Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Kompendium wiedzy o miażdżycy

Miażdżyca jest chorobą tętnic dotykającą przede wszystkim osoby, które ukończyły 50 lat. Przyczyną choroby jest z reguły bogata w tłuszcze zwierzęce dieta, używki, otyłość oraz cukrzyca. Nieleczona miażdżyca zwiększa ryzyko udaru mózgu, zawału serca i może prowadzić do amputacji kończyn dolnych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jak rozpoznać i leczyć miażdżycę oraz nie dopuścić do rozwoju choroby?

Stwardnienie tętnic

Miażdżyca, nazywana także arteriosklerozą to proces polegający na zwężeniu i usztywnieniu naczyń. Dochodzi do niego poprzez odkładanie na ścianach tętnic cholesterolu o niskiej gęstości, tworząc tzw. blaszkę miażdżycową. Postęp choroby prowadzi do powstawania złogów cholesterolowych w różnych tętnicach. Najczęściej wieńcowych serca, odpowiedzialnych za dostarczanie krwi do mózgu oraz tych doprowadzających ją do kończyn dolnych.Zmiany miażdżycowe mogą rozwijać się wiele lat, nie dając widocznych objawów. Dolegliwości odczuwają zazwyczaj osoby między 50. a 75. rokiem życia.

Źródla powstawania miażdżycy

Czynniki ryzyka przyczyniające się do rozwoju choroby można podzielić na niemodyfikowalne i modyfikowalne. Te pierwsze to takie, na które nie mamy wpływu. To głównie: źródła genetyczne, wiek, płeć, czy przedwczesne schorzenia sercowo naczyniowe. Z kolei na czynniki modyfikowalne, swoim postępowaniem i wyborami możemy oddziaływać. Zalicza się do nich między innymi dietę i związaną z nią otyłość. Jakich produktów unikać, aby nie dopuścić do zwiększenia masy ciała oraz podniesienia poziomu tzw. złego cholesterolu? W codziennym jadłospisie powinno się ograniczyć pokarmy zawierające nasycone kwasy tłuszczowe. Zalicza się do nich między innymi tłuszcze zwierzęce, takie jak smalec i czerwone mięso oraz przetwory mleczne, jak tłuste sery żółte. Zaleca się natomiast spożywanie produktów bogatych w jedno-i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, szczególnie z rodziny omega-3. Należą do nich przede wszystkim: ryby i owoce morza, pestki, orzechy. Ich regularne spożywanie jest zbawienne dla naszego organizmu. Do najważniejszych zalet zalicza się: antynowotworowe działanie, lepszą pracę mózgu, zapobieganie powstawaniu zawałów serca, czy przeciwdziałanie zakrzepom i stanom zapalnym. Na obniżenie cholesterolu wpływa również spożywanie błonnika, szczególnie tego zawartego w świeżych owocach i warzywach oraz pełnoziarnistych produktach pieczywie, makaronach i ryżu.

Objawy miażdżycy

Pierwsze przejawy miażdżycy pojawiają się w momencie, kiedy naczynia krwionośne ulegną zmniejszeniu niemal o połowę. Objawy schorzenia różnią się w zależności od narządu, do którego dopływa mniej krwi. Do najczęstszych zalicza się: zawroty głowy, dezorientację (miażdżyca tętnic szyjnych), zaburzenia czucia i widzenia, trudności z koncentracją i zapamiętywaniem (miażdżyca mózgu), bóle w okolicy brzucha (miażdżyca jelit i tętnic jamy brzusznej ), ciężkie nadciśnienie, niewydolność nerek (niewydolność tętnic nerkowych), bóle i skurcze, sinienie nóg, owrzodzenia (miażdżyca tętnic kończyn dolnych).

Powyższy tekst stanowi tylko część obszerniejszego artykułu pt. "Miażdżyca - najważniejsze informacje o chorobie". Pełna wersja publikacji znajduje się na blogu pracowni protetyczno-ortopedycznej Orto-Pes - www.ortopes.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Orto-Pes
http://www.ortopes.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »