Technologie » Internet

Kaspersky Lab wykrywa 360 000 nowych szkodliwych plików dziennie — o 11,5 % więcej niż w 2016 r.

Kaspersky Lab wykrywa 360 000 nowych szkodliwych plików dziennie — o 11,5 % więcej niż w 2016 r.
Zobacz więcej zdjęć »
Średnia liczba nowych szkodliwych plików przetwarzanych codziennie przez wewnętrzne technologie wykrywania firmy Kaspersky Lab wynosiła w 2017 r. 360 000 — o 11,5% więcej niż w ubiegłym roku.

Po niewielkim spadku odnotowanym w 2015 r. liczba szkodliwych plików wykrywanych każdego dnia rośnie już drugi rok z rzędu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Liczba wykrywanych dziennie szkodliwych plików odzwierciedla średnią aktywność cyberprzestępców zajmujących się tworzeniem i dystrybucją szkodliwego oprogramowania. Liczba ta została po raz pierwszy skalkulowana w 2011 r. i wynosiła wtedy 70 000. Od tego czasu zwiększyła się pięciokrotnie i, jak wynika z danych dotyczących bieżącego roku, nadal rośnie.  

Większość plików identyfikowanych jako niebezpieczne należy do kategorii szkodliwego oprogramowania (78%). Klasyczne wirusy, których udział w krajobrazie cyberprzestępczym znacznie zmniejszył się 5-7 lat temu ze względu na poziom skomplikowania i niską efektywność, w dalszym ciągu stanowią 14% nowych zagrożeń wykrywanych każdego dnia.

Pozostałe pliki to oprogramowanie reklamujące, które nie jest domyślnie uznawane za szkodliwe, ale w wielu przypadkach może zagrozić bezpieczeństwu prywatnych informacji oraz spowodować inne zagrożenia.

Około 20 000 wszystkich niebezpiecznych plików codziennie wykrywa Astraea autorski system Kaspersky Lab służący do analizowania szkodliwego oprogramowania w oparciu o metody uczenia maszynowego. Astraea identyfikuje i blokuje szkodliwe oprogramowanie w sposób całkowicie automatyczny.

W 2015 r. miał miejsce widoczny spadek liczby wykrywanych dziennie szkodników i zaczęliśmy nawet sądzić, że nowe szkodliwe oprogramowanie może być mniej istotne dla przestępców, którzy zamiast tego skupili się na ponownym wykorzystywaniu starych technologii. Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat liczba wykrywanych przez nas nowych szkodliwych programów rosła, co świadczy o wznowionym zainteresowaniu tworzeniem nowego szkodliwego kodu. Gwałtowny wzrost liczby ataków ransomware obserwowany na przestrzeni ostatnich kilku lat z pewnością będzie trwał, ponieważ tego typu zagrożenie wspierane jest przez ogromny ekosystem przestępczy, który produkuje setki nowych próbek dziennie. Tego roku miał również miejsce wzrost liczby koparek klasy szkodliwego oprogramowania, które cyberprzestępcy zaczęli aktywnie wykorzystywać w świetle obecnego wzrostu wartości kryptowalut. Wzrost liczby wykrywanych szkodliwych programów możemy również przypisać ciągłym udoskonaleniom, jakie wprowadzamy do naszych technologii ochrony. Wraz z każdą aktualizacją wersji jesteśmy w stanie wykrywać więcej szkodliwych programów niż wcześniej, co może przekładać się na wzrost liczby detekcji powiedział Wiaczesław Zakorzewski, szef zespołu ds. zwalczania szkodliwego oprogramowania, Kaspersky Lab.

Pozostałe najważniejsze dane liczbowe w ramach rocznych statystyk dotyczących cyberzagrożeń w 2017 roku:

·       Rozwiązania Kaspersky Lab odparły 1 188 728 338 ataków przeprowadzonych z zasobów online zlokalizowanych na całym świecie.

·       Technologie Kaspersky Lab zapewniające ochronę przed zagrożeniami online wykryły 15 714 700 unikatowych szkodliwych obiektów.

·       29,4% komputerów użytkowników co najmniej raz w ciągu roku stanowiło cel ataku online z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania.

·       22% komputerów użytkowników było narażonych na programy reklamowe oraz ich moduły.

Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali także kilka porad bezpieczeństwa:

·       Nie uruchamiaj podejrzanych plików lub załączników pochodzących z nieznanych źródeł.

·       Nie pobieraj ani nie instaluj aplikacji z niezaufanych źródeł.

·       Nie klikaj żadnych odsyłaczy pochodzących z nieznanych źródeł ani podejrzanych reklam online.

·       Twórz mocne hasła i pamiętaj, aby regularnie je zmieniać.

·       Zawsze instaluj aktualizacje na bieżąco. Duże epidemie oprogramowania ransomware, takie jak WannaCry czy ExPetr, pokazały, że opóźnienia w instalacji łat wynoszą u wielu użytkowników nawet kilka miesięcy.

·       Ignoruj wiadomości proszące o wyłączenie systemów bezpieczeństwa w pakiecie Office lub oprogramowaniu antywirusowym. 

·       Stosuj odpowiednie rozwiązanie bezpieczeństwa dostosowane do typu Twojego systemu i urządzeń.

Więcej informacji na temat rocznych statystyk dotyczących krajobrazu cyberprzestępczego znajduje się na stronie https://r.kaspersky.pl/HHBXC.  

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosciRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »