Technologie » Internet

Liczba ataków DDoS na zasoby edukacyjne zwiększyła się tej wiosny o ponad 350%

Liczba ataków DDoS na zasoby edukacyjne zwiększyła się tej wiosny o ponad 350%
Zobacz więcej zdjęć »
Liczba ataków DDoS (Distributed Denial of Service), których celem jest przeciążenie zasobów IT prowadzące do awarii, wymierzonych w zasoby edukacyjne odnotowała tej wiosny wzrost wykładniczy w porównaniu z poprzednim rokiem.

Dla każdego miesiąca od stycznia do czerwca 2020 liczba ataków DDoS na systemy związane z edukacją online wzrosła o co najmniej 350% w stosunku do analogicznego miesiąca w 2019 r.

W atakach typu DoS cyberprzestępcy próbują przeciążyć serwer żądaniami obsługi, aby doprowadzić do jego awarii oraz odmowy dostępu użytkownikom. O ile ataki DoS przeprowadzane są z jednego komputera, częściej mamy do czynienia z atakami DDoS, w których uczestniczy botnet, czyli sieć zainfekowanych urządzeń, które mogą wykonywać zadania jednocześnie. Ataki DDoS są problematyczne, ponieważ mogą trwać od kilku dni do kilku tygodni, zakłócając operacje organizacji, a w przypadku zasobów edukacyjnych – uniemożliwiając szkolącym się oraz kadrze dydaktycznej dostęp do niezbędnych materiałów.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Ponieważ z powodu pandemii wiosną i latem tego roku więcej osób przebywało online, głównym celem ataków stały się zasoby internetowe. W ujęciu globalnym łączna liczba ataków DDoS wzrosła o 80% w I kw. 2020 r. w stosunku do analogicznego okresu 2019 r. Co więcej, za wzrost ten w dużej mierze odpowiadały ataki na zasoby edukacyjne. W okresie od stycznia do czerwca 2020 r. liczba ataków DDoS na takie zasoby wzrosła o co najmniej 350% dla każdego miesiąca w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 r.:

·        styczeń 2020 r.: wzrost o 550% w porównaniu ze styczniem 2019 r.,

·        luty 2020 r.: wzrost o 500% w porównaniu z lutym 2019 r.,

·        marzec 2020 r.: wzrost o 350% w porównaniu z marcem 2019 r.,

·        kwiecień 2020 r.: wzrost o 480% w porównaniu z kwietniem 2019 r.,

·        maj 2020 r.: wzrost o 380% w porównaniu z majem 2019 r.,

·        czerwiec 2020 r.: wzrost o 450% w porównaniu z czerwcem 2019 r.

Ataki DDoS to nie jedyne zagrożenie, na jakie narażeni byli nauczyciele i uczniowie wiosną tego roku. W okresie od stycznia do czerwca 2020 r. 168 550 unikatowych użytkowników produktów firmy Kaspersky zetknęło się z większą liczbą różnych zagrożeń rozprzestrzenianych pod przykrywką popularnych platform edukacyjnych online/aplikacji umożliwiających prowadzenie konferencji wideo (Moodle, Zoom, edX, Coursera, Google Meet, Google Classroom, Blackboard). Nauczyciele stykali się również z większą liczbą stron phishingowych oraz wiadomości e-mail wykorzystujących te platformy, narażając się na pobranie różnych zagrożeń.

Tej wiosny nauka zdalna stała się koniecznością dla miliardów uczniów, a wiele instytucji edukacyjnych zmuszonych było przejść na ten tryb praktycznie bez żadnego przygotowania. Wzrost popularności zasobów edukacyjnych online w połączeniu z brakiem przygotowania sprawił, że sektor edukacyjny stał się idealnym celem cyberataków. W związku z tym, że wiele szkół i uczelni planuje prowadzić zajęcia online – przynajmniej w częściowym wymiarze – niezwykle ważne jest to, aby organizacje te podjęły działania w celu zabezpieczenia swoich środowisk edukacji online – powiedział Aleksander Gutnikow, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.

Więcej informacji na temat cyberzagrożeń, na jakie narażona jest edukacja cyfrowa, znajduje się na stronie https://r.kaspersky.pl/bKkvk.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »