Technologie » Internet

Kaspersky Lab wprowadza Polys - bezpieczny system głosowania online oparty na łańcuchu bloków

Kaspersky Lab wprowadza Polys - bezpieczny system głosowania online oparty na łańcuchu bloków
Zobacz więcej zdjęć »
Kaspersky Lab informuje o innowacji opracowanej we własnym inkubatorze Kaspersky Lab Business Incubator: zindywidualizowanej platformie głosowania online Polys przeznaczonej dla organizacji niekomercyjnych, firm i społeczności.

Opiera się ona na technologii łańcucha bloków (ang. blockchain) i jest zabezpieczona przy pomocy transparentnych algorytmów szyfrowania.

Koncepcja głosowania online odwołuje się do wielu aspektów współczesnego społeczeństwa. Uniwersytety, firmy i społeczności chcą poznać zdanie swoich członków, ci jednak często są oddzieleni od nich dużą odległością geograficzną lub nie chcą się zgłaszać, aby fizycznie oddać swój głos. Z drugiej strony ryzyko związane z podejmowaniem krytycznych wyborów online jest wysokie, ponieważ przeprowadzane na dużą skalę głosowanie internetowe otwiera przed cyberprzestępcami ogromne możliwości manipulowania wynikami. Podczas trwającego wydarzenia Cyber Security Weekend organizowanego przez Kaspersky Lab odbyła się dyskusja z uczestnictwem ekspertów z firm Kaspersky Lab, Agriledger oraz Richtopia, w której poruszono temat zabezpieczania procesu głosowania online i gwarantowania, że głosy nie zostaną zmienione przez żadną osobę z zewnątrz lub wewnątrz. 

Podczas dyskusji Kaspersky Lab zaprezentował eksperymentalny projekt o nazwie "Polys", nowy produkt komercyjny rozwinięty w ramach wewnętrznej inicjatywy Kaspersky Lab Business Incubator, aby umożliwić przeprowadzanie bezpiecznego, anonimowego i skalowalnego głosowania online bez możliwości zmiany wyników przez uczestników lub organizatorów. 

Wartan Minasjan, dyrektor ds. inwestycji i innowacji, Kaspersky Lab, powiedział: W Kaspersky Lab Business Incubator wspieramy zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne zespoły w rozwoju pomysłów i technologii, w których istotną rolę odgrywa bezpieczeństwo. Jednym z takich obszarów jest głosownie online. Badając możliwe zastosowania technologii łańcucha bloków, nasz zespół zdał sobie sprawę, że mechanizm ten, w połączeniu z ekspercką wiedzą firmy w zakresie cyberbezpieczeństwa, może rozwiązać kluczowe problemy związane z prywatnością, transparentnością oraz bezpieczeństwem głosowania online. Jesteśmy podekscytowani, że udało nam się przygotować odpowiednie środowisko dla tej wewnętrznej innowacji. 

Polys opiera się na inteligentnych kontraktach w kryptowalucie Ethereum (niekiedy określanych jako Blockchain 2.0), które umożliwiają weryfikację głosowania oraz zliczanie głosów w zdecentralizowany sposób. Korzyści dla bezpieczeństwa, jakie daje głosowanie oparte na technologii łańcucha bloków, są znaczące: 

  • Dzięki decentralizacji łańcucha bloków uczestnicy sieci mogą dokonać weryfikacji prawidłowości przeprowadzenia głosowania. Wszystkie dane dotyczące głosowania są przechowywane nie na serwerach, ale w blokach informacji na komputerach wszystkich uczestników sieci. W celu ich usunięcia haker musiałby włamać się do wszystkich komputerów i uzyskać dostęp do indywidualnych zestawów danych.
  • Technologia łańcucha bloków umożliwia głosującemu sprawdzenie, czy jego głos został poprawnie zarejestrowany, przez co fałszowanie wyników głosowania stanie się automatycznie widoczne.
  • Transparentność technologii ułatwia monitorowanie głosowania i przeprowadzenie audytu głosowania przez niezależne osoby.
  • Mechanizm głosowania nie wymaga dodatkowych zasobów ani fizycznej obecności personelu.
Dodatkową innowacją rozwiązania Polys jest pozbawienie go ograniczeń typowych dla innych rozwiązań opartych na technologii łańcucha bloków: 

  • W ramach systemu głosowania Polys łańcuch bloków jest szyfrowany i wspierany algorytmami matematycznymi. Pomagają one zapewnić anonimowość, ukryć wyniki pośrednie i wykonać obliczenia na zaszyfrowanych danych, co nie jest możliwe w innych systemach opartych na technologii łańcucha bloków ze względu na jej rozproszony i otwarty charakter.
  • Kod źródłowy Polys jest publicznie dostępny, dzięki czemu każdy entuzjasta technologii łańcucha bloków, osoba przeprowadzająca testy penetracji czy zwolennik głosowania elektronicznego może przetestować, zweryfikować i zbadać w serwisie GitHub technologię, na której jest on oparty: https://github.com/polys-vote/polys-protocol.
Jutta Steiner, współzałożycielka firmy Parity Technologies, która oferuje wsparcie i konsultacje odnośnie projektu, powiedziała: Jesteśmy podekscytowani, że nasza platforma została wybrana do tak innowacyjnego projektu, jakim jest Polys. Technologia łańcucha bloków jest coraz częściej wdrażana w wielu branżach i wierzymy, że decentralizacja procedury głosowania zapewni uczciwy proces i wysoki poziom zaufania do systemu. 

Osoby, które chcą wypróbować nową usługę, mogą skorzystać z ogólnodostępnej oferty freemium. Polys oferuje również zindywidualizowaną platformę, która jest w pełni skalowalna, z możliwością udziału tysięcy głosujących, i może być dostosowana do określonych wymagań pod względem autoryzacji, projektu interfejsu czy integracji z innymi usługami. 

Więcej informacji na temat rozwiązań i technologii zastosowanych w projekcie Polys znajduje się na stronie https://polys.me

Informacje o Kaspersky Lab Business Incubator

W 2015 r. Kaspersky Lab stworzył własny inkubator biznesowy - dział wspierający zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne zespoły w rozwoju innowacyjnych pomysłów oraz technologii. Kaspersky Lab Business Incubator jest otwarty dla wczesnych startupów w branżach, w których istotną rolę odgrywa bezpieczeństwo. Inicjatywa pomaga przedsiębiorcom rozwijać ich projekty w bezpiecznym środowisku - wewnątrz firmy - poprzez dostarczanie całej niezbędnej infrastruktury, wiedzy eksperckiej, dostępu do kanałów sprzedaży oraz finansowania. Inkubator to jedna z inicjatyw firmy Kaspersky Lab, której celem jest zachęcanie do innowacji korporacyjnych. Założyciele startupów zainteresowani współpracą z Kaspersky Lab mogą zgłaszać się na adres incubator@kaspersky.com

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła. 

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 1 dzień:
Gala Interaktywnych
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »