Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Kalkulator zasiłku macierzyńskiego – jak wysoki zasiłek macierzyński dostaniesz?

W polskich warunkach urlop macierzyński trwa dwanaście miesięcy. W tym czasie jedno z rodziców może sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem, nie chodząc do pracy.

Pieniądze, jakie otrzymuje przez rok po narodzinach dziecka, mają co do zasady pozwolić na zaspokojenie potrzeb maluszka i zrekompensować brak pensji jednego z rodzica. Na jakie wypłaty można w tym czasie liczyć?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

 

Komu należy się zasiłek macierzyński?

 

Zasiłek macierzyński w obecnym systemie prawnym należy się każdej osobie w wysokości minimum 1000 złotych. Jeśli okaże się, że wyliczony zasiłek ze stosunku pracy jest niższy, ustawodawca uwzględnia ten fakt i gwarantuje wyrównanie tej kwoty do 1000 złotych.

 

Na comiesięczne świadczenia w wysokości 1000 złotych mogą liczyć rolnicy, studenci, bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy.

 

Zasiłek macierzyński – dla taty czy dla mamy?

 

Zasiłek macierzyński może być pobierany przez mamę i tatę, jednak nie w tym samym czasie. Rodzice mogą wymieniać się urlopami i jednocześnie świadczeniami, jednak w jednym momencie pieniądze z zasiłku może otrzymywać tylko jedna osoba.

 

W jakiej wysokości otrzymasz zasiłek macierzyński?

 

Jeśli pracujesz na etacie, wysokość Twojego zasiłku macierzyńskiego zostanie obliczona na podstawie wysokości pensji. Możesz skorzystać z dwóch opcji wypłaty zasiłku macierzyńskiego – albo przez rok pobierać 80% wynagrodzenia, albo przez pierwsze pół roku otrzymywać 100% a następnie 60%. Nie ma absolutnie żadnej różnicy pod kątem formalności, niezależnie od wyboru i tak de facto otrzymasz taką samą kwotę. To od Ciebie zależy, czy przez cały okres chcesz otrzymywać takie same pieniądze, czy wolisz przez pół roku korzystać z pełnej kwoty i później otrzymywać 60%. Na tę drugą opcję często decydują się mamy, które rozważają ewentualny powrót do pracy po pół roku od urodzenia dziecka.

 

Zasiłek macierzyński a ciąża

Nieco inaczej wygląda kwestia zasiłku macierzyńskiego w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Przedsiębiorcza mama ma możliwość samodzielnego deklarowania podstawy wymiaru składek, od której wypłacany jest zasiłek macierzyński. Pozwala to uzyskać wyższe świadczenia, dostosowane do własnych potrzeb, rekompensujące koszty nieprowadzenia działalności i przykładowo opłacania wynajmowanych lokali lub opłacenia pracowników.

Podobnie jak w przypadku własnej działalności w trakcie ciąży zasiłek może być wypłacany albo przez cały okres trwania w wysokości 80%, albo przez pół roku w pełnym wymiarze, a potem w 60%.

 

 

Nie wiesz, jaki zasiłek macierzyński otrzymasz? Skorzystaj z naszego kalkulatora!



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Jotnet
http://jotnet.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »