Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Konieczne jest lepsze wykorzystanie energii z odpadów

Konieczne jest lepsze wykorzystanie energii z odpadów
Zobacz więcej zdjęć »
Konferencja poświęcona efektywnemu gospodarowaniu odpadami była okazją do wymiany poglądów i wypracowania stanowiska w sprawie koniecznych zmian w gospodarce odpadami w Polsce.

Stwierdzono, że nie ma już czasu na dalsze zwlekanie z podjęciem konkretnych decyzji i działań, gdyż może to kosztować kraj utratę celowej pomocy Unii Europejskiej nawet w wysokości 3 mld euro.

Eksperci wskazali na realne możliwości wykorzystania odpadów w procesie spalania i współspalania w warunkach polskich.

W poniedziałek, 15 czerwca br., w siedzibie Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, odbyła się Konferencja pt. „Energia odnawialna - termiczne wykorzystanie odpadów w warunkach krajowych". Organizatorem przedsięwzięcia był Komitet Ochrony Środowiska Krajowej Izby Gospodarczej, Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku SA oraz Fundacja Plastics Europe, zaś patronat nad całym wydarzeniem objął Minister Środowiska. W konferencji udział wzięli przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, biznesu, organizacji pozarządowych oraz naukowcy.

Podczas konferencji eksperci i przedstawiciele środowisk związanych z gospodarka odpadami wskazali na opóźnienia w dziedzinie krajowej gospodarki odpadami i możliwe skutki w najbliższej przyszłości. Polska nie ma już czasu na dalsze zwlekanie z podjęciem konkretnych decyzji i działań, ponieważ może to kosztować kraj utratę celowej pomocy Unii Europejskiej nawet w wysokości 3 mld euro. Eksperci wskazali na konieczność i realne możliwości wykorzystania odpadów w procesie spalania i współspalania w najbliższych latach. Uczestnicy konferencji sygnalizowali również potrzebę szerszego włączania społeczeństwa w odpowiedzialność za gospodarowanie odpadami, w tym rzetelną politykę informacyjną.

Konferencja podsumowała stan krajowej gospodarki odpadami i ważne problemy do pilnego rozwiązania. Opóźnienia w tej dziedzinie sięgają obecnie 10 - 12 lat, a koszty dalszego braku konkretnych działań mogą zamknąć się kwotą kilku miliardów euro. Obecnie brakuje woli politycznej do podjęcia niezbędnych decyzji w sprawie systemu gospodarki odpadami w Polsce. Nie ma także rzeczowego dialogu na temat termicznego przekształcania i wykorzystania odpadów. Polska jest w ogonie Europy jeśli chodzi o stosowanie odpadów jako źródła energii, pomimo, że są dostępne technologie i środki unijne na ten cel. - mówi Krzysztof Kawczyński,  Prezes Polskiego Systemu Recyklingu Organizacji Odzysku S.A., jeden z inicjatorów konferencji. - To nie ekolodzy, a unikanie otwartego dialogu i brak determinacji w podejmowaniu niezbędnych decyzji są przyczyną braku efektów - dodał. 

Jednym z celów konferencji było zainicjowanie publicznej debaty na tematy związane z gospodarką odpadami. Obecnie najważniejszymi problemami, jakie stoją przed administracją rządową i samorządami gmin jest efektywne gospodarowanie odpadami oraz współpraca z mieszkańcami, od których zależy powodzenie całego systemu. Wystąpienia biorących udział w konferencji przedstawicieli instytucji, samorządów i przedsiębiorców odpowiedzialnych za składowanie i przetwarzanie odpadów świadczą o poszukiwaniu przez nich rozwiązań lepszego wykorzystania odpadów, poza składowaniem.

Spółka Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku SA  powstała w grudniu 2001 r. i jest obecnie jedną z największych organizacji odzysku w Polsce. Jej misją jest aktywny udział w budowie krajowego systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, zapewniającego przedsiębiorcom bezpieczne wykonanie obowiązków ustawowych. Jej działaniu towarzyszą szeroko zakrojone akcje edukacyjne prowadzone m.in. w ramach programu „W Trosce o Naturę".

Więcej informacji pod adresem: www.psr.pl oraz www.wtrosceonature.comRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 6 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »