Technologie » Internet

Kaspersky Lab przestrzega przed nową kampanią cyberszpiegowską "Icefog"

Kaspersky Lab przestrzega przed nową kampanią cyberszpiegowską "Icefog"
Zobacz więcej zdjęć »
Nowy trend: pojawienie się małych grup cyber-najemników, które można wynająć do przeprowadzenia błyskawicznych operacji o chirurgicznej precyzji

Zespół badaczy z Kaspersky Lab informuje o wykryciu niewielkiej ale aktywnej grupy ataków o nazwie „Icefog”, skoncentrowanej na celach zlokalizowanych w Korei Południowej i Japonii, atakującej łańcuch dostaw dla firm zachodnich. Operacja rozpoczęła się w 2011 r., zwiększając swoją skalę i zasięg w ciągu ostatnich kilku lat.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

„Przez ostatnie kilka lat odnotowaliśmy wiele zaawansowanych, długotrwałych ataków ukierunkowanych (tzw. APT) na niemal wszystkie rodzaje ofiar i sektorów. W większości przypadków osoby atakujące od wielu lat posiadają punkt zaczepienia w sieciach korporacyjnych i rządowych, wyprowadzając stamtąd terabajty poufnych informacji” – powiedział Costin Raiu, dyrektor Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT), Kaspersky Lab. „Błyskawiczny charakter ataków grupy Icefog wskazuje na wyłaniający się nowy trend: niewielkie, działające w błyskawiczny sposób gangi, które z chirurgiczną precyzją przechwytują informacje. Atak zwykle trwa kilka dni lub tygodni, a gdy cyberprzestępcy zdobędą to, czego szukają, zacierają za sobą ślady i znikają. W przyszłości spodziewamy się wzrostu liczby niewielkich grup przeprowadzających ataki APT na zlecenie, specjalizujących się w błyskawicznych operacjach - swego rodzaju ‘cyber-najemników’ współczesnego świata”.

 

Główne wyniki badania Kaspersky Lab:

 

·         Na podstawie profili znanych celów wydaje się, że osoby atakujące interesują się następującymi sektorami: wojskowym, stoczniowym oraz morskim, komputerowym, rozwoju oprogramowania, badań, operatorów telekomunikacyjnych i satelitarnych, mass mediów oraz telewizyjnym.

·         Z badania wynika, że osoby atakujące były zainteresowane atakami na dostawców z branży obronnej: Lig Nex1 oraz Selectron Industrial Company; firmy z branży stoczniowej: DSME Tech, Hanjin Heavy Industries; operatorów telekomunikacyjnych: Korea Telecom; firmy z branży mediów: Fuji TV oraz the Japan-China Economic Association.   

·         Osoby atakujące przechwytują poufne dokumenty i plany korporacyjne, dane uwierzytelniające dostęp do kont e-mail, jak również hasła dostępu do różnych zasobów w obrębie i poza siecią ofiary.

·         Podczas operacji osoby atakujące wykorzystują zestaw trojanów „Icefog” (znany również jako „Fucobha”). Kaspersky Lab zidentyfikował wersje Icefoga zarówno dla systemu Microsoft Windows, jak i Apple OS X. 

·         O ile w przypadku większości kampanii APT ofiary pozostają zainfekowane przez miesiące czy nawet lata, a w tym czasie osoby atakujące nieustannie wyprowadzają dane, operatorzy Icefoga wykorzystują swoje ofiary kolejno – lokalizując i kopiując jedynie określone informacje, na które polują, a gdy je zdobędą, znikają.

·         W większości przypadków operatorzy Icefoga wydają się dokładnie wiedzieć, czego chcą od ofiar. Szukają określonych nazw plików, które są szybko identyfikowane i przesyłane do serwerów kontrolowanych przez cyberprzestępców. 

 

Atak i funkcjonalność

 

Analitykom z Kaspersky Lab udało się przejąć kontrolę nad 13 z ponad 70 domen wykorzystywanych przez osoby atakujące. Dzięki temu uzyskali dane dotyczące liczby ofiar na całym świecie. Ponadto, na serwerach kontroli Icefoga przechowywane były zaszyfrowane logi ofiar wraz z różnymi operacjami przeprowadzanymi na nich przez operatorów. Logi te mogą niekiedy pomóc w identyfikacji celów ataków, a w niektórych przypadkach – ofiar. Oprócz Japonii i Korei Południowej zaobserwowano również wiele połączeń w kilku innych krajach, w tym w Tajwanie, Hong Kongu, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w Niemczech, Austrii, Singapurze, na Białorusi i w Malezji. Łącznie eksperci z Kaspersky Lab zaobserwowali ponad 4 000 unikatowych zainfekowanych adresów IP i kilkaset ofiar (kilkadziesiąt ofiar wykorzystujących system Windows i ponad 350 ofiar wykorzystujących system Apple OS X).

 

Na podstawie listy adresów IP wykorzystywanej do monitorowania i kontrolowania infrastruktury eksperci z Kaspersky Lab przyjmują, że niektóre z osób stojących za tą operacją są zlokalizowane w co najmniej trzech państwach: Chinach, Korei Południowej i Japonii.

 

Produkty firmy Kaspersky Lab wykrywają i eliminują wszystkie warianty tego szkodliwego oprogramowania. 

 

Pełny raport zawierający szczegółowy opis szkodliwych narzędzi oraz dane statystyczne wraz z symptomami włamania jest dostępny w języku angielskim na stronie http://www.securelist.com/en/downloads/vlpdfs/icefog.pdf.

 

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

 

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »