Zdrowie » Medycyna
Jesień i zima – uwaga na niedobory witaminy D
![]() |
| Zobacz więcej zdjęć » |
Witamina D jest jedną z najważniejszych witamin, jakie potrzebuje nasz organizm.
Wzmacnia układ kostny, reguluje wydzielanie insuliny, działa przeciwzapalnie. Pobudzając wchłanianie wapnia i fosforu, wpływa również na kształtowanie się zębów. Obecna jest w przetworach mlecznych i rybach, ale w niewystarczających ilościach. Niedobór witamy D może powodować krzywicę, w późniejszym wieku osteoporozę, zwiększać ryzyko chorób krążenia, chorób serca, a nawet prowadzić do niektórych rodzajów nowotworów. Na jej niedobór narażeni jesteśmy wszyscy. Jako, że sama dieta nie zawsze wystarczy by nadrobić witaminowe braki, odpowiednia suplementacja – zwłaszcza jesienią i zimą – jest bardzo ważna.
Witamina D powinna być suplementowana u dzieci i młodzieży w okresie rozwojowym. Od października do marca zalecana dawka dla dzieci powyżej 1 roku życia to 400 j.m witaminy D na dobę[1]. Taką dawkę zapewni kapsułka „twist off” Vita D Bambino przeznaczona dla dzieci powyżej 1 roku życia. W przypadku dzieci z nadwagą dawka może zostać zwiększona przez lekarza do 800-1000 j.m na dobę.
Dzieci w wieku powyżej 1 roku powinny otrzymywać:
[1] Aktualne (2009) polskie zalecenia dotyczące profilaktyki niedoboru witaminy D. Medycyna Praktyczna nr 1/2010.
Nadesłał:
multi_comm
|

Upał na poddaszu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze osłon okiennych
Odpowiedzialność w DNA biznesu. Praktyki NEPI Rockcastle wyróżnione w najnowszym raporcie FOB
Liderzy AWS, Oracle i Cloudflare wystąpią w Warszawie na Tech Race Summit 2026
Paul Yokoyama nowym prezesem Sharp Europe
Polskie firmy przepłacają miliony za puste miejsca na parkingach
Komentarze (0)