Dom » Architektura

Jesień – dobry czas na ocieplenie?

Jesień – dobry czas na ocieplenie?
Zobacz więcej zdjęć »
Lato jeszcze trwa, jednak dni stają się coraz krótsze, a wieczory chłodniejsze. Czy nadchodząca jesień to dobry moment na rozpoczęcie ocieplania fasady nowego domu? Tak, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.

W teorii przeprowadzanie ocieplenia metodą lekką mokrą (ETICS) jest możliwe przez cały rok, jednak takie warunki jak zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura, zwiększona wilgotność czy silny wiatr mogą wpłynąć na pogorszenie parametrów niektórych składników systemu termoizolacji, a w efekcie – zniweczyć efekt prac. Można tego uniknąć, planując ocieplenie elewacji na miesiące cechujące się relatywną stabilnością pogody. Lipiec i sierpień przyniosły gwałtowne opady deszczu i wysokie temperatury, więc dla wszystkich tych, którzy nie zdołali zrealizować prac ociepleniowych wiosną i podczas wakacji, wrzesień może być ostatnim momentem, by je bezpiecznie przeprowadzić jeszcze w tym roku. Na rynku są dostępne rozwiązania umożliwiające przyspieszenie tego etapu prac, jednak należy stosować się do zaleceń producenta i bacznie śledzić warunki atmosferyczne.

Pogoda na termomodernizację


Jakie warunki pogodowe sprzyjają pracom termomodernizacyjnym metodą ETICS? Warto zacząć od tego, że system ten składa się z wielu komponentów, obejmujących nie tylko termoizolację w postaci np. styropianu, lecz materiały wiążące hydraulicznie, jak np. kleje systemowe i tynki mineralne czy na bazie spoiw organicznych. Zalecana przez producentów temperatura aplikacji zawiera się w granicach od 5 do 25°C, a więc najlepszym momentem roku na prace ociepleniowe jest wiosna lub wczesna jesień. Zbyt wysoka temperatura panująca w miesiącach letnich może doprowadzić do zbyt szybkiego odparowania wody zawartej w spoiwach, co prowadzi do niezupełnego wiązania styropianu do muru i ryzyka jego odpadania. Gorące powietrze czy duże nasłonecznienie może ponadto powodować zbyt szybkie wysychanie tynków cienkowarstwowych. W efekcie gwałtownego odparowywania wody na elewacji mogą pojawić się nieestetyczne spękania. Intensywne upały są nie mniej groźne dla styropianu budowlanego. Gdy temperatura powietrza dochodzi do ponad 30°C, powierzchnia płyt wystawionych na bezpośrednie działanie promieni UV może się nagrzewać do ponad 60°C, co może skutkować ich odkształcaniem.

- Dotyczy to zwłaszcza styropianu grafitowego, który ze względu na swój szary kolor mocniej pochłania ciepło. Dlatego też należy zrezygnować z prowadzenia prac w warunkach wysokich temperatur i najlepiej poczekać na chłodniejsze dni. Zasadniczo przez cały czas prowadzenia robót należy osłaniać elewację przed promieniami UV siatką – mówi Cezary Bieżoński, Regionalny Menedżer Sprzedaży Knauf Therm Styropian Budowlany.

Krokiem w kierunku eliminacji tego problemu jest nowy styropian elewacyjny EPS z domieszką grafitu ETIXX, w którym udało się poprawić stabilność wymiarową. W ramach tej technologii płyty są formowane w prasie, a nie cięte z jednego kawałka, co znacząco wpływa na ich sztywność. Dodatkowo w strukturze materiału występują poprzeczne i podłużne żłobienia, które niwelują naprężenia wywołane zmianami temperatur. Dzięki temu styropian ETIXX zachowuje większą stabilność niż standardowe szare płyty, zapewniając większe bezpieczeństwo wykonawstwa. Knauf Therm ETIXX posiada również jaśniejszy kolor niż klasyczne styropiany grafitowe, co dodatkowo czyni go bardziej odpornym na promienie UV.

Uciec przed deszczem…


Równie groźne dla świeżo wykonanej termoizolacji są opady deszczu, które zmieniają chemicznie spoiwa stosowane podczas robót ociepleniowych. Dlatego montaż płyt styropianowych zaleca się wykonywać dopiero po ukończeniu zadaszenia. Niewskazane jest nakładanie klejów czy tynków na zawilgocone powierzchnie, ponieważ prowadzi to do zwiększenia zawartości wody w ich składzie, co pogarsza ich parametry. W odróżnieniu od wełny mineralnej styropian jest materiałem nienasiąkliwym, więc woda nie wpływa na jego właściwości, jednak podciekanie wody pod warstwę ocieplenia może doprowadzić do zamknięcia wilgoci między styropianem a murem i obniżenia właściwości termoizolacyjnych całego układu.

- System ETICS składa się z wielu warstw, które należy nakładać w określonych warunkach, aby zapewnić optymalną przyczepność jednej warstwy do drugiej. Woda opadowa nie tylko wpływa negatywnie na parametry spoiw, lecz również obniża jakość i trwałość powłok wykończeniowych, jak farby czy tynki cienkowarstwowe. Jeśli więc planujemy prace w miesiącach, które mogą się cechować zwiększonymi opadami, warto zadbać o osłonę elewacji np. w formie plandeki – podkreśla Cezary Bieżoński.

Jeśli zależy nam na uniknięciu jesiennej słoty, warto wybrać rozwiązanie, które pozwoli na szybkie i profesjonalne ukończenie prac na zewnątrz budynku. Ocieplenie w systemie ETIXX pozwala na skrócenie czasu prac aż o 20%, ze względu na większy rozmiar płyt niż standardowo - 600x1200 mm. Dzięki prostym krawędziom płyty przylegają do siebie, tworząc równą warstwę nie wymagającą dodatkowych wypełnień, a dodatkowe rowki zapewniają optymalną przyczepność. Oznaczenia na wierzchu i spodzie płyty informują o kierunku klejenia i sposobie nakładania zaprawy, dlatego tworzenie warstwy ocieplenia powinno pójść sprawnie nawet mniej doświadczonym wykonawcom. Nowa, szybka metoda pomoże zakończyć prace na zewnątrz elewacji jeszcze przed nastaniem pierwszych październikowych przymrozków.


Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.styropianknauf.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

E.C.H.O. Communications

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »