Firma » Finanse

Księgowość dla spółek

Księgowość dla spółek
Zobacz więcej zdjęć »
Księgowość jest jednym z podstawowych działów w każdej firmie. Przedsiębiorcy są zobowiązani do prowadzenia księgowości w firmie, niezależnie czy jest to małe czy duże przedsiębiorstwo.
Ważne jest, aby księgowość była prowadzona profesjonalnie i rzetelnie, ponieważ odzwierciedla faktyczny stan finansowy firmy.

Rodzaj księgowości w spółkach zależy od formy prawnej przedsiębiorstwa. Nie każdy przedsiębiorca może wybrać dla swojej firmy rodzaj księgowości. Właściciel firmy może samodzielnie zajmować się obsługą księgową firmy, zatrudnić do tego wykwalifikowaną osobę lub skorzystać z usług biura rachunkowego.

Uproszczona księgowość to pierwsza z możliwych rodzajów księgowości. Właściciel firmy rozliczający się na jej podstawie ma do wyboru: kartę podatkową, podatkową księgę przychodów i rozchodów lub ryczałt ewidencjonowany. Każda z wymienionych form ma określone regulacje. Przedsiębiorca prowadzący uproszczoną księgowość jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów lub księgi przychodów i rozchodów. Możliwe jest także, że będzie on musiał prowadzić dodatkowe ewidencje np. rejestr VAT, ewidencję środków trwałych.

Księgowość uproszczona to system łatwy w prowadzeniu, niestety nie każda spółka może rozliczać się na jej podstawie. Uprawnionymi podmiotami do korzystania z tej formy są osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, u których przychody netto ze sprzedaży towarów, usług lub operacji finansowych w poprzednim roku obrotowym nie przekroczyły określonego w przepisach limitu.

Inaczej jest w przypadku pełnej księgowości. Pełna księgowość prowadzona jest w formie ksiąg rachunkowych, jest to rozbudowany i precyzyjny system ewidencji każdej operacji gospodarczej mającej miejsce w przedsiębiorstwie. Prowadzenie księgowości w tej formie generuje znacznie wyższe koszty niż prowadzenie uproszczonej księgowości. Często zdarza się, że małe firmy są zmuszone do jej prowadzenia, co jest bardzo dla nich problematyczne.

Pełna księgowość służy nie tylko do wyliczania podatku, ale dzięki niej przedsiębiorca ma pełen obraz finansowy swojej firmy - wie gdzie ulokowane są jego przychody oraz na czym ponosi największe koszty. Do prowadzenia ksiąg rachunkowych zobowiązane są m.in. spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki komandytowe oraz spółki komandytowo-akcyjne, oraz wszystkie podmioty gospodarcze, które przekroczyły określony w przepisach limit przychodów.

Księgowość dla spółek zarówno w pełnej jak i uproszczonej formie posiada wady i zalety. Uproszczona księgowość jest łatwa i tania w prowadzeniu jednak służy jedynie do wyliczenia podatku. Pełna księgowość jest skomplikowana i kosztowna, ale pokazuje pełny obraz finansowy przedsiębiorstwa. Warto jest skorzystać z pomocy świadczonej przez biura rachunkowe.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Konsultant_Finansowy

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »