Motoryzacja » Samochody

Kradzież samochodu z wypożyczalni | Ogólne zasady postępowania

Kradzież samochodu z wypożyczalni | Ogólne zasady postępowania
Zobacz więcej zdjęć »
Jak postępować w sytuacji, kiedy samochód z wypożyczalni został skradziony? Czy najemca ponosi odpowiedzialność za kradzież? Odpowiedzi prezentujemy w tekście.

Kradzież wypożyczonego samochodu. Reguły postępowania

Niestety żaden samochód, nawet ten pochodzący z wynajmu, nie jest odporny na kradzież. Co począć w sytuacji, kiedy auto z wypożyczalni padło łupem złodziei? Czy najemca pojazdu ponosi jakąkolwiek odpowiedzialność za zaistnienie kradzieży? Jakie ma prawa, a jakie obowiązki? Na te wszystkie pytania odpowiadamy poniżej. Zapraszamy do lektury.

Jak postępować w przypadku kradzieży wynajętego auta?

Procedury postępowania w przypadku stwierdzenia kradzieży wynajmowanego samochodu nie różnią się wielce od tych, z którymi mają do czynienia użytkownicy pojazdów prywatnych. Jak możemy przeczytać w regulaminie wypożyczeń firmy ABACUS CAR RENTAL, najemca jest zobowiązany w pierwszej kolejności do wezwania policji oraz dopilnowania sporządzenia protokołu zgłoszenia kradzieży. Należy również niezwłocznie powiadomić upoważnionego przedstawiciela strony wynajmującej i zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. Duża rolę odgrywa współpraca wszystkich trzech stron – ubezpieczyciela, najemcy i wynajmującego. Choć to wynajmujący zarządza postępowaniem związanym z kradzieżą, potrzebuje wsparcia użytkownika pojazdu. Tym samym, najemca jest zobowiązany do złożenia dokumentów i oświadczeńwskazanych przez przedstawiciela strony wynajmującej (m.in. druku zgłoszenia szkody ubezpieczycielowi), a także do postępowania zgodnie z instrukcjami wynajmującego.

Odpowiedzialność najemcy w przypadku kradzieży samochodu

Wypożyczane pojazdy posiadają pełen zakres ubezpieczenia, zwalniającego najemcę oraz użytkownika samochodu od odpowiedzialności w przypadku zaistnienia kradzieży w zakresie standardowych warunków, za wyjątkiem wyłączeń które wynikają z ogólnych warunków ubezpieczenia pojazdów. W praktyce oznacza to, że najemca może ponieść odpowiedzialność wyłącznie wtedy, gdy nie zachował należytej staranności. Chodzi przede wszystkim o podstawowe zabezpieczenie pojazdu przed kradzieżą, w tym każdorazowe zamykanie i włączanie wszystkich urządzeń antykradzieżowych. Duże znaczenie odgrywają poszczególne zapisy w umowie wypożyczenia. Przykładowo, za przypadek niedochowania należytej staranności można uznać sytuację, kiedy w danej umowie przewidziano nakaz parkowania w miejscach strzeżonych, zaś konsument pozostawił samochód na parkingu niestrzeżonym, w wyniku czego został on skradziony. Jakie mogą być tego konsekwencje? Najemca obarczony winą, może zostać obciążony opłatą administracyjną za likwidację szkody kradzieżowej z polisy Autocasco. Każda wypożyczalnia ma cennik w którym precyzuje, ile taka opłata wynosi. Jest to kwota wysoka, liczona w tysiącach złotych. Czy oznacza to, że należy bać się kradzieży wypożyczanego pojazdu? Nie, w żadnym razie. O wypożyczony samochód wystarczy dbać, przestrzegając reguł użytkowania. Wówczas, w sytuacji wystąpienia nieszczęścia nie zostaniemy obarczeni poważnymi konsekwencjami.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »