Dom » Ogrody

Kamień jako część ogrodu

Kamień jako część ogrodu
Zobacz więcej zdjęć »
Najczęściej uczęszczaną ścieżkę najlepiej wysadzić kamieniem o grubej strukturze (gnejs, granit, piaskowiec, wapień), przy czym granit będzie najbardziej trwały. Można je układać na różne sposoby, są mrozoodporne i bardzo dobrze z nich ścieka woda.

Jeśli jesteś zwolennikiem kostek granitowych, możesz je bez problemu łączyć np. z cegłą.

Co do czego pasuje?
Do trawnika pasują odcienie piaskowo żółte lub ochrowe. Warto pamiętać, że główna droga prowadząca do domu powinna być szersza (120-150cm), bezpośrednia i prosta, z wykończonymi obrzeżami. Jeśli masz zamiar po niej jeździć samochodem, rozsądnie będzie wybrać większe kamienie i ułożyć je w betonowej ramie. Węższe dróżki (60-75 cm, między grzędami 40 cm) prowadzące po ogrodzie mogą być kręte, pełniąc tym samym rolę jednocześnie praktyczną i dekoracyjną. Mogą być również brukowane większymi kamieniami, które niekoniecznie muszą do siebie przylegać – ważne, aby znajdowały się w odległości naturalnego kroku (ok. 70 cm). Ze względu na trudne warunki, jakim poddane będą kamienie, należy wybrać te najtrwalsze i najbardziej wytrzymałe, z twardą powierzchnią (dla bezpieczeństwa).

Powierzchnie utwardzone
Twarde powierzchnie są niezbędne w najbardziej uczęszczanych miejscach w ogrodzie, na przykład wokół basenu, tarasów, przy ogniskach i kominkach, po prostu wszędzie
tam, gdzie używane będą meble ogrodowe. Wybrany materiał powinien być zgodny ze stylem i charakterem ogrodu, wzbogacając jednocześnie styl i architekturę całego domu.
Czym trwalszą powierzchnię potrzebujemy, tym solidniejsza powinna być podstawa.

Głazy ozdobne
Pojedyncze głazy pasują do każdego ogrodu (pod warunkiem, że nie jest zbyt mały), wyglądają wspaniale w sąsiedztwie dekoracyjnych traw i iglaków. Głaz wygląda najlepiej, gdy znajdują się wokół niego niższe rośliny. Według fachowców wielkie kamienie należy umieszczać w ogrodzie w stosunku 5:3:1. W praktyce oznacza to, że ysokość kamienia powinna być równa piątej części powierzchni, którą dysponujemy, szerokość głazu ma zabierać co najwyżej 1/3 tego terenu, a jedynka oznacza ilość znajdujących się na nim kamieni.

Zachęcam do czerpania inspiracji i pomysłów ze stron www.novum.info.pl oraz www.stone-expert.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kostka brukowa Katowice, Novum piękniejsze otoczenie
http://sklad-fabryczny.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 8 dni:
Building (R)evolution 13. PLGBC Green Building Summit
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »