Dom » Ogrody

Kupujemy dobrą mieszankę trawy do ogrodu – na co zwrócić uwagę?

Kupujemy dobrą mieszankę trawy do ogrodu – na co zwrócić uwagę?
Zobacz więcej zdjęć »
Zależy ci na pięknym trawniku w ogrodzie? W takim razie trzeba dobrać również odpowiednią mieszankę traw. W sprzedaży możemy znaleźć mnóstwo produktów, ale jak wybrać ten najlepszy?

Nie jednak wiemy, jak dobrać odpowiednią mieszankę traw, aby mogła spełnić nasze oczekiwania pod każdym względem. Oczywiście, możemy kierować się informacjami zawartymi na froncie opakowania, ale jeśli nie zagłębimy się w bardziej szczegółowe dane, może okazać się, że trawnik nie spełni naszych oczekiwań.

Rodzaje mieszanek traw dostępnych w sklepach

Ceny mieszanek nasion traw to od paru złotych za kilogram do nawet około 40 złotych za taką samą ilość materiału siewnego. Producenci mają dla klientów wiele różnych propozycji – to nie tylko mieszanki uniwersalne, które nadają się niemalże wszędzie, ale również te przeznaczone do konkretnego miejsca, na przykład na dekoracyjne gazony, przydomowe boisko dla dzieci, do miejsc zacienionych lub nadmiernie suchych.

Poszczególne mieszanki różnią się pomiędzy sobą zawartością określonych gatunków traw. Zatem jeśli poszukujemy trawy estetycznej, do mało uczęszczanego miejsca, możemy wybrać tę dekoracyjną (gazonową, dywanową). Gdy z kolei szukamy trawy do ogrodu używanego przez dzieci, możemy wybrać tę sportową (boiskową, użytkową). Jeśli nie wiemy, na co się zdecydować, rozwiązaniem będzie mieszanka uniwersalna.

Oprócz tego w sprzedaży dostępne są też specjalne mieszanki traw, na przykład do regeneracji trawników, do miejsc zacienionych, suchych, a także mieszanki łąkowe, które zawierają kwiaty i zioła spotykane na naturalnych łąkach.

Każda mieszanka posiada wtedy inne nasiona, które pozwalają na uzyskanie trawników różniących się pomiędzy sobą odpornością na czynniki pogodowe, wymaganiami glebowymi, wyglądem gotowego trawnika, tempem wzrostu, szybkością regeneracji, zapotrzebowaniem na słońce i wodę.

Chcesz kupić dobrą mieszankę traw? Czytaj etykiety!

Przy zakupie odpowiedniej mieszanki traw do ogrodu powinniśmy jednak kierować się nie tylko jej nazwą i przeznaczeniem. Warto także sprawdzić jej skład. Dotyczy to przede wszystkim mieszanek tańszych, do których niektórzy producenci dorzucają trawy pastewne, które nie sprawdzają się w przydomowych ogrodach.

Najczęściej w składzie mieszanki znajduje się kilka różnych gatunków traw i czasem odmian jednego gatunku. Gdy chcemy uzyskać dekoracyjny efekt, powinniśmy poszukiwać mieszanek zawierających dużą ilość kostrzewy czerwonej, a także życicy trwałej (rajgrasu angielskiego), kostrzewy trzcinowej i owczej. Tworzą zwarte, równe darnie i mają drobne listki.

W mieszankach traw użytkowych, które muszą być bardziej odporne na udeptywanie, stosuje się najczęściej większą ilość życicy trwałej, kostrzewy trzcinowej, wiechliny łąkowej. Spotkamy w nich też kostrzewę czerwoną.

W uniwersalnych mieszankach traw powyższe gatunki znajdziemy w mniej więcej równych proporcjach, ponieważ mieszanki te dają trawniki zarówno wytrzymałe, jak i ładnie wyglądające. Nie będą jednak aż tak trwałe jak trawniki z mieszanek użytkowych i tak dekoracyjne jak te założone z mieszanek traw gazonowych – dekoracyjnych.

Musimy jednak uważać na to, aby w wybranej przez nas mieszance nie znalazły się takie gatunki traw jak życica westerwaldzka, wielokwiatowa i mieszańcowa, które są trawami pastewnymi, czyli uprawianymi w rolnictwie dla zwierząt. Wzrastają nierównomiernie, trzeba je często kosić i nie dają gładkiej darni, dlatego nie nadają się do ogrodów.

Jeśli szukasz dobrych mieszanek traw, zajrzyj na stronę Centrali Nasiennej Pietrzak, pod adresem: http://cnpietrzak.pl/. Firma ta od lat zajmuje się dostarczaniem najwyższej jakości mieszanek nasion traw – dla klientów indywidualnych i dla rolnictwa.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »
Array ( [p_srv_id] => 3 [p_usr_id] => 11 [p_type] => ARTICLE [p_accepted] => YES [p_status] => ENABLED [p_pkg_nr] => 1 [p_pkg_items] => 4 [p_ctg_ids] => )