Kultura, sztuka » Muzyka

"Kręgi sztuki" baroku w Cieszynie

W ramach festiwalu szkół artystycznych „Kręgi sztuki” w Cieszynie odbyły się dwa wyjątkowe koncerty, które przyciągnęły w te upalne dni spore grono wielbicieli muzyki dworskiej epoki baroku. Spory udział w tym zainteresowaniu miał też klimatyzowany Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie.

Warto przypomnieć, że w okresie baroku w muzyce dokonał się ogromny przełom. Rozkwitła muzyka świecka, instrumentalna. Chętnie zaczęto korzystać z różnorodnych środków wyrazu i posługiwano się bogatą stylistyką.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Charakterystyczną cechą muzyki barokowej jest kontrast pomiędzy wysokim a niskim rejestrem, a także silnie zarysowana podstawa harmoniczna w formie tzw. basso continuo (basu cyfrowanego lub generałbasu) realizowanego najczęściej na instrumencie umożliwiającym grę akordów. Niezwykle ważnym elementem jest także kompozycja i forma utworu. Muzyka ma za zadanie uczyć i cel ten realizowany jest poprzez zastosowanie wszelkiego rodzaju figur retorycznych i konstrukcji formalnych analogicznych do używanych w nauce retoryki słownej.

Gośćmi i wykonawcami tej muzyki w Cieszynie był zespół „Barocktrompeten Ensamble Berlin" oraz Kapela Dworska „Consortium Sedinum" ze Szczecina.

Program koncertów wypełniły dzieła najwybitniejszych twórców niemieckich i włoskich dojrzałego baroku. Kompozycje nawiązywały do popularnego w owych czasach stylu koncertującego - stile concertante, opierającego się tym razem na dialogu instrumentów smyczkowych z dętymi blaszanymi, którym towarzyszyła grupa basso continuo.
Odświętny, uroczysty a zarazem radosny charakter dzieł idealnie wpasował się w jubileusz 1200 lecia legendarnego założenia miasta Cieszyna.

Ideą koncertów była także prezentacja dorobku artystycznego, działającego od 2000 roku w Szczecinie zespołu muzyki dawnej Kapela Dworska Consortium Sedinum oraz podkreślenie artystycznej współpracy z niemieckim zespołem Barocktrompeten Ensemble Berlin. Pomysłodawcami współpracy są kierownicy artystyczni obu zespołów - Urszula Stawicka i Johann Plietzsch, których wieloletnie kontakty artystyczne zaowocowały dotąd: cyklem pt. „Koncerty Narodów", odbywającym się od 2005 w ramach Polickich Dni Muzyki, wspólnym udziałem w Szczecińskim Festiwalu Muzyki Dawnej oraz Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej we Lwowie.

Artyści goszczący w Cieszynie podkreślali wyjątkową atmosferę miasta i sali koncertowej.
Również cieszyńska publiczność doceniła niemieckich i polskich wykonawców muzyki dawnej na historycznych instrumentach. Nic dziwnego , że w mieście o bogatych tradycjach muzycznych melomani potrafią docenić muzykę dawną w najlepszym wykonaniu.
Koncerty odbyły się dnia 8-9 lipca i wspierane były ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Opracowanie: Halina Godecka



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

biuro@freshpr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »