Firma » Praca

Kim jest magazynier?

Kim jest magazynier?
Zobacz więcej zdjęć »
Praca magazyniera związana jest z wysiłkiem fizycznym, zatem osoby, które chcą ją wykonywać powinny cechować się dobrym zdrowiem i kondycją. Oprócz tego muszą odznaczać się szeregiem określonych cech i predyspozycji.Czym zajmuje się magazynier?

Wbrew pozorom praca na magazynie może być bardzo złożonym zajęciem. Magazynier jest bowiem odpowiedzialny za cały szereg czynności związanych z poprawnym funkcjonowaniem hali magazynowej danego przedsiębiorstwa. Jego zakres obowiązków może się nieco różnić w zależności od profilu firmy i wymagań konkretnego pracodawcy.

Zazwyczaj jednak głównym zadaniem magazyniera jest dbałość o odpowiednie planowanie przestrzeni magazynu tak, aby wykorzystać ją w jak najbardziej optymalny sposób. Do jego obowiązków należy więc m.in. przyjmowanie dostaw towarów oraz rozkładanie ich i rozmieszczenie na terenie hali. W związku z tym niejednokrotnie wymaga się od niego umiejętności obsługi różnego typu urządzeń i maszyn.

Magazynier jest także odpowiedzialny za prawidłowe składowanie i przechowywanie danych produktów oraz zabezpieczanie ich przed ewentualnym zniszczeniem lub zepsuciem. Oprócz tego należy do niego wydawanie towarów i przygotowywanie ich do wysyłki – od sprawdzania faktur aż po pakowanie, oznaczanie, adresowanie i załadunek przesyłek.

Wśród zadań magazyniera znajduje się też bieżące sprawdzanie stanu magazynu oraz regularne przeprowadzanie jego inwentaryzacji zgodnie z obowiązującymi procedurami. Ponadto taki pracownik często musi współpracować z innymi działami przedsiębiorstwa.

 

Jakie umiejętności powinien mieć magazynier?

Praca na magazynie wymaga wielu umiejętności i predyspozycji. Zazwyczaj wiąże się z wysiłkiem fizycznym, więc powinny ją podejmować osoby odznaczające się nie tylko dobrą sprawnością i kondycją, lecz także dużą siłą. Z tego względu zawód ten częściej wykonywany jest przez mężczyzn, jednak w branży magazynowej można też spotkać wiele kobiet.

Osoba na stanowisku magazyniera powinna wykazywać się komunikatywnością i umiejętnością pracy zespołowej, ponieważ wykonuje swoje codzienne obowiązki we współpracy z innymi zatrudnionymi. U magazynierów cenione są także zdolności logistyczne i organizacyjne.

Od magazynierów wymaga się najczęściej umiejętności obsługi komputera, a w zależności od profilu danej firmy oraz konkretnego stanowiska konieczne może się też okazać ukończenie kursu na wózki widłowe. Za zaletę uważa się również znajomość obsługi specjalistycznych urządzeń np. suwnic czy układnic regałowych.

Oprócz tego pracownik magazynu powinien odznaczać się odpowiednimi cechami charakteru – pożądane są przede wszystkim uczciwość, sumienność i odpowiedzialność.

 

Gdzie może pracować magazynier?

Magazynier może znaleźć zatrudnienie w wielu firmach, które zajmują się składowaniem towarów. Dotyczy to m.in. hurtowni i hal magazynujących różnego typu produkty, surowce, półfabrykaty czy prefabrykaty. Pracownik pełniący takie stanowisko może także pracować w przedsiębiorstwach produkcyjnych i wydobywczych oraz w dużych supermarketach i sieciach handlowych.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »