Firma » Prawo
Jednoosobowa działalność czy spółka?
Zainteresowanych tematem zapraszamy na grudniowe spotkania prawne dla Przedsiębiorców - LEX-ZONE odbywające się w Poznaniu.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Jednoosobowa działalność gospodarcza
Większość przedsiębiorców zakładając własną firmę decyduje się na jednoosobową działalność gospodarczą. Zaletami tego typu rozwiązań są między innymi mniejsze koszty rejestracji firmy, dużo mniej formalności, a zagadnienia związane z księgowością są dużo mniej skomplikowane. Jednak pomimo tych oczywistych zalet wraz z rozwojem działalności pojawiają się przeszkody, a co za tym idzie podejmowanie coraz większego ryzyka biznesowego. Polscy przedsiębiorcy borykają się bowiem z zadłużeniami wynikającymi z zawierania umów kredytowych, niewypłacalnymi kontrahentami czy zatorami płatniczymi. Co zatem zrobić aby przedsiębiorstwo zarabiało na siebie, a właściciel mógł ze spokojem patrzeć w przyszłość?
- Naturalnym rozwiązaniem jest przekształcenie firmy w spółkę kapitałową, której najpopularniejszą formą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - mówi radca prawny, Karolina Zalas z Kancelarii Prawnej ZALAS. Dodaje również, że tego typu przekształcenie jest szansą na rozwój biznesu, ale nierzadko także rozwiązaniem problemów finansowych. - Wierzyciele mogą prowadzić egzekucję tylko z majątku spółki, a majątek prywatny wspólników pozostaje nienaruszony. Przy jednoosobowej działalności, przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem prywatnym – zaznacza Pani Karolina.
Dla kogo spółka?
Przekształcenie firmy w spółkę jest idealnym rozwiązaniem szczególnie dla firm, które:
• uzyskują dość duże przychody, jednak narzucane przez nie marże nie są zbyt duże; w konsekwencji pojawienia się zatorów płatniczych firma może upaść,
• ponoszą duże ryzyko wypłacania odszkodowań czy kar ze względu na charakter swojej działalności,
• nie mogą podejmować decyzji samodzielnie, ponieważ jedyną osobą decyzyjną jest właściciel; dopiero z dniem jego śmierci wygasają koncesje czy pozwolenia.
Koszty przekształcenia
Wydatki związane z tego typu zmianą są dość wysokie. Najprostsze przekształcenie to koszt około 1.300,00 zł. Po drugie, rozwiązanie to wymaga przeprowadzenia formalnych procedur oraz prowadzenia pełnej księgowości. Jednak po przeanalizowaniu formalnych i finansowych czynników, które rzeczywiście nie zachęcają do podjęcia decyzji o przekształceniu firmy w spółkę, istnieje szereg argumentów jednoznacznie wskazujących na dobre strony przeprowadzenia tego typu operacji.
W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami związanymi z tym tematem zapraszamy na wieczorne spotkania prawne dla Przedsiębiorców, w trakcie których będą omawiane tematy prawne szczególnie bliskie Przedsiębiorcom. Eksperci reprezentujący Kancelarię Prawną ZALAS będą starali się odpowiedzieć i wyczerpująco przedstawić wszystkie wady i zalety przekształceń jednoosobowych działalności w spółkę. Pierwsze spotkania będą już w grudniu w Poznaniu.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.lex-zone.pl
Nadesłał:
INDYGO GROUP
|
Komentarze (0)