Dom » Nieruchomość

Komercjalizacja nieruchomości nowym trendem małych miejscowości

Komercjalizacja nieruchomości nowym trendem małych miejscowości
Zobacz więcej zdjęć »
Polski rynek nieruchomości komercyjnych z każdym rokiem działa coraz prężniej. Obecnie już nie tylko Warszawa i kilka innych dużych miast może poszczycić się własnym centrum handlowym. Komercjalizacja nieruchomości handlowych tego typu zawitała do miast średniej wielkości, a nawet całkiem niedużych.

Można wręcz ukuć powiedzenie, że "miasto bez swojego centrum handlowego nie jest prawdziwym miastem" - i nie bedzie w tym żadnej przesady. Gdy jednak przyjrzymy sie zarządzaniu niektórymi z tych placówek, okaże się że pozory profesjonalnego handlu kończą się na nowoczesnym wyglądzie budynku - a i to nie zawsze. Centrum handlowe nie jest większym odpowiednikiem GS-u, co zdaje się umykać niektórym z ich właścicieli.

Profesjonalne podejście do centrum czy galerii handlowej powinno rozpocząć się od przemyślanej koncepcji komercjalizacji obiektu. Wiele informacji na ten temat znajdziesz na niedawno powstałym blogu komercjalizacja.nieruchomosci.pl. W mniejszych miastach prawdziwym wyzwaniem może okazać się już sama realizacja założonego profilu najemców. Do niedawna duże marki nie uważały za konieczne inwestować w mniejszych miejscowościach, a nawet obecnie robią to z dużą ostrożnością. Stąd chęć sprowadzenia najbardziej znanych marek do rodzinnej miejscowości bez bardzo dobrych kontaktów handlowych najpewniej spali na panewce. Tworząc profil najemców warto zatem od razu zorientować się, które z nich nastawiły się na ekspansję w mniejszych miejscowościach - jak swego czasu Biedronka.

Komercjalizacja centrum handlowego wymaga takze oszacowania potencjału rynku, wyznaczenia optymalnego poziomu czynszów pozwalającego osiągać zysk, a jednocześnie akceptowalnego dla najemców - którzy w mniejszych miejscowościach muszą dostosować marże do zamożności mieszkańców. Umowa powinna być także prawidłowo skonstruowana pod względem prawnym i dobrze wyważyć prawa właściciela z prawami najemców. Komercjalizacja nieruchomości to jednak dalece nie wszystko. Obiekt należy oddać w ręce sprawnego zarządcy potrafiącego zadbać o bieżące funkcjonowanie nieruchomości pod względem prawnym, podatkowo-finansowym, technicznym i organizacyjnym. Kompetentny zarządca zadba o systematyczne wzbogacanie oferty centrum handlowego, rekomercjalizację, inwestycje w rozwój. Tylko w ten sposób mozna uchronić obiekt handlowy przed nieuchronną konkurencją nowej placówki, której inwestor wypatrzy szansę na odebranie klientów istniejącej nieruchomości komercyjnej.

Komercjalizacja obiektów i zarządzanie nimi to newralgiczny temat, a specjaliści w tej dziedzini8e muszą posiadać wszechstronną wiedze polączoną z talentem biznesowym i umiejętnościami miękkimi. Z tego powodu zdecydowanie nie każdy okaże się dobrym zarządcą nieruchomości, a sprawdzeni fachowcy mogą liczyć na wysokie wynagrodzenia. Jeśli zatem przymierzasz się do tej niewątpliwie obiecującej kariery, warto poznać wymagania i wyzwania kierowane do tej grupy specjalistów. Zachęcam do bliższego zapoznania się z opisem dobrych praktyk w zarządzaniu nieruchomościami komercyjnym dostępnym w tym wpisie Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

komercjalizacja.nieruchomosci.pl - blog o nieruchomościach komercyjnych
http://komercjalizacja.nieruchomosci.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »