Motoryzacja » Samochody

Kiedy warto wymienić opony letnie i na jakie?

Kiedy warto wymienić opony letnie i na jakie?
Zobacz więcej zdjęć »
Opon letnich nie trzeba co do zasady wymieniać na nowe z każdym kolejnym sezonem, należy jednak mieć świadomość, że ogumienie regularnie się zużywa, a Ty powinieneś kontrolować jego stan.

Po jakim czasie więc warto ocenić ich zużycie? Po jakiej ilości kilometrów musimy pomyśleć o ich wymianie np. na dobre ogumienie Cinturato P7? Podpowiadamy.Przede wszystkim – wymieniaj na opony dobre (np. Cinturato P7)

Przede wszystkim jeżeli już planujesz zakup nowego zestawu opon, staraj się nie kupować produktów słabej jakości. Pamiętaj: skąpy traci dwa razy. Kupując ogumienie niskiej klasy narażasz się nie tylko na jego szybsze uszkodzenie i zużycie, ale ryzykujesz także swoim bezpieczeństwem na drodze – a na tym oszczędzać nie możesz.

Dlatego, bez względu na wszystko, postaw na opony sprawdzonej jakości od renomowanego producenta, takiego jak np. Pirelli (produkuje on świetne opony letnie Cinturato P7). To dobra inwestycja przynajmniej na kilka lat, która zapewnia długotrwały komfort drogowy.Jaki wiek opon kwalifikuje je do wymiany?

Nie istnieje żaden przepis krajowy, który informowałby o tym, po jakim czasie powinno się wymienić ogumienie. Nie można jednoznacznie wskazać też, jak długo potrwa żywotność danej opony – to zależy bowiem od bardzo wielu czynników, takich jak jej konstrukcja, jakość wykonania, ale też styl jazdy, warunki jezdne i ilość przebytych rocznie kilometrów.

Należy przyjąć, że 5 lat od czasu pierwszego użycia nowego kompletu jest dobrym terminem, by zacząć poważnie interesować się jego stanem (często też tyle lat opony zachowują gwarancję, np. Cinturato P7). Niektórzy specjaliści twierdzą, że dobra opona zachowuje swoje właściwości nawet przez okres 10 lat, jednak po piątym roku jazdy warto przeprowadzać częstsze kontrole jej stanu.Jakie odległości na jednej oponie letniej?

Odległości, jakie mogą przejechać opony, także nie są skodyfikowane. Jednak przyjmuje się, że 25 tyś. kilometrów na jednym ogumieniu jest już dobrym momentem, by wykwalifikowany technik dobrze przyjrzał się danej oponie i ocenił jej stan. Jeżeli kontrola nie wykaże nieprawidłowości, opona nada się jeszcze do jazdy (nawet do 50 tyś. km).Kiedy NA PEWNO wymienić oponę?

Z całą pewnością absolutnie konieczna jest wymiana opony, gdy jej bieżnik stał się płytszy niż 1,6 mm. To absolutne minimum, jakie musi posiadać zgodnie z krajowymi normami. W rzeczywistości należy taką wysokość bieżnika traktować jako skrajną, a specjaliści twierdzą, że w przypadku opon letnich opona traci już swoje właściwości przy bieżniku startym do wysokości 3 mm (opona zimowa – 4 mm).

Z całą pewnością trzeba też wymienić oponę po poważnym uszkodzeniu mechanicznym – jeżeli nie będzie możliwa jej skuteczna naprawa. Jeśli opona z jakichś względów nie będzie utrzymywała odpowiedniego ciśnienia powietrza, także warto ją zmienić. Nad kupnem nowego kompletu należy też pomyśleć, gdy pojazd zacznie nienaturalnie zachowywać się drodze lub tracić przyczepność.Jedna opona nie nadaje się do jazdy? Wymień dwie!

W przypadku, gdy z jakiegoś powodu przedwcześnie będziesz zmuszony do wymiany jednej z opon, powinieneś poważnie rozważyć nad kupnem drugiej opony – znajdującej się na tej samej osi. Jeżeli jest to już ogumienie używane przez jakiś czas, będzie miało inną przyczepność niż nowy egzemplarz – co grozi z kolei wpadnięciem w poślizg i większą utratą kontroli nad pojazdem.

Dlatego w tym przypadku nie oszczędzaj na wymianie i postaw na zmianę obydwu opon. Zapewni to większy komfort jazdy, większą przyczepność i większe bezpieczeństwo na drodze. Zaniechanie tego może skończyć się poważnym wypadkiem!Zawsze dbaj o letnie ogumienie!

Pamiętaj przy tym, że przedłużysz żywotność swoich opon odpowiednio o nie dbając, tj. wyważając je, dobrze je przechowując, a także jeżdżąc z prawidłową geometrią kół. A jeżeli już wymiana ogumienia będzie niezbędna, postaw na opony wysokiej jakości – takie jak np. Cinturato P7 od Pirelli. Wówczas będziesz miał poczucie, że jazda jest bezpieczna, a Ty masz pełną kontrolę nad autem.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »