Technologie » Internet

Gdy Internet zwalnia...

Gdy Internet zwalnia...
Zobacz więcej zdjęć »
Jednym z bardziej denerwujących problemów podczas korzystania z komputera, są problemy z internetem. Zwykle pomstujemy wtedy na operatora. Tyle tylko, że wina nie musi leżeć po jego stronie - choć nieraz zdarza się i tak. Sprawdź jakie problemy mogą wystąpić, co je powoduje i jak im zaradzić.

Szybkość transferu danych.

Gdy  internet działa wolno, na początek wykonaj test jego szybkości. Istnieje wiele stron oferujących takie testy. Najpopularniejszą jest chyba speedtest.pl  , a także speedtest.net.pl, fast.com/pl/, predkosc.pl. Wielu operatorów udostępnia swoje własne testy prędkości łącza - wbrew pozorom można im ufać. Weź jednak pod uwagę, że niejednokrotnie szybkość transferu zależy od pory dnia, więc dobry wynik we wczesnych godzinach porannych nie musi przełożyć się na bezproblemowe korzystanie z sieci wieczorem. Co odpowiada za problemy z szybkością transferu?

1. Brak światłowodu. Zdarza się, że nierzetelni konsultanci wciskają Ci usługę, do której świadczenia nie jest dostosowana infrastruktura sieciowa w Twojej okolicy. Niestety nie ma na to prostej rady. Gdy do tego dojdzie - wyjściem będzie zerwanie umowy z powodu niezgodności usługi z umową. Najlepiej jednak jeszcze przed podpisaniem  umowy dowiedz się dokładnie, jaki jest stan infrastruktury po której dostarczany jest sygnał - w tym tzw. odcinek użytkownika końcowego. W przypadku Netii masz możliwość skorzystania ze specjalnej wyszukiwarki, która podpowie, czy w Twojej okolicy dostarczany jest sygnał po światłowodzie. W tym celu wejdź na http://netia-internet-telewizja.pl.

Jeśli zechcesz zerwać umowę z powodu zbyt niskiego transferu, upewnij się, że wyczerpałeś proces reklamacyjny, a także:

  • Jaki transfer gwarantuje Ci umowa. Do X mb/s? To bardzo nieprecyzyjne określenie, które nie daje Ci żadnych praw. W lepszej sytuacji są osoby z konkretnym zapisem o zapewnieniu minimalnej prędkości transferu.

  • Przez jaki czas sygnał może nie odpowiadać umowie. Praktycznie nigdy operator nie gwarantuje minimalnego transferu przez cały czas. Zwykle pozostawia rezerwę 5-10% czasu, gdy sygnał może nie odpowiadać gwarantowanemu i nie będzie to stanowić podstawy do wypowiedzenia umowy z winy operatora. Upewnij się, że masz dowody na to, że transfer jest zaniżony przez okres dłuższy, niż dopuszcza umowa. Mogą to być np. cykliczne raporty ze speed testów z podanym czasem wykonania pomiaru.

2. Infrastruktura. Niekiedy na szybkość transferu wpływ mają fizyczne odległości pokonywane przez sygnał. Choć w teorii impuls elektryczny powinien poruszać się z prędkością światła, spowalnia go wiele czynników - oporność kabla, ograniczenia transferu serwerów pośredniczących, przekroczenie przepustowości kabla zbiorczego. Im więcej takich przeszkód pomiędzy Twoim komputerem, a serwerem docelowym, tym wolniejszy internet. Niestety - są to czynniki całkowicie poza Twoją kontrolą. Nie zostaną również uwzględnione w teście prędkości łącza. Problem ten często powiązany jest z serwerem proxy, jeśli z niego korzystasz. Sprawdź też, czy nieświadomie nie zezwoliłeś na to, by przeglądarka lub program zabezpieczający komputer w ten sposób łączył Cię z siecią.

3. Blokady operatorów. Dla zapewnienia zadowalającej prędkości internetu w innych zastosowaniach, niektórzy operatorzy decydują się na ograniczenie prędkości wymiany plików w sieciach P2P. Jeśli tak się dzieje, warto poszukać możliwości ściągania całego pliku bezpośrednio z serwera.

4. Współdzielone łącze. Rozwiązanie stosowane zwykle w sieciach osiedlowych, pozwalające na znaczące obniżenie opłat za internet. Jednak coś za coś. Obciążenie sieci generowane przez pozostałych współużytkowników potrafi znacząco spowolnić Twój własny internet. Rozwiązaniem może być zwiększenie przepustowości głównego łącza przez operatora, wprowadzenie wspomnianych wyżej limitów na prędkość wymiany P2P lub zmiana operatora.

Problemy z logowaniem do sieci.

Osobiście doświadczyłem sytuacji, gdy co kilkanaście minut było zrywane połączenie - a nie był to wcale internet bezprzewodowy. Winne okazały się problemy z infrastrukturą odcinka końcowego. Sytuacja taka jest o tyle niewdzięczna, że choć w praktyce uniemożliwia korzystanie z internetu, operator nie musi potraktować jej jako zasadnej przyczyny rozwiązania umowy. Musisz liczyć się z długotrwałym procesem reklamacyjnym, być może nawet walką sądową. Pamiętaj - na zaprzestanie wnoszenia opłat zdecyduj się dopiero po wyczerpaniu procesu reklamacyjnego, składając pismo o wypowiedzeniu umowy z winy operatora, z wyczerpującym uzasadnieniem.

Router WiFi

Router WiFi  otrzymujemy najczęściej od operatora w ramach umowy. Większość takich urządzeń obsługuje standard 802.11n, pozwalający osiągnąć praktyczną prędkość do 150 Mb/s i działa w dwóch zakresach – 2,4 GHz i 5 GHz. Często do poprawy jakości połączenia wystarczy ustawić router “na sztywno” na pasmo 5 Ghz (rzadziej wykorzystywane przez inne sieci, więc zapewniające lepsze połączenie) - co może przynieść zadowalający wzrost prędkości. W tym standardzie nie licz jednak na - tylko teoretycznie możliwe - transfery do 600 Mb/s.

Gdy z jakichś przyczyn duża prędkość transferu jest dla Ciebie ważna i zdecydowałeś się na łącze zapewniające kilkaset Mb/s, powinieneś postarać się o router w standardzie 802.11ac. Zapewni on przepustowość pomiędzy 500 a 1000 Mb/s.

Na spowolnienie transferu, oprócz dużej ilości sieci pracujących w tym samym paśmie, będą też mieć wpływ wszelkie przeszkody fizyczne - ściany, podłogi, nawet meble. Minimalizację tych czynników zapewni Ci router z dodatkowymi antenami (nawet 4-antenowy model kupisz w cenie do 500 zł), lub systemy wzmacniaczy sygnału (do 100 zł za wzmacniacz). Rozwiązania te pozwolą również korzystać z sieci WiFi na większym obszarze. Najwięcej możliwości da Ci tzw. sieć Mesh - jednak to dość drogie rozwiązanie, na które wydasz ok. 1000 PLN, więc warto stosować je dopiero dla naprawdę dużych posiadłości.

Oprócz kwestii sprzętowych zwróć także uwagę:

  • Czy prawidłowo zabezpieczyłeś połączenie bezprzewodowe i nie korzysta z niego np. “zaradny” sąsiad, kradnąc Ci część transferu.

  • Czy transferu nie wykorzystują inne podłączone urządzenia - laptop, smartfon, czy smart TV korzystające ze streamowanego sygnału telewizji.


Na koniec pamiętaj, że sieci bezprzewodowe z uwagi na swoją naturę potrafią być bardzo kapryśne. Jeśli zależy ci na internecie o wysokim transferze i stałych parametrach zastanów się nad bezpośrednim połączeniem przewodowym..

Karta sieciowa i modem


Karta sieciowa to niepozorny układ, obecnie najczęściej zintegrowany z płytą główną. Odpowiada ona za obsługę sygnału dostarczanego po łączu LAN. W przypadku bardzo dużych prędkości internetu dostarczanego do starszych modeli komputerów to właśnie ona może odpowiadać za ograniczenia transferu. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba wymieniać całego PC. Koszt zewnętrznej karty sieciowej USB nie powinien przekroczyć 200 zł. Niestety - tu ograniczeniem może okazać się transfer USB.

Z kolei, gdy korzystasz z technologii wykorzystujących połączenie telefoniczne, zwróć uwagę czy nie używasz starego modemu (np. pozostawionego po zakończonej umowie). Podobnie wymieniając na własną rękę uszkodzone urządzenie, upewnij się że ma ono przynajmniej porównywalne możliwości w stosunku do wymienianego sprzętu. Operator powinien poinformować Cię, jaka specyfikacja modemu w pełni wykorzysta parametry łącza.

Wydajność komputera

Starsze modele komputerów mogą mieć za słabą moc obliczeniową, by na bieżąco radzić sobie z nieprzerwanym strumieniem danych napływających przez szybkie łącze. Jeśli zależy ci na lepszym działaniu sprzętu, wyłącz wszystkie zbędne aplikacje, w ustawieniach systemowych zrezygnuj z niepotrzebnych funkcji (np. AERO w Windowsie), wyczyść zbędne dane, np. programem CCleaner.

Tanim sposobem poprawy wydajności komputera jest dokupienie pamięci RAM oraz szybszego dysku.

Kwestie software

Funkcjonowanie oprogramowania zainstalowanego na komputerze również może mieć bezpośredni wpływ na spowolnienie pracy z internetem.

Aplikacje. Zwróć uwagę na następujące typy aplikacji:

  • Oprogramowanie do tworzenia VPN i korzystania z serwerów proxy. Wykorzystuje ono własne ścieżki połączeń, których szybkość może być znacząco ograniczona względem łącza.

  • Programy do ochrony komputera. Niejednokrotnie znajdziesz w nich funkcję tworzenia VPN, najczęściej opisaną jako moduł ochrony prywatności. Moduł ten bezpiecznie można wyłączyć, choć może się to wiązać z większą ilością niezabezpieczonych danych o komputerze i transferze. Moduł antywirusa z kolei może być ustawiony do bieżącego skanowania ściąganych plików, czy poczty, stając się przyczyną opóźnień. Poza skrajnymi przypadkami nie zalecamy jednak rezygnacji z takiej ochrony.

  • Przeglądarki internetowe. Niektóre z nich oferują funkcję prywatnego przeglądania z pomocą VPN, podobną jak w przypadku dedykowanych programów. Sprawdź, czy moduł ten nie jest włączony, ewentualnie wybierz serwer powodujący najmniejsze opóźnienie w transferze.

Malware i koparki kryptowalut. Szkodliwe oprogramowanie nie tylko wykrada hasła, szyfruje dane, czy kopie kryptowaluty, ale również - jako efekt uboczny - spowalnia komputer, realizując swoje skrypty oraz wykorzystuje transfer łącza do ściągania wszelkiego rodzaju innych złośliwych skryptów i blokowania stron z programami antywirusowymi. Gdy masz podejrzenie, że komputer został zainfekowany, skorzystaj ze sprawdzonego skanera online - a gdy malware blokuje dostęp, przygotuj antywirusa odpalanego z pamięci USB.

Aktualizacje, pobieranie danych w tle. Niekiedy możesz mieć do czynienia z okresowym spadkiem wydajności połączenia internetowego, którego przyczyną są pobierane w tle aktualizacje - np. systemu Windows. Istnieją też programy które do działania wykorzystują połączenie z siecią. Tego typu ograniczenia transferu, jeśli mają krótkotrwały charakter, nie są niczym niepokojącym. Jeśli jednak Ci przeszkadzają, to choć nie jest to zalecane - zwykle możesz włączyć opcję aktualizacji na żądanie. Niestety, nie dotyczy to systemu Windows 10.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

deduch

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


plakat filmowy
reklama filmu marketing filmowy w filmie
pastelowelove.pl

vpn ranking test cena opinie download po polsku recenzje i wymagania

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »