Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Kominek w domu – przytulne ciepło czy źródło zanieczyszczeń powietrza?

Kominek w domu – przytulne ciepło czy źródło zanieczyszczeń powietrza?
Zobacz więcej zdjęć »
Kominek w domu – przytulne ciepło czy źródło zanieczyszczeń powietrza?

W okresie jesienno-zimowym rozpoczyna się sezon grzewczy. W tym czasie komfort ciepłego pomieszczenia ma niezwykle istotny wpływ na nasze funkcjonowanie. Ważne, by zadbać nie tylko o drewno na opał i ciepłe ubrania, ale też o odpowiednią jakość powietrza w przestrzeni naszego domowego zacisza. Niestety, często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń płynących z wewnętrznych źródeł, w tym przypadku kominka. Warto wtedy korzystać z urządzeń, które w prosty sposób zadbają o to, aby o każdej porze zapewnić domownikom czyste powietrze.1 Pomoże w tym nowy oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9, który dzięki zaawansowanym technologiom płynnie reaguje na wszelkie zmiany w jakości powietrza, a przy pomocy filtrów można dostosować go do szczególnych, indywidualnych potrzeb. Produkt jest rekomendowany przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

 

Jak długo niebezpieczne substancje unoszą się w Twoim salonie?

 

Kominki to urządzenia grzewcze, powszechnie stosowane w domach jednorodzinych jako źródło ciepła. Jakie zagrożenia wiążą się z ich eksploatacją? Szkodliwe substancje zawarte w pyle mają wpływ na jakość wdychanego przez domowników powietrza. Jego groźne stężenie w pomieszczeniach z kominkiem rozprzestrzenia się przez około 3 godziny. Warto w takim przypadku skorzystać z pomocy oczyszczacza powietrza i dzięki niemu sprawić, że już po ok. 7 minutach ilość niebezpiecznego dla zdrowia pyłu w pomieszczeniu zacznie systematycznie spadać. Electrolux Pure A9 w procesie filtracji pochłania zanieczyszczenia, kurz, szkodliwe dla zdrowia pyłki PM2.5 i PM10 oraz nieprzyjemne zapachy. Dodatkowo sprawia, że stężenie zanieczyszczenia pyłami wraca do wartości sprzed rozpalenia kominka w ciągu 13 minut, co w pomieszczeniu bez urządzenia wydłuża ten czas średnio do ponad 2 godzin. Warto go sprawdzić!

Szlachetne zdrowie

Drewno na opał jest paliwem stałym, które podczas spalania wydziela substancje toksyczne zawarte w groźnym pyle płynącym z paleniska. Oczywiste zalety, takie jak odnawialność, duża dostępność czy niska cena, nie gwarantują jednak bezpiecznego spalania. Kaszel, niebezpieczny i świszczący oddech, choroby układu oddechowego i rakotwórczy wpływ - wszystko to może być skutkiem szkodliwego dymu płynącego z kominka. Kiedy w sezonie grzewczym domy opalane są paliwami stałymi, odczuwalne jest stojące powietrze o nieprzyjemnym zapachu, które wchłania następnie cząsteczki zagrażając zdrowiu. Ponadto, szkodliwe substancje łatwo się unoszą i szybko przedostają do innych pokoi. Dlatego warto minimalizować ryzyko i wpływać na świeżość w pomieszczeniach mieszkalnych przy pomocy odpowiednich urządzeń.

Podczas sprzątania kominka warto zadbać o…

Nawet podczas uruchamiania czy sprzątania kominka obserwowane są krótkotrwałe, lecz wyraźne wzrosty stężenia formaldehydu, czyli niebezpiecznego dla zdrowia człowieka związku, występującego powszechnie w produktach przemysłu meblarskiego, odzieżowego, kosmetycznego, spożywczego i chemicznego. To substancja chemiczna, która ma udokumentowany negatywny wpływ na zdrowie, działa drażniąco na spojówki i błony śluzowe dróg oddechowych, może prowadzić też m.in. do kaszlu, bólów głowy czy skurczu oskrzeli. Obecność formaldehydu z reguły nie jest zauważalna w pomieszczeniach, jednak w wyniku uruchamiania kominka czy podczas jego czyszczenia lub nawet odkurzania podłóg drewnianych można dostrzec delikatny wzrost stężenia tej substancji. Oczyszczacz Pure A9, dostosowując przepływ powietrza przeprowadza skuteczne oczyszczanie, nawet jeśli nie ma Cię w pobliżu. To gwarancja najwyższej w swojej klasie zdolności oczyszczania. Pure A9 w prosty sposób sprawi, by dom stał się osobistą przestrzenią komfortu.

Ogrzewanie kominkowe – przytulne ciepło

Kominki w pomieszczeniu nie tylko tworzą niepowtarzalny klimat, ale również ogrzewają cały dom, a nawet wodę. Szczególnie ważne jest odpowiednie dobranie kominika, w zależności od potrzeb i funkcji na jakich nam najbardziej zależy. Mamy wybór wśród kominków tardycyjnych, tzw. otwartych, które oddają ciepło przez promieniowanie. W ich pobliżu można się ogrzać, jednak nie ogrzejemy równomiernie całego pomieszczenia, a tym bardziej kilku pomieszczeń. W tym przypadku nie ma możliwości także regulacji ilości oddawanego ciepła. Możliwy jest też wybór podłączenia systemu dystrybucji gorącego powietrza, czyli układu wykorzystującego wkład kominkowy jako źródło ciepła. Są to tzw. kominki zamnięte, w których ciepło jest oddawane za pośrednictwem czynnika grzewczego - powietrza. Dzięki specjalnym ilozowanym kanałom możliwe jest rozprowadzenie ciepła na dalsze odległości. Jeśli natomiast chcemy, aby kominek stanowił źródło ciepła dla tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania, wybierzmy tzw. kominek z płaszczem wodnym, który może być zarówno podstawowym jak i wspomagającym źródłem ciepła. Ważna jest też kwestia odpowiedniego doboru materiału na opał. Jednym z najlepszych paliw wykorzystywanych do uzyskania ciepła jest drewno. Jako, że jest to odnawialne źródło energii mamy zagwarantowaną jego ciągłą dostępność. Podczas palenia w kominku wybierajmy najlepiej tylko naturalne drewno, nie używajmy grubych kawałkow, ani drewna mokrego lub wilgotnego, ponieważ jego moc uzależniona jest w głównej mierze od zawartości w nim wody. Zaleca się stosowanie polana drzew liściastych, jak buk, dąb, olcha, grab czy jesion, natmiast należy unikać do opalania urządzenia polan drzew iglastych oraz zażywiczonych.

Rozwiązanie idealne w trosce o zdrowie i komfort najbliższych 

Jeśli nie zadbamy o odpowiednie oczyszczanie powietrza, kominek może być niebezpiecznym źródłem zanieczyszczeń w naszym domu. Urządzenie Electrolux posiada System AirSurround, wywołując spiralny ruch powietrza, dociera do wszystkich trudno dostępnych miejsc w pomieszczeniach, utrzymując naturalną cyrkulację powietrza, odpowiednią dla zdrowia domowników. Dzięki swoim zaawansowanym technologiom, nie tylko znacząco skraca czas potrzebny do powrotu powietrza do stanu przez rozpaleniem kominka (z 2 godzin 45 minut do 13 minut), ale też pozwala na zminimalizowanie wpływu pracującego kominka na jakość powietrza w pomieszczeniu. Badania pokazują, że oczyszczacz powietrza pracujący w pokoju z kominkiem przyczynił się także do ograniczenia maksymalnego stężenia pyłu całkowitego podczas rozpalania kominka z 2,83 mg/m3 do 0,398 mg/m3. Urządzenie dodatkowo powoduje skuteczny spadek stężeń substancji z grupy lotnych związków organicznych, czyli przyczynia się do zmniejszenia maksymalnego stężenia formaldehydu oraz zmniejsza stężenie zanieczyszczeń w bezpośrednim sąsiedztwie źródła emisji. Chroni również przed rozprzestrzenianiem się ich po całym budynku. Co więcej, Pure A9 wyróżnia się ciekawym i współczesnym designem, dzięki czemu idealnie wkomponuje się w każde nowoczesne wnętrze. Urządzenie idealnie sprawdzi się nawet podczas snu, nie przeszkadzając w odpoczynku, bo minimalny poziom hałasu w przypadku tego oczyszczacza wynosi zaledwie 16 dBA, a przy pełnej prędkości tylko od 45 do 49 dBA w zależności od modelu, co odpowiada poziomowi dźwięku zwykłej rozmowy. Już teraz Ty i Twoi bliscy możecie oddychać spokojnie i bezpiecznie.

1Materiał przygotowany na podstawie analizy skuteczności pracy oczyszczacza powietrza Electrolux PURE A9, we współpracy z Politechniką Warszawską. Badanie opracowali: dr hab. inż. Artur Badyda – ekspert ds. środowiskowych uwarunkowań zdrowia i Piotr Kępa, Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska (Politechnika Warszawska)



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

IP1

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »