Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Łagodny przerost prostaty

Łagodny przerost prostaty
Zobacz więcej zdjęć »
Łagodny przerost prostaty może dotknąć każdego mężczyznę, który przekroczył pięćdziesiąty rok życia. W tym wieku zwykle dochodzi do powiększenia gruczołu krokowego oraz pojawienia się dokuczliwych dolegliwości.

Czym jest prostata?

Prostata, czyli gruczoł krokowy to narząd znajdujący się poniżej pęcherza moczowego. Przez jego środek przebiega cewka moczowa. Prostata ma kształt zbliżony do kasztana, składa się z mięśni oraz gruczołu właściwego i ma około 3 cm szerokości. U mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia zwykle następuje łagodny rozrost gruczołu krokowego, którego jedną z przyczyn jest starzenie organizmu oraz zwiększone wytwarzanie dihydrotestosteronu pobudzającego przerost prostaty. Powiększenie gruczołu jest wynikiem wzrostu liczby komórek gruczołowych i włókien mięśniowych. Prostata rozrasta się, powoduje ucisk cewki, zwęża jej światło i powoduje problemy z oddawaniem moczu.

Powikłania

Każdy mężczyzna po czterdziestym roku życia powinien regularnie wykonywać profilaktyczne badanie prostaty. Wizyta kontrolna niezbędna jest również wtedy, gdy pojawią się dolegliwości, takie jak częste oddawanie moczu, trudności w oddawaniu moczu, nietrzymanie moczu, częste uczucie pełnego pęcherza. Nieleczony przerost prostaty może, bowiem prowadzić do innych chorób, a także nasilenia objawów i powstania poważnych zaburzeń. Z powodu zalegającego w pęcherzu moczu mogą rozwinąć się infekcje, stany zapalne, a nawet kamienie w nerkach.

Leczenie

Leczenie łagodnego przerostu gruczołu krokowego rozpoczyna się zwykle od środków farmakologicznych. Mają one zastosowanie jedynie wtedy, gdy objawy nie są mocno nasilone, a więc w początkowym stadium choroby. Zwykle stosowane są dwa rodzaje leków - tzw. alfa-blokery oraz preparaty pochodzenia roślinnego. W bardziej zaawansowanym stadium choroby konieczne jest leczenie zabiegowe, które polega na usunięciu tkanki gruczolaka. Zabieg wykonywany jest przez operacyjne wyłuszczenie lub elektroresekcję przezcewkową. Druga z metod jest znacznie częściej stosowana i mniej inwazyjna.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Domowe Laboratorium - testy diagnostyczne
http://www.domowelaboratorium.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »