Kultura, sztuka » Kultura

Jurorzy o Biennale Plakatu: "Numer jeden na świecie!"

Jurorzy o Biennale Plakatu: "Numer jeden na świecie!"
Zobacz więcej zdjęć »
Już w czerwcu 23. Międzynarodowe Biennale Plakatu. Członkowie jury nie mają wątpliwości – tego wydarzenia nie można przegapić.

„Warszawskie Biennale jest symbolem nowoczesnej sztuki" - uważa Bojidar Ikonomov, członek Jury, odbywającego się w czerwcu 23. Biennale Plakatu. „To miejsce spotkań artystów i miłośników sztuki z całego świata, pełne nowych pomysłów, humoru, emocji. Artyści zaskakują najbardziej prowokacyjnymi wizjami, by zmierzyć się z problemami nowoczesnego świata. W swojej kategorii Biennale jest numerem jeden na świecie!" - przekonuje bułgarski plakacista.

Konkurs co dwa lata przyciąga uwagę twórców i wielbicieli sztuki plakatu z całego świata. W tym roku impreza odbędzie już po raz 23. Zdaniem japońskiego twórcy Takashi'ego Akiyamy, każda edycja jest zupełnie inna - „Wystawy te dają szansę zobaczenia na własne oczy, jakie trendy panowały w świecie plakatu w ciągu ostatnich dwóch lat oraz z jakimi problemami społecznymi mierzyli się artyści"- mówi.

Międzynarodowe Biennale Plakatu zostało zapoczątkowane w 1966 i było pierwszą tego typu imprezą na świecie. Podkreśla to Michał Batory, polski grafik i członek Jury. „Podstawowa różnica miedzy Biennale warszawskim i innymi, jest jego historia. To pierwsze miejsce, które postawiło plakat na piedestale, zbliżając go do kategorii dzieła sztuki. - uważa artysta. Zdanie to podziela Takeshi Akiyama. „Do dzisiaj organizatorzy podobnych wystaw w innych krajach zawsze, w mniejszym lub większym stopniu wzorują się na nim" - zauważa japoński twórca.

Jurorzy zgodnie przyznają, że atmosfera warszawskiego Biennale jest wyjątkowa. „Nasze Biennale dzięki dużej ilości wystaw towarzyszących, stale wiedzie prym wśród innych tego typu pokazów. Byłem w kilku miejscach na świecie, gdzie organizowane są podobne imprezy. Żadne z nich nie ma tej atmosfery, którą odnajduje w Warszawie. Tutaj stale coś się dzieje, chodzę od wystawy do wystawy i stale jestem w uniesieniu, „5 cm nad ziemią"" - mówi Piotr Kunce, profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wtóruje mu kolumbijska artystka Marta Granados. „W czerwcu Warszawa wygląda jak kolorowy ogród - to piękne tło dla sztuki graficznej. W żadnym innym miejscu wyobraźnia nie czuje się lepiej!".

W tym roku plakaty nadesłało ponad 800 twórców z całego świata. Ich prace wyłonione przez komisję kwalifikacyjną zostaną zaprezentowane po raz pierwszy na wernisażu w Muzeum Plakatu w Wilanowie 2 czerwca 2012r. o godzinie 18.00.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »