Dom » Nieruchomość
Koszty budowy idą w górę. Czy mieszkania zdrożeją?
Zobacz więcej zdjęć » |
Mieszkaniówka nie zwalnia tempa
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Rynek budownictwa mieszkaniowego przeżywa prawdziwy rozkwit. Według danych opublikowanych przez GUS, od stycznia do marca 2018 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w analogicznym okresie w 2017. Zwiększyła się także liczba mieszkań, których budowę już rozpoczęto, jak i lokali, na których powstanie wydano pozwolenie.
Ze wstępnych danych zamieszczonych przez GUS wynika, że w okresie omawianych trzech miesięcy deweloperzy wprowadzili na rynek 24898 mieszkań, a więc o 12,1 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Tendencję wzrostową o 8,5 proc. obserwuje się również w przypadku liczby mieszkań, których budowę już rozpoczęto. Wzrost dotyczy także wydanych pozwoleń. Od stycznia do marca 2018 roku deweloperzy otrzymali zgodę na budowę 43963 lokali (GUS, Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-III 2018 r.).
- Firmy deweloperskie budują coraz więcej, ponieważ takie jest zapotrzebowanie rynku. Mieszkania sprzedają się jeszcze przed ukończeniem budowy - zwraca uwagę Grzegorz Woźniak ze spółki Quelle Locum, realizującej inwestycję Park Leśny Bronowice. - Tak duży popyt to efekt m.in. niskich stóp procentowych. Wielu klientów decyduje się ulokować fundusze w nieruchomościach, ponieważ lokaty bankowe nie przynoszą zysków - dodaje.
Drożeją materiały budowlane
Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań, a tym samym zwiększa się zapotrzebowanie na materiały budowlane. Według danych GUS ceny produkcji budowlano-montażowej w lutym bieżącego roku były o 0,1 proc. wyższe niż w poprzednim miesiącu. W porównaniu z rokiem 2017 wzrost ten jest bardziej zauważalny. O 1,6 proc. podniosły się ceny produkcji budowlano-montażowej, a o 1,9 proc. ceny budowy budynków (GUS, Wskaźniki cen produkcji sprzedanej przemysłu oraz produkcji budowlano-montażowej w lutym 2018 r.).
Z analizy Grupy PSB, śledzącej ceny materiałów budowlanych, wynika, że w marcu tego roku w stosunku do marca 2017 najbardziej zdrożały płyty OSB i drewno - 39,2 proc. O 11,1 proc. podrożały ściany i kominy, o 8,6 proc. izolacje termiczne, o 4,3 proc. wapno i cement, o 3,9 proc. chemia budowlana, o 4,4 proc. izolacje wodochronne, a o 2,9 proc. farby i lakiery (Grupa PSB Handel S.A., 11.04.2018 r.)
- Generalnie największe znaczenie we wzroście cen ma beton i stal. W tym przypadku nawet niewielka zmiana przekłada się na wyższe koszty budowy, gdyż ich zużycie jest bardzo duże - komentuje Grzegorz Woźniak.
Wyższe ceny materiałów budowlanych to także efekt zaostrzenia przepisów prawnych dotyczących poprawy efektywności energetycznej budynków. Od stycznia 2017 roku inwestorzy są zobowiązani do stosowania materiałów o lepszych właściwościach termoizolacyjnych, co przekłada się m.in. na wyższe ceny stolarki okiennej oraz drzwiowej, a także wyższe ceny materiałów do ocieplania budynku. Kolejne obostrzenia mają wejść w życie w 2021 roku.
- Wiele firm deweloperskich kładzie nacisk na używanie bardzo dobrych jakościowo materiałów, co podnosi całkowity koszt inwestycji. Nowe mieszkania są tańsze w utrzymaniu, ponieważ ich termoizolacja jest dużo lepsza - wyjaśnia Grzegorz Woźniak ze spółki Quelle Locum. - Trzeba wziąć pod uwagę też to, że na wzrost cen materiałów budowlanych wpływają rosnące ceny surowców, stosowanych do ich produkcji - dodaje.
Brakuje fachowców
Na całkowity koszt budowy wpływ ma również rosnący koszt robocizny oraz brak pracowników. Największy wzrost cen w porównaniu z 2017 rokiem dotyczy tynkowania i usług hydraulicznych, które zdrożały o 30 proc., instalacji elektrycznych - 16 proc., wykonania elewacji z ociepleniem - 15 proc oraz usług murarskich i dekarskich, które są droższe o 11 proc. (KB.pl)
- Duża część fachowców wyjeżdża za granicę bądź odchodzi już na emeryturę, a ci którzy decydują się pozostać w kraju, oczekują wyższych zarobków. Pomimo wsparcia imigrantów, w dalszym ciągu brakuje chętnych do pracy w budowlance - mówi Grzegorz Woźniak. - Taka sytuacja przekłada się na wzrost kosztów wykonawstwa, a tym samym ceny inwestycji mieszkaniowych. Szczególnie odbije się to na nowo powstających osiedlach - dodaje.
Nadesłał:
primetimeprpl
|
Komentarze (0)