątkowymi eksponatami. Tak bogata oferta turystyczna sprawi, że na nudę nie będzie można narzekać. Przy okazji, w jednym miejscu będzie można nabyć niepowtarzalne pamiątki oraz smakołyki. 

Natomiast dla mieszkańców będzie to wyjątkowy czas, ponieważ Racibórz w tym roku świętuje 800 lat nadania praw miejskich. Oprócz kolorowego Jarmarku odbywać się będą występy artystyczne, o które zadbają, m.in. wychowankowie Raciborskiego Centrum Kultury oraz goście z Czech. Szykuje się też mnóstwo atrakcji dla najmłodszych oraz wspaniałe widowisko pasyjne, wprowadzające w świąteczny nastrój. 


***
Miasto Racibórz w 2017 roku świętuje 800 lat nadania praw miejskich, z tej okazji zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń kulturalno – sportowych dla jego mieszkańców. Historyczne miasto położone na Górnym Śląsku po dziś dzień zachowało wiele cennych zabytków, które odrestaurowane przyciągają turystów z kraju i zagranicy. Dodatkowo w roku jubileuszowym władze miasta zaplanowały liczne koncerty, wystawy, wydarzenia sportowe, w tym m.in.: projekt 4 Biegi Racibórz, Dni Raciborza, Intro Festiwal czy Memoriał. Szczegóły na temat obchodów 800-lecia Raciborza dostępne są na stronie internetowej, pod adresem: http://800lat.raciborz.pl/. 

***
KONTAKT:

800 lat Raciborza

www.800lat.raciborz.pl 

***

Kontakt dla mediów:

Justyna Korzeniak

Specjalista ds. Public Relations

justyna.korzeniak@adventure.media.pl

tel. kom. 530 534 539

tel. 32 72 428 84Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Adventure Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »