Dom » Ogrody

Łatwe w uprawie kwiaty balkonowe kwitnące jesienią

Łatwe w uprawie kwiaty balkonowe kwitnące jesienią
Zobacz więcej zdjęć »
Jesienna feeria barw nie musi kojarzyć się tylko z mieniącymi się na czerwono czy żółto spadającymi liśćmi. Jeżeli nasze letnie kwiaty balkonowe przekwitły, na ich miejsce posadźmy piękne i łatwe w uprawie rośliny, które kwitną jesienią.

Przedstawiamy pełne wdzięku kwiaty, które udekorują balkon we wrześniu i październiku.

Kwiaty balkonowe kwitnące jesienią: celozja

Celozja, choć naturalnie występuje w ciepłych rejonach Azji czy Afryki, może być uprawiana również w polskich warunkach. Jest to wyjątkowej urody roślina jednoroczna, stanowiąca barwną dekorację jesiennych balkonów. Jej kwiaty, w kolorach czerwonym, żółtym, białym lub różowym, skupione są w postaci kłosów. Co ciekawe, nie tracą one koloru nawet po zasuszeniu, są więc wspaniałym pomysłem na ozdobne suche bukiety.

Uprawa celozji w doniczce jest możliwa na słonecznych lub lekko zacienionych balkonach, które osłonięte są od wiatru. Roślinie należy zapewnić żyzną, lekką i przepuszczalną glebę, a w doniczce stworzyć drenaż do odprowadzania wody. Wymaga regularnego podlewania, nie należy jednak dopuszczać do przelania rośliny. Raz w tygodniu pięknie kwitnącą celozję należy nawozić płynnymi preparatami.

Kwiaty balkonowe kwitnące jesienią: aksamitka

Kolejne kwiaty, które kwitną jesienią i w tym szarym okresie ozdobią nasz balkon są aksamitki. To rośliny jednoroczne, kwitnące od czerwca do października. Pomarańczowe lub żółte kwiatostany aksamitek tworzą piękne, dekoracyjne kępy w doniczkach. Intensywny zapach aksamitek odstraszy nękające nas ciepłą jesienią owady.

Uprawa aksamitki w doniczce również wymaga słonecznego balkonu i żyznego, przepuszczalnego podłoża, bez azotu, który może osłabić kwitnienie rośliny. Regularnie podlewana, nie częściej jednak niż 2-3 razy w tygodniu i nawożona w okresie kwitnienia stanie się pełną uroku namiastką słońca na naszym jesiennym balkonie.

Kwiaty kwitnące jesienią: astry

Astry to najpopularniejsze kwiaty kwitnące jesienią, uważane są nawet za jej zwiastun. Kwiaty mają żółte środki, a ich płatki utrzymane są w jednym z odcieni fioletu, różu i czerwieni, zdarzają się też astry białe. Jesienne odmiany astrów są mniejsze i mniej rozgałęzione od astrów kwitnących wiosną, ale i tak są niezwykle dekoracyjne, zachwycają bezpretensjonalnym pięknem. 

Astry w doniczce uprawia się na słonecznych, ale przewiewnych balkonach. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i stale wilgotne. Astry wymają regularnego i obfitego podlewania oraz nawożenia, najlepiej preparatami zawierającymi potas. Tu również należy unikać nawozów z dodatkiem azotu, który osłabi kwitnienie i jakość kwiatów.
Kwiaty kwitnące jesienią: hebe

Ten pochodzący z Nowej Zelandii krzew, w okresie jesiennym zapewni nam fioletowe lub białe kwiaty dekoracyjne, a zimą stale zielone liście. Gęste grona hebe będą więc piękną ozdobą balkonów przez cały jesienno-zimowy okres. 

Hebe w doniczce może stać na słonecznym, roślinie nie zaszkodzi również lekki cień. Pod jej uprawę najlepiej sprawdza się ziemia próchniczna i przepuszczalna o kwaśnym odczynie. Pielęgnacja hebe w doniczce wymaga regularnego podlewania i usuwania przekwitłych kwiatostanów, by roślina mogła zakwitnąć w następnym roku. 

Kwiaty kwitnące jesienią: chryzantemy

Chryzantemy to piękne, bardzo dekoracyjne kwiaty kwitnące jesienią, które warto wykorzystać nie tylko przy okazji Święta Zmarłych. Ich złote, brązowe, czerwone, różowe czy białe odmiany mogą być bowiem wspaniałą ozdobą balkonowych doniczek i skrzynek.

W zależności od typu kwiatów chryzantemy podzielić można na pełne: kwiatostany przypominające kule, pojedyncze: kwiaty na jednym lub kilku okólkach oraz anemonowe: z wypukłym środkiem. Chryzantemy doniczkowe są znacznie mniejsze od tych sadzonych w gruncie i takie należy wybierać do doniczek. Uprawa chryzantem w doniczce wymaga lekkiej, żyznej gleby, bogatej w składniki odżywcze. Należy regularnie je podlewać i nawozić dwa razy w miesiącu płynnym nawozem. Zimą doniczki musimy przenieść do chłodnego, ale zabezpieczonego przed mrozem wnętrza.

- Planując jesienny balkon nie można zapomnieć też o pełnym uroku wrzosowisku – podpowiada specjalista serwisu Pracownia-projekty.dom.pl. - W doniczkach uprawiać można zarówno wrzosy, jak i wrzośce, różniące się nie tylko kwiatami i listkami, ale również okresem kwitnienia. Wrzosy kwitną między lipcem a październikiem, wrzośce zaś między lutym a kwietniem. Uprawiając wrzosy pamiętajmy o kwaśnej glebie, regularnym, ale skąpym podlewaniu i przycinaniu wierzchołków rośliny. W doniczce należy również usypać drenaż do odprowadzania wody.

Chcesz wiedzieć więcej o tych kwiatach? Odwiedź serwis www.DOM.pl, gdzie w dziale Ogród znajdziesz interesujące porady dotyczące pielęgnacji i uprawy roślin w domu i w ogrodzie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »