Zdrowie » Medycyna
Kampania informacyjna "WZW C mnie nie dotyczy. A sprawdziłeś?"
Zobacz więcej zdjęć » |
Tymczasem tylko w Polsce, około 700 000 osób nie wie o swoim zakażeniu. Co więcej, są przekonane, że zakażenie wirusem typu C (HCV) jest w ich przypadku niemożliwe. Jak jest naprawdę? Gdzie można zakazić się wirusem HCV? Jakie codzienne czynności niosą w sobie ryzyko zakażenia?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Zainaugurowana 19 maja br. podczas Światowego Dnia Wirusowych Zapaleń Wątroby, kampania informacyjna „WZW C mnie nie dotyczy. A sprawdziłeś?” ma na celu zwrócić szczególną uwagę na powszechność sytuacji, w których można zakazić się wirusem HCV. Tegoroczne działania informacyjne dotyczące WZW C rozpoczęliśmy od premiery w Internecie dwóch filmów animowanych opowiadających o naszym codziennym życiu. Filmy mają uświadomić widzom, że wirusowe zapalenie wątroby typu C może dotyczyć każdego, bez względu na wykształcenie, status społeczny czy hobby. Zabiegi w ośrodkach zdrowia i u dentysty, wizyty u kosmetyczki, fryzjera czy w salonie tatuażu mogą wiązać się z ryzykiem zakażenia, jeśli narzędzia użyte w ich trakcie, np. nożyczki, cążki, wiertła, igły czy skalpele, nie będą wysterylizowane.
Kampania informacyjna pod hasłem: „WZWC mnie nie dotyczy! A sprawdziłeś?” organizowana jest przez firmę Roche pod patronatem Polskiej Grupy Ekspertów HCV, Stowarzyszenia Pomocy Chorym z HCV Prometeusze, Fundacji „Gwiazda Nadziei” oraz Fundacji „Pod Prąd Żółtej Rzeki”.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest chorobą, którą można wyleczyć. Najpierw jednak trzeba wiedzieć, że jest się zakażonym. Pewność daje tylko badanie krwi. Jest proste i nie trzeba się do niego przygotowywać. Wczesne wykrycie wirusa HCV zwiększa szanse wyleczenia choroby. Badanie diagnostyczne w kierunku zakażenia HCV powinny wykonać przede wszystkim osoby z grup podwyższonego ryzyka:
- osoby, u których przetaczano krew bądź preparaty krwiopochodne przed lipcem 1992 roku;
- osoby wielokrotnie hospitalizowane;
- pacjenci, u których wykonywane były zabiegi chirurgiczne, dializy, badania endoskopowe;
- pracownicy służby zdrowia, straży pożarnej, policji, którzy zranili się i mogli mieć kontakt z krwią zakażoną HCV lub HBV;
- osoby przyjmujące narkotyki drogą dożylną;
- osoby korzystające z usług salonów tatuażu, piercingu.
Szczegółowe informacje na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C, w tym filmy animowane o możliwościach zakażenia wirusem HCV dostępne są na stronie internetowej www.wzwc.pl .
Nadesłał:
WZWtypuC
|
Komentarze (0)