Firma » Praca

Kobieta może być spawaczem

Kobieta może być spawaczem
Zobacz więcej zdjęć »
Spawacz to obecnie jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku pracy. Do niedawna wykonywali go głównie mężczyźni, teraz taka szansa stanie też przed kobietami.

W latach 60-70 XX w., kiedy RAFAKO, a dokładnie Raciborska Fabryka Kotłów, dopiero rozwijało swoją działalność, na porządku dziennym była praca kobiet w warsztacie. Panie obsługiwały tam głównie tokarki i suwnice. Jednak pod koniec ubiegłego stulecia zawody te, jak i wiele innych, stały się głównie męską domeną. Ale… historia kołem się toczy i choć kobiet wciąż jest więcej w biurach, w sektorze usług, edukacji, czy służbie zdrowia, to jednak tradycyjny podział na zawody typowo męskie i typowo kobiece powoli ulega zatarciu. Kobiety coraz śmielej wkraczają w świat specjalizacji, które dotychczas były zdominowane przez mężczyzn i pokazują, że nie boją się nowych wyzwań.    
Nie dziwi nas już kobieta pracująca w służbach mundurowych, czy transporcie publicznym. Panie prowadzą pociągi, tramwaje i autobusy i są cenione przez pasażerów za uprzejmość i wysoką kulturę jazdy. Są mniej agresywne na drodze, prowadzą bezpieczniej, delikatniej. Wiele z nich doskonale radzi sobie również prowadząc firmy budowlane oraz pracując w zawodzie spawacza. - Kobieta-spawacz w naszym kraju to nowość, chociaż w Anglii, czy krajach skandynawskich panie od lat obsługują automaty spawalnicze i radzą sobie z nimi niejednokrotnie lepiej niż niejeden mężczyzna - podkreśla Anna Zembaty-Łęska, Dyrektor Biura Zarządzania Personelem w RAFAKO S.A. dodając, że RAFAKO też chce dać paniom szansę rozwoju w tym kierunku. 
- Kilka lat temu dyrektor Jerzy Kowalik, po wizycie w wytwórni w Brnie poddał nam pod rozwagę propozycję zatrudnienia kobiet do obsługi automatów spawalniczych. Widział, jak w tamtym zakładzie panie dobrze sobie z nimi radzą. Zainteresowaliśmy się tematem, ponieważ spawanie jest w zasięgu kobiet. Nie jest już tak uciążliwe dla zdrowia, jak kiedyś. Ponadto, spawanie wymaga precyzji, dobrej koordynacji ruchowej, a te cechy akurat są domeną pań - mówi Anna Zembaty-Łęska.
W RAFAKO funkcjonuje Oddział Szkolenia Zawodowego, gdzie odbywają się kursy spawalnicze. Nauka jest na bardzo wysokim poziomie i prowadzona jest na najnowocześniejszych sprzętach. - Wiemy, że spawacz to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku pracy. Mając na uwadze sytuację demograficzną i niepokojąco rosnącą liczbę bezrobotnych pań, chcemy dać im szansę się przekwalifikować. W tym celu podjęliśmy współpracę z Powiatowym Urzędem Pracy w Raciborzu, aby w ramach programu unijnego „Polityka równych szans”, kierować zainteresowane osoby do nas na szkolenie - tłumaczy Jan Zdziebczok, Kierownik Ośrodka Szkolenia Zawodowego w RAFAKO S.A. Kobiety, które zdecydują się na zmianę zawodu i wezmą udział w kursie, po jego zakończeniu zdobędą podstawowe umiejętności spawalnicze oraz książeczkę spawacza. - Posiadając takie umiejętności można spawać drobne elementy albo zająć się artystyczną metaloplastyką. Jednak panie, które będą chciały kontynuować naukę w tym zawodzie, podnieść swoje kwalifikacje, zdobić uprawnienia TIG, MAG, itp., oczywiście będą miały taką możliwość. Ponadto, podobnie jak w przypadku naszych pracowników młodocianych może zostać podpisana z nimi umowa, że po zakończeniu nauki przyjmiemy je do pracy - dodaje Kierownik OSZ.
Teraz tylko od raciborskich kobiet zależy, czy będą chciały podjąć wyzwanie i rozpocząć pracę w nowym zawodzie, poszukiwanym na rynku nie tylko polskim, ale także za granicą. 
 
***

RAFAKO S.A. z Grupy PBG jest największym europejskim producentem kotłów dla energetyki zawodowej i przemysłowej, urządzeń ochrony środowiska oraz dostawcą kompletnych bloków energetycznych „pod klucz”.

***

KONTAKT:
www.rafako.com.pl
Aleksandra Dik
aleksandradik@adventure.media.pl
tel: 604 231 738

Adventure Media s.c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel. 32 724 28 84
fax 32 417 01 70Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Adventure Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »