Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Kiedy z dzieckiem do specjalisty

Kiedy z dzieckiem do specjalisty
Zobacz więcej zdjęć »
Zdrowie dziecka to najważniejszy cel w życiu każdego rodzica. Należy jednak pamiętać, że to najbliższe otoczenie ma wpływ na jego bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój. Właśnie dlatego tak istotna jest obserwacja maleństwa od pierwszych dni jego życia.

Oprócz rodziców powinni się tym zająć również lekarze dziecięcy i to kilku specjalizacji.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Mama i tata przebywają najczęściej ze swoimi pociechami i najlepiej je znają. Jednak mimo tego często nie zauważają niepokojących objawów pogorszenia się zdrowia dziecka. Regularne i kompleksowe badania pod okiem specjalisty, to rzecz absolutnie konieczna, gdyż tylko wcześnie wykryte problemy zdrowotne mają szansę zostać całkowite wyeliminowanie.

 

Wizyta u pediatry

Najczęściej dzieci trafiają oczywiście do pediatry, który nie tylko prowadzi leczenie w przypadku choroby, ale i wykonuje profilaktyczne badania okresowe, weryfikuje stan zdrowia malucha przed obowiązkowymi szczepieniami ochronnymi, czy po prostu ocenia stopień jego rozwoju psychometrycznego. Z uwagi na fakt częstych wizyt u tego lekarza, warto poszukać takiego, który będzie zarówno doskonałym fachowcem, jak i będzie miał także dobry kontakt z dzieckiem.

 

Zdarza się, że opieka pediatry to jednak za mało, by maluszek prawidłowo się rozwijał. Czasem warto udać się do konkretnego specjalisty dziecięcego, nawet od razu, nie tracąc zbędnie czasu i nie narażając maluszka na niepotrzebny stres. Ponieważ nie wszyscy rodzice wiedzą z jakimi dolegliwościami udać się do którego lekarza, niektóre przychodnie czy klinki edukują lokalną społeczność względem charakteru specjalizacji swojego personelu. Przynajmniej raz w roku dzieje się tak np. w poznańskiej Prywatnej Lecznicy Certus. Różnymi drogami przypomina się rodzicom o możliwościach, jakie daje współczesna medycyna. Komunikaty pojawiają się nie tylko w placówkach, ale i w internecie. Gastroenterolog, chirurg, pulmonolog, reumatolog, kardiolog, laryngolog, ortopeda, endokrynolog, nefrolog czy hematolog – każdy z nich specjalizuje się również w pomocy na rzecz najmłodszych pacjentów. Mimo, że Certus jest placówką niepubliczną, oferuje również wybrane przyjęcia dla dzieci w ramach NFZ.

 

Ortopeda

Pierwsza wizyta po wyjściu ze szpitala, podczas której przebadane zostaną stawy biodrowe niemowlaka, powinna mieć miejsce już nawet ok. 4 tygodnia życia. Pozwala ona na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, jak np. dysplazji. Kolejne zalecane są w momencie rozpoczęcia raczkowania, a następnie chodzenia. O ile wcześniej nie dostaliśmy skierowania, badanie jest uznawane jako profilaktyczne, jednak powinno się je traktować jako obowiązkowe. Konsultacja ze specjalistą jest wskazana również kiedy dziecko jest mało ruchliwe, utyka, stawia krzywa stopki lub ma zauważalne płaskostopie, a w przypadku dzieci starszych – kiedy obserwujemy rozbieżne wysokości łopatek.

 

Kiedy do logopedy

Już nawet kilkumiesięczne dziecko może odwiedzić logopedę, gdyż rozwój mowy rozpoczyna się dużo wcześniej, niż w momencie pojawienia się pierwszego wyrazu. Sygnałami wskazującymi, że taka wizyta powinna się odbyć jak najszybciej jest np. to, że niemowlę ma problemy z przyjmowaniem pokarmu bądź też krztusi się podczas spożywania mleka matki. Alarmujące jest także ślinienie, wrażliwość na dotyk, brak gaworzenia, czy niedomykanie ust w ciągu dnia i podczas snu. Nienaturalne jest również tolerowanie wyłącznie płynnych pokarmów oraz unikanie wkładania do ust przez malca rączek czy gryzaków.

Podczas wizyty logopeda zbada i oceni funkcjonowanie narządów artykulacyjnych i jeśli jest taka konieczność, zaleci terapię w gabinecie bądź ćwiczenia usprawniające narządy mowy.

 

Onkohematologia dziecięca

Jeśli rodzic zauważy u swojego dziecka rozdrażnienie, osłabienie, utratę apetytu, zwiększoną liczbę pojawiających się siniaków, występowanie wybroczyn lub bladą skórę, należy wybrać się do onkohematologa. Podobnie w sytuacji, kiedy będzie miało przewlekłe bóle głowy i wymioty lub wtedy, gdy nawet najdrobniejsze skaleczenia będą wyjątkowo długo krwawić. Konsultacji wymaga także nagle pojawiający się zez, biały odblask ze źrenicy oka, problem z oddawaniem moczu i stolca lub powiększenie węzłów chłonnych. Taka wizyta nigdy nie powinna być odkładana na później i bezpośrednio powinna odbyć się w stosownej poradni. Ponieważ specjalność ta została uznana przez Ministerstwo Zdrowia za deficytową, tym bardziej jeśli jest tylko możliwość dostania się do takiego lekarza, należy to niezwłocznie wykorzystać.

 

Badania kardiologiczne

Aż co setne dziecko w Polsce rodzi się z problemami natury kardiologicznej. Sprzyjać im mogą przebyte w ciąży infekcje wirusowe palenie w ciąży papierosów, alkohol oraz zażywanie niektórych leków. Rodzice powinni więc szczególnie wnikliwie podchodzić do takich kwestii jak: brak tchu podczas płaczu, problemy z ssaniem mleka lub pocąca się i bledsza skóra. Zazwyczaj w takich wypadkach konieczne jest wykonanie echa serca i EKG.       

 

Kiedy w grę wchodzi zdrowie dziecka, wybór lekarza nie powinien być przypadkowy. Oprócz wyboru odpowiedniej specjalizacji dobrze jest też zasięgnąć opinii znajomych lub poczytać w internecie o specjaliście, w ręce którego oddajemy swój najcenniejszy skarb.

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

adStone

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »