Kobieta, zdrowie, uroda » Uroda

Kosmetyki bez parabenów

Kosmetyki bez parabenów
Zobacz więcej zdjęć »
Parabeny znajdują się zwłaszcza w dezodorantach i antyperspirantach, lecz także w kremach, mleczkach i olejkach do smarowania ciała, szamponach, żelach pod prysznic, perfumach, pomadkach do ust, podkładach, pudrach, itp. A także w wielu kosmetykach dla dzieci.

Parabeny to potoczna nazwa grupy związków chemicznych - estrów metyl-,etyl-,propyl-,izopropyl- ,izobutyl-, benzyl- kwasu PHB. Na tle burzliwych debat o tym, czy są bezpieczne, czy też nie, jedno jest pewne: parabeny są produktem ubocznym ropy naftowej i mogą gromadzić się w tkankach.

Warto też pamiętać, że skóra to żywa tkanka i naturalny sposób pielęgnacji jest dla niej najbardziej wskazany. Stosując kosmetyki bez parabenów dbamy o swoją skórę. Laboratorium Kosmetyczne AVA postanowiło wyraźnie zaznaczyć, iż zgodnie ze swoją misją tworzenia kosmetyków "W zgodzie z naturą"® dba o bezpieczeństwo swoich klientów. W ramach akcji Laboratorium Kosmetyczne AVA opracowało nowe formuły kosmetyków, dobierając indywidualnie rodzaj i ilość substancji konserwującej (tzw. challenge test).

Nowe opakowania kosmetyków mają wyraźnie widoczną informację"Bez parabenów". Laboratorium Kosmetyczne AVA, będąc pionierem na rynku kosmetyków naturalnych i organicznych potwierdzonych certyfikatem ECOCERT postanowiło i tym razem jako pierwsze rozpocząć proces promocji wśród Polek oferując im kosmetyki bez parabenów. Pomysł na akcję zrodził się w związku z coraz większym zainteresowaniem konsumentek bezpiecznymi kosmetykami.

Co to są parabeny?

Jeśli nigdy dotąd nie słyszałaś terminu parabeny, radzimy ci zajrzeć do szafki z kosmetykami i przyjrzeć się dokładniej składnikom produktów, których używasz. Parabeny to środki konserwujące w kosmetykach.

Znajdziesz je pod następującymi nazwami:
- Methylparaben
- Ethylparaben
- Propylparaben
- Butylparaben
- Isobutylparaben

Parabeny znajdują się zwłaszcza w dezodorantach i antyperspirantach, lecz także w kremach, mleczkach i olejkach do smarowania ciała, szamponach, żelach pod prysznic, perfumach, pomadkach do ust, podkładach, pudrach, itp. A także w wielu kosmetykach dla dzieci.

Skąd się wzięły wątpliwości na temat parabenów?

W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania, w których odkryto, że guzy nowotworów zlokalizowane w klatce piersiowej, zawierały u niektórych pacjentek parabeny. Wyniki badań doprowadziły do postawienia tezy, że parabeny mogą powodować raka piersi. Zwłaszcza jeśli znajdują się w produktach takich jak antyperspiranty i dezodoranty.

Wyniki badań nie są ostateczne i nie mówią nam z pewnością, że parabeny powodują raka, ale na pewno są sygnałem, iż takie substancje mogą być szkodliwe.

Czy to oznacza, że masz wyrzucić do kosza wszystkie kosmetyki? Nie, po prostu kieruj się rozsądkiem i zwracaj uwagę, co nakładasz na swoje ciało. Używaj odpowiednich produktów, które nie zawierają parabenów lub przynajmniej zawierają ich jak najmniej. Powstrzymaj się od używania klasycznych dezodorantów, nie stosuj antyperspirantów, kremów, balsamów do smarowania ciała lub innych produktów chemicznych, stosowanych w obszarze pod pachami, bezpośrednio po depilacji. Jeżeli produkt kosmetyczny spowoduje skutki uboczne, takie jak podrażnienie lub wysypkę – natychmiast umyj to miejsce wodą z mydłem i oczywiście już go więcej nie używaj.

Nie przesadzaj ze stosowaniem kosmetyków i staraj się wybierać kosmetyki naturalne, ale uwaga nie wszystko co ma nazwę naturalne jest wolne od konserwantów, więc uważnie czytaj etykiety ze składem.

Twoje zdrowie jest ważniejsze niż chwilowe piękno.

www.cedrynek.pl Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Cedrynek - kosmetyki naturalne
http://www.cedrynek.pl

Komentarze (7)

 • avatar
  brunetka 2012-07-12 00:02:29

  Ja używam kosmetyków mineralnych Annabelle Minerals - podkład i róż, w 100% naturale , bez chemii i dodatków i świetnie się sprawdzają przy mojej alergii

 • truskafa
  truskafa 2011-03-17 20:59:30

  mientha, w kosmetykach dla dzieci parabeny nie "zdarzają się" tylko "są". Nie znalazłam mydła, kremu, czegokolwiek dla dzieci bez tony chemii. Nawet te apteczne mają parabeny! Ja już dawno przesiadłam się na eko, mam kilka produktów z alepii, z lavery, z flosa... I cała rodzina używa tych kosmetyków.

 • mientha
  mientha 2011-03-16 17:56:41

  Tych produktów nie znam.Mają jakiś certyfikat potwierdzający ich naturalność?Floslek znam, serię ekokosmetyków dopiero poznaję. Plusem naszych produktów może być zarówno jakość jak i cena. Na skład i obecność parabenów powinnyśmy szczególnie zwracać uwagę przy zakupie kosmetyków dla dzieci. Bo takie też się zdarzają.

 • avatar
  Miau 2011-03-16 00:03:24

  ciesze się,że polskie firmy kosmetyczne robią coraz więcej kosmetyków eco. Ja ostatnio testuję Sylveco- bez parabenów, chemii. Inwestują w skład a nie brylantowe opakowania. Wolę zapłacić za sprawdzone naturalne kosmetyki niż za przereklamowane kremy z toną konserwantów.

 • avatar
  angina 2011-02-21 19:14:44

  Ja ostatnio kupiłam krem i peeling z beeco Flosleku. Produkt certyfikowany przez ecocert, więc daje mi gwarancję że w składzie nie ma chemii. Ważne by zwracać uwagę na skład i certyfikaty.

 • avatar
  pati 2011-02-17 06:57:51

  Uważam że świetnie na ten temat napisano na stronie www.ekosmetyczka.pl.
  Polecam ją tam jest mnóstwo fajnych informacji

 • avatar
  Praktyczna 2011-02-07 13:35:03

  Na szczęście ja używam kosmetyków naturalnych firmy Nantes i jestem pewna, że w swoim składzie nie zawierają żadnych szkodliwych parabenów.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »