Zdrowie » Ciało
Kobieca strona życia
Zobacz więcej zdjęć » |
Styl życia wg kobiety
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Według raportu „Miej serce do zdrowia” przeprowadzonego przez Nationale-Nederlanden 3/4 kobiet deklaruje, że prowadzi zdrowy tryb życia. Nieco ponad 60% Pań uprawia sport, a tylko co czwarta robi to regularnie. Kobiety przywiązują także dużą wagę do jedzenia – 7 na 10 z nich sięga po zdrową żywność. Jest to konsekwencją zmiany nawyków żywieniowych, jakie dokonały się na przestrzeni kilku lat. Ponadto Panie bardziej przejmują się swoim wyglądem niż mężczyźni, dlatego prowadzenie właściwego stylu życia wiąże się dla nich głównie ze zdrowiem i utrzymaniem dobrej figury. Przy czym największą wagę do zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej przywiązują kobiety młode, do 30 r. życia, posiadające co najmniej średnie wykształcenie.
Czego obawiają się Polki
W przypadku połowy kobiet temat ten dotyczy głównie nowotworów, przy czym aż 3/4 pań uważa je za najczęstszą przyczyną śmierci Polek. Z kolei choroby serca traktują jako przypadłość typową dla mężczyzn i bagatelizują tego typu schorzenia. Okazuje się jednak, że najwięcej kobiet umiera właśnie z powodu chorób układu krążenia.
Co więcej, zdaniem Polek największym czynnikiem ryzyka powodującym zachorowalność są uwarunkowania genetyczne. Natomiast jako najbardziej niepożądany skutek choroby Panie wymieniają długotrwałą niezdolność do pracy oraz zmiany w wyglądzie. Aby tego uniknąć kobiety stawiają na właściwą dietę i aktywność fizyczną, co świadczy o ich wierze w zdrowy styl życia i jego pozytywny wpływ na organizm. Należy przy tym pamiętać, że z wiekiem ryzyko zachorowalności na choroby cywilizacyjne zwiększa się. Dlatego, oprócz prowadzenia właściwego stylu życia, warto wykonywać cykliczne badania profilaktyczne – np. badać cholesterol i cukry, ciśnienie krwi, wykonywać mammografię lub USG piersi – tak, aby mieć dokładną wiedzę na temat swojego stanu zdrowia.
Profilaktyka według kobiet
Regularne badania pozwalają na wykrywanie chorób, nawet we wczesnych stadiach. Dzięki temu można bardzo szybko zdiagnozować zagrożenie i zacząć działać w celu jego eliminacji. Według raportu „Miej serce do zdrowia”, najczęściej badają się kobiety młode (do 30. roku życia), z wyższym wykształceniem, mieszające w średnim mieście. W skuteczność corocznych kontroli, jako ważnego elementu profilaktyki, wierzy aż 84% kobiet. Raport „Świadomość zdrowotna Polaków” wyraźnie pokazuje, że Polki badają się systematycznie. Jednak przeważnie wykonują tylko podstawową morfologię krwi. Dlatego warto zastanowić się nad dodatkowymi krokami, które pozwolą ograniczyć przykre konsekwencje chorób.
Kilka zasad zdrowia
Poza corocznymi badaniami kontrolnymi nie należy zapominać o samobadaniu. Raz w miesiącu Panie powinny kontrolować piersi i na bieżąco obserwować swoje ciało. W razie jakichkolwiek odstępstw od normy, warto od razu skonsultować się z lekarzem.
Powinno się także zwrócić uwagę na dietę, która ma zbawienny wpływ na zdrowie. Wystarczy dostarczać organizmowi regularnych posiłków, najlepiej pięciu lub sześciu w ciągu dnia. Nie może w nich zabraknąć owoców, warzyw, ryb, mięsa i pełnoziarnistego pieczywa. Kolejnym działaniem, jakie pomoże utrzymać organizm w formie, jest regularna aktywność fizyczna. Dzięki ćwiczeniom wykonywanym trzy razy w tygodniu dotlenimy nasz mózg, co bezpośrednio wpłynie na naszą witalność. Nawet takie aktywności jak szybki marsz, jazda rowerem, gimnastyka czy pływanie przyczynią się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób serca.
W kontekście zdrowia nie można pominąć pozytywnego nastawienia do życia. Myśli bowiem wywierają realny wpływ na nasze ciało i mogą powodować zmiany ciśnienia, przyspieszenie bicia serca lub uwolnienia się określonych substancji w mózgu. Pozytywne, radosne myśli wpływają na wzrost poziomu endorfin, które poprawiają samopoczucie, ale także działają uodparniająco i uśmierzają ból. Warto też pomyśleć o przyszłości i zabezpieczyć się w razie ewentualnej choroby, aby móc skoncentrować się na leczeniu i nie martwić o środki na leki czy dodatkowe badania oraz utrzymanie rodziny.
Komentarze (0)